BURADASINIZ
Anasayfa > DÜNYA > WRC > İsveç’te Latvala Kazandı

İsveç’te Latvala Kazandı

Rally Sweden 2014Yarışın son günü 17. özel etap olan 11.32 km.’lik Hara özel etabıyla başladı. Lider Latvala için bu etabın ayrı bir önemi vardı, Fin pilot 300. etap startını aldığı etabı Mads Ostberg’in 2.5 sn. önünde birinci olarak kapamayı başardı. Böylelikle genel klasmanda takım arkadaşı Andreas Mikkelsen ile arasını 7.5 saniyeye çıkardı. Fin pilot için çok da kolay olmayan etapta ara zamanlarda Mikkelsen’in daha hızlı olması Latvala’nın etabın ortasında gaza daha fazla yüklenmesine sebep oldu, böylece Fin pilot etap sonuna rakibinin 3.9 sn. önünde gelmeyi başardı. Hirvonen’in üçüncü zamanı yaptığı etapta onu sırasıyla Mikkelsen, süper ralli yapan Hyundai pilotları Neuville ve Hanninen, yedinci zamanı elden Tanak, Solberg, Ahlin ve şampiyon pilot Ogier ilk onu tamamlayan isimler oldular. Bir çok yerde kontrolün zorluğundan şikayet eden Latvala aldığı sonuçtan memnundu. Mikkelsen ise dikkatli gittiğini, risk almadığını ve pozisyonunu korumaya çalıştığını bildirdi.

18. özel etap olan Torntorp bu rallinin birinciliğini alma hayalleri kuran Andreas Mikkelsen için hüsran oldu. 19.26 km. ‘lik etabın sonlarına doğru bir virajda VW Polo R WRC otomobilini kara saplayan Mikkelsen 25.7 sn. kaybederek rakibi ve takım arkadaşı Latvala ile arasının 33.7 sn. kadar açılmasına engel olamadı. Latvala’nın Ogier’in 5.4 sn. önünde en iyi zamanı yaptığı etapta, Ostberg üçüncü, Hanninen dördüncü, Tanak beşinci, Solberg altıncı, Hirvonen yedinci, Neuville sekizinci, Mikkelsen dokuzuncu ve Evans onuncu zamanların sahibi oldular. Genel klasmanda ilk beş değişmezken Latvala liderliğini güvenli bölgeye taşımış oldu. Bu etapta Kris Meeke kara saplanarak 4 dakika kaybederek 14. sıraya geriledi.

Rally Sweden 2014Vargasen etabının ilk geçilişinde günün iki etabının galibi olan Latvala 3. etap birinciliğini alarak liderliğini 36.9 saniyeye çıkardı. Süper ralli ile yarışa devam eden Hyundai pilotu Thierry Neuville’in 1.9 sn. ardından ikinci zamanı yapması Hyundai cephesinde yüzleri biraz gülümsetti. Mads Ostberg’in üçüncü, Mikkelsen’in dördüncü, Hanninen’in beşinci, Ogier’in altıncı zamanı elde ettiği etapta Fransız pilot genel klasmanda 7. Sıraya yükselmeyi başardı. Onları sırasıyla Solberg, Hirvonen, Tanak, Tidemand izledi. Bundan sonraki etaplarda Ogier baskısını arttırıp özellikle Power Stage‘de puan alma gayreti içinde olacağının sinyallerini verdi.

Varmullsasen etabında Kubica bir kez daha yoldışına çıktı. Etabın ilk kilometrelerinde bir sol virajda dışta kalınca otomobilini kara saplayan Polonyalı pilot seyircilerin yardımıyla çıkmayı başardı. Otomobilinin sağ arka tekerleğine hasar veren pilot burada 4 dakika zaman kaybetti. Latvala, Ostberg’in 4.2 saniye önünde etap birinciliğini elde ettiği etapta liderliğini sürdürdü. Mikkelsen’in üçüncü zamanın sahibi olduğu etapta aynı zamanı yapan frankafon rakipler Ogier ve Neuville dördüncü ve beşinci sıraları alırken onları Tanak, Hirvonen, Hanninen, Meeke ve Solberg izledi. Etap sonunda otomobilinden ve performansından memnun olduğunu belirten Latvala , Mikkelsen’le arasındaki zaman farkını 42.7 saniyeye çıkardı.

OSTBERG (2)Canlı yayının uzaması nedeniyle iptal edilen Hara etabının ikinci geçilişinden sonra ekipler 22. Özel etap olan Torntorp’un yolunu tuttular. Mads Ostberg’in Latvala’nın 0.5 sn. önünde en iyi zamanı kaydettiği etabın tartışmasız en dikkat çeken yanı yarışa 12. sırada devam eden Çek pilot Martin Prokop’un yol dışına çıkıp kara saplanmasıydı. 19.26 km.lik etabın 13.30 km. sinde yoldışına çıkan pilot etrafta hiç seyirci bulunmaması nedeniyle onlar için son buldu. Ostberg ve Latvala’yı Mikkelsen’in izlediği etapta şampiyon Ogier dördüncü, Neuville beşinci zamanın sahibi oldular. Onları sırasıyla Hanninen, Meeke, Solberg, Tidemand ve Hirvonen izledi. Latvala’nın 47.2 saniye liderliğinde devam eden rallide bir noktada kar kütlesine fazla kayıp çok yaklaştığını söyleyen Fin pilot adım adım birinciliğe yaklaşmaktaydı.

23. etap Vargasen etabında sahneye bir kez daha sebastien Ogier çıktı ve son yaptığı atakla genel klasmanda Henning Solberg’in 0.1 sn. önüne altıncılığa çıktı. Ogier’in 2.6 sn. ardından Mikkelsen ve 3.0 sn. ardından Latvala etabı tamamladılar böylelikle yine VW pilotları ilk üç derecenin sahibi oldular. Onları Ostberg, Hanninen, Meeke, Tanak, Tidemand, Hirvonen ve Solberg izledi. Etapta lastik patlatan Neuville durup değiştirmek zorunda kalarak zaman kaybetti.

Rally Sweden 2014Yarışın son etabı olan 15.87 km. Varmullsasen etabı aynı zamanda yarışın Power Stage idi. Yine canlı yayında NTV Spor kanalında izlediğimiz etaba yine Kubica ilk sırada başladı. Yine aynı etapta yol dışına taşan Kubica bu kez daha şanslıydı ve kar tabakasına takılmadan yürümeyi başardı. Çok çekişmeli geçen etapta pilotlar ekstra puanlar için kıyasıya çekiştiler. Ostberg’in Latvala’nın 1.1sn. önünde birinciliği aldığı etapta Hirvonen üçüncü, Ogier dördüncü, Hanninen beşinci, Meeke altıncı, Mikkelsen yedinci, Neuville sekizinci, Tanak dokuzuncu ve Tidemand onuncu zamanı yaptılar. Böylece Jari-Matti Latvala takım arkadaşı Mikkelsen’in 53.6 saniye önünde birinciliğin sahibi oldu. Geçtiğimiz yıl Akropol Rallisi’nden bu yana yarış kazanamayan Latvala böylece 2014 yılında iddialı olduğunu ispat etmiş oldu. İyi bir performans gösteren Citroen’in Norveç’li pilotu Mads Ostberg’in üçünlüğü aldığı yarışta Hirvonen ve Tanak ilk beşi tamamlayan isimler oldular. Dünya Şampiyonu Ogier’in altıncı olup puan kazandığı yarışta Solberg yedinci, genç yetenek Tidemand sekizinci, Breen dokuzuncu ve Meeke onuncu oldular. Bu etabın kuşkusuz en şansız isimi yarışa dokuzuncu sırada devam ederken bu etabın son kilometrelerinde spin atarak kar kütlesine saplanıp yarışı tamamlayamayan Elfyn Evans oldu.

Ekipler 06-09 Mart tarihlerinde yapılacak olan bir sonraki raunt Meksika Rallisi için beklemeye koyuldular.

GÖKHAN SARAÇOĞLU

 1. Jari-Matti Latvala VW       3h00m31.1s
 2. Andreas Mikkelsen  VW         +53.6s
 3. Mads Ostberg    Citroen      +59.5s
 4. Mikko Hirvonen   M-Sport Ford   +2m26.9s
 5. Ott Tanak      M-Sport Ford   +3m00.5s
 6. Sebastien Ogier   VW        +4m29.9s
 7. Henning Solberg   M-Sport Ford   +4m47.5s
 8. Pontus Tidemand   M-Sport Ford   +5m38.2s
 9. Craig Breen     Kel-Tech Ford  +8m55.4s
10. Kris Meeke     Citroen     +11m18.0sTop