You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Yağız Avcı Yeşil Bursa Rallisi’ni Değerlendirdi

Yağız Avcı Yeşil Bursa Rallisi’ni Değerlendirdi

Sezonun sondan bir önceki yarışı olan Yeşil Bursa Rallisi bizim için çok büyük önem taşıyordu ve çok stresli olacağını biliyorduk. İlk 12 içinde bitirdiğimiz taktirde 2011 Türkiye Ralli Şampiyonluğu’nu elde edebileceğimiz bu yarışın, kazanmak için çıktığımız yarışlardan daha zorlayıcı olacağı aşikardı. Kazanmak için çıkınca konsantrasyon tamamen hızlı ve hatasız gitmeye yönelik oluyor fakat bu durumda açıkçası konsantrasyonu yarışa yayabilmek çok daha zordu.

Eskişehir Rallisi’ne nazaran etaplar daha değişken bir karakterdeydi ve 4 etabın hepsi birbirinden farklıydı diyebilirim. Özellikle dördüncü etap diğer üç etabın yanında bence bu yarışı tamamlamayan bir etaptı fakat geçmek durumundaydık. 20km’lik ikinci etap ise belki de bugüne kadar geçtiğimiz en zor asfalt etaptı ve hataya çok açıktı. İlk etap ile birlikte mümkün olduğunca  dikkatli fakat önden çok kopmamaya çalışarak güne başladık. Henüz ikinci etap startında ise uzun bir bekleme yaşadık. Güvenlikle ilgili bir problem yaşandı sanırım ve yarım saat kadar geç start aldık. Daha sonra ise 3-4 km içeride önümüzden çıkan ‘0’ kapı numaralı güvenlik aracının sağda durduğunu gördük ve açıkçası geri kalan 15km için bu bizi biraz tedirgin etti. Konsantrasyonumuzu korumaya çalışarak etabı tamamladık. Seyirci etabına 1 saniye fark ile Ercan Kazaz’ın arkasında ikinci sırada ulaştık. Serkan Yazıcı’nın maddi manevi büyük destek verdiği bu ralli de seyirci etabı için de çok güzel şeyler düşünülmüş. Tabi burada Atıl Atılgan’ın gösterdiği çabanın da rolü çok büyük. Öncesinde Drift gösterisinin yapılması ve ardından Serkan Abi’nin Volkicar gösterisi seyirci etabını fazlasıyla renklendirdi. Tabi Serkan Abi’nin yarışıyor olmasını çok daha fazla isterdim, O’nun gibi birinin parkurlardan uzak olması hiç iyi değil. Geçen sene şampiyonluk mücadelesi vermiştik beraber Bursa Rallisi’nde ve bu sene startımı kendisinin vermesi hem üzücü bir durumdu hem de benim için önemli bir andı. Seyirci etabında not hatasından dolayı Fiesta’yı stop ettirince biraz zaman kaybetsek de  sonradan sonuçlara baktığımızda ilk günü 1.3 saniye ile lider tamamladığımızı gördük. Böyle bir sonuçla günü tamamlamayı beklemiyorduk tabi ki ama yine de bizim için iyi motivasyon oldu. Murat güne oldukça hızlı başlamıştı aslında fakat ikinci etapta bir şanssızlık yaşayınca zaman kaybetti. Sonra kaybettiği zamanın bir kısmını topladı ve günü tamamladı.

İkinci gün ise iki sezondur yaşamadığımız bazı mekanik sorunlar yaşadık fakat hiçbiri yarış dışı kalmamıza sebep olacak türden değildi. Önce ikinci günün ikinci etabının son 5-6 km sini direksiyon sistemimizle ilgili bir problemle karşılaşarak geçtik ve tabi sonraki 2 etabı da. Fiesta çok yorulmasa da kollarım biraz zorlandı. Serviste mekanik ekibimiz çok hızlı bir şekilde problemi çözdü ve son lupa başladık. Bu arada diğer Fiesta S2000 ile Murat da yaşadığı bir motor arızasından dolayı önce zaman kaybı yaşadı sonra da yarışa veda etmek zorunda kaldı. Oldukça iyi bir performans gösteriyordu fakat şanssızdı. Son lupa dördüncü sırada başladık ve ikinci etapta bu sefer yakıt pompasıyla ilgili bir problem yaşadık. Etap içinde stop etti otomobilimiz ve Bahadır Abi arkadan gelenlere tehlike yaratmaması açısından dışarı çıkıp beni de uygun bir yere yanaştırdı. Sonrasında yedek yakıt pompasına geçip marşa basınca Fiesta problemsiz bir şekilde çalıştı ve hemen yola devam ettik. Çok stresli geçen bu etaptan sonra en son etabında çok zor olacağını biliyorduk. Üçüncü sırada R2 ile yarışan takım arkadaşım Emre Yurdakul vardı ve aramız oldukça yakındı. Bahadır Abi ile bunu konuştuk ve Emre’nin üçüncü olması gerektiğini düşündük. Bu sezon biraz sıkıntılı zamanlar geçiren Emre’nin motivasyonu için bu sonuç önemliydi ve çok iyi ve hatasız bir performans sergiledi bu yarışta. Diğer R2 ile Orhan da çok hızlıydı fakat bir çok aksilik yaşadı ama yarışı tamamladı. Bizim için 4.bitirmek de oldukça iyi bir sonuç olacağı için son etabı çok sakin bir tempoyla tamamladık ve istediğimiz şampiyonluğa ulaştık. Yaşadığımız aksaklıklardan ve stresten sonra finişi görmek çok rahatlattı bizi. Bu sonuçla birlikte hem pilotlar ve co-pilotlar şampiyonluklarını hem de Castrol Ford Team Türkiye olarak takımlar şampiyonluğunu garantilemiş olduk sezon bitimine bir yarış kala. Üçüncü kez üst üste Türkiye Ralli Şampiyonluğu’nu elde etmiş olmak ise beni çok mutlu etti. Co-pilotum Bahadır Gücenmez yine çok iyiydi ve bana motivasyon konusunda çok yardımı oldu bu yarışta. O da ikinci kez üst üste Türkiye Ralli Co-pilotlar Şampiyonluğu’nu kazanmış oldu.

Birçok kişinin emeği ve desteği oldu ve bunları hep birlikte kazandığımızı düşünüyorum. Rakiplerimiz her zaman olduğu gibi çok iyi ve sportmence bir mücadele sergiledi. Burak Çukurova’yı da bu yarışta ki birinciliğinden dolayı bir kez daha tebrik ediyorum. Aileme, destekleyen herkese,  Serdar Abi’den tüm mekaniklerimize kadar ekibimize ve takımım Castrol Ford Team Türkiye’ye, sponsorlarımıza, şahsi destekçilerime ve Bahadır Abi’ye çok teşekkür ediyorum. Yeni mücadeleler de görüşmek dileğiyle…

Top