You are here
Home > WORLD > WRC > WRC’de Yeni Bir Sınıf

WRC’de Yeni Bir Sınıf

Gün geçmiyor ki ralli parkurlarında yenilikler eksik olmasın. En sonuncusu WRC’nin organizatörü North One Sport ve 2011 sezonunda P-WRC şampiyon olan Hayden Paddon’ın takımı olan Symtech Racing’in bir araya gelerek geliştirdikleri yeni sınıf.

“Rally Class” ismi ile duyurlan sınıf, Symtech Racing tarafından hazırlanacak Subaru Impreza’lardan oluşacak. Birbirine eş Gr.N araçlar ile “gel ve kullan” sistemi üzerinden kullanıcılara sunulacak. Üç sezon sürecek anlaşmanın 2012 sezonu için bedeli 260.000 euro olarak belirlenirken, sınıfın lastik sağlayıcısı da Çinli DMACK olacak.

Altı ayak üstünden koşulacak sınıf hakkında konuşan Symtech’den Dirk van der Sluys, “Bu yeni sınıf dünya arenasına adım atmak isteyen üretim sınıfı araçları tercih eden ekipler için en iyi fiyata kendilerini geliştirmelerine izin vermeyi hedefliyor. Günümüzde WRC’de yarışmanın maliyeti sürekli artmakta. Biz yarı maliyeti ile altı ayakta her şey düşünülmüş bir paket hazırlıyoruz.” dedi.

Ayrıca sınıfın kazanaını için ödülleri de açıklayan Sluys, “Sınıfı kazanan ekip 2013 yılında beş WRC yarışından Impreza R4’ü bedava kazanacak, ikincimiz ise Gr.N Impreza ile iki WRC ayağı yapacak. Üçüncü olan ekip ise Impreza R4 ile tam bir test haftası kazanacak.” dedi.

Ekipler sırası ile Portekiz, Yunanistan, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da start alacaklar.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top