BURADASINIZ
Anasayfa > TÜRKİYE > Ralli TR > Türkiye, 2018’de WRC Takvimi’ne Girecek mi?

Türkiye, 2018’de WRC Takvimi’ne Girecek mi?

Fotoğraf : GÜRKAN ÇAĞLAR

Fotoğraf : GÜRKAN ÇAĞLAR

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2018 Takvimi; Polonya, Yeni Zelanda, Türkiye ve Hırvatistan etrafında dönen isteklere göre şekillenmek üzere. Eylül’de Almanya’da toplanacak olan FIA Komisyonu, takvime son şeklini bu toplantıda vermeye çalışacak.

Takvim çalışmaları sürerken, yeni aday Hırvatistan başbakan düzeyinde görüşmeler yürütüyor. Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic geçtiğimiz ay, FIA delgasyonu ile Zagreb’te bir görüşme yaptı. Hırvatistan, asfalt ve toprak olmak üzere çift zeminli bir yarış organize etmek için hazır olduğunu bildirdi.

Polonya da, takvimdeki yerini korumanın derdindi. Ancak son 2 yıldır yaşanan seyirci güvenliği sorunları nedeniyle Polonya, FIA nezdinde puan kaybetmiş durumda.

Türkiye de geçen yıldan bu yana net olarak takvimde yer almak istediğini bildirmişti. TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı, yarışı Marmaris’e taşıyıp, Eylül ayında toprak zeminli bir yarış projesini geçtiğimiz sezon FIA’ya sunmuştu. TOSFED’in teklifi geçerliliğini sürdürüyor.

Yeni Zelanda da en son 2012 yılında takvimde yer almıştı. Ancak Avustralya Rallisi’nin de yakın lokasyonda yapılıyor olmasından dolayı umudunu 2018 için kaybetmiş gibi görünüyor.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye’nin 2018 takvimi için yüksek şansı bulunduğunu dile getirmek yanlış olmaz.

Fotoğraf : GÜRKAN ÇAĞLAR
Fotoğraf : GÜRKAN ÇAĞLAR
Top