You are here
Home > NATIONAL > 2008 FST International Shootout Şampiyonu; Matthias Boon

2008 FST International Shootout Şampiyonu; Matthias Boon

Ford Fiesta Sporting Trophy pilotu Matthias Boon, 2008 FST International Shootout’u kazanan isim oldu. 19 yaşındaki Belçikalı pilot, iki kez Dünya Ralli Şampiyonu olan Marcus Gronhölm ve M-Sport Direktörü Malcolm Wilson tarafından 18 başarılı sürücü tarafından seçildi. Bu yıl düzenlenen Shootout, FST’nin düzenlendiği ülkelerin birincileri ve bu ülkelerin şampiyonalarında Fiesta ile boy gösteren seçilmiş pilotlara yönelik düzenlendi.

Salı günü başlayan programın ilk gününde yarışmacılar Fiziksel ve Psikolojik testlerden geçtikten sonra Medya ilişkileri üzerine görüşmelere katıldılar. Çarşamba günü, yani ikinci gün M-Sport’un Greystoke Ormanı’nda bulunan 3 farklı etabında sahip oldukları sürüş kabiliyetlerini göstermek için kıyasıya mücadele ettiler.

İngiliz pilot Kris Hall tüm etapların en hızlısıydı. Onu Boon, Türk pilot Burcu Çetinkaya, İsveç Patrick Johansson ve Avustralya’dan Brendan Reeves takip etti. Böylece finalistler belirlenmiş oldu. Ardından bu 5 pilot ile birebir gerçekleştirilen mülakatlarda “Neden bu senenin Shootout şampiyonu olmak istedikleri” soruldu.

Gerçekleştirilen tüm test ve görüşmelerin ardından Matthias Boon birinci sırayı elde etti ve bir yıl boyunca M-Sport’ta çalışma, deneyim kazanma ve BP-Ford Abu Dhabi takımı ile testlere katılma hakkı kazandı. Boon aynı zamanda bu hafta Marcus Gronhölm’le Focus WRC testi yapacak.

Boon şampiyonluğu hakkında “Şu anda dünyanın en mutlu insanıyım. İnanılmaz bir sonuç ve hislerimi herhangi bir kelimeyle ifade edemiyorum. Takımım FST Belçika’ya ve buradaki herkese teşekkür ederim. İlk kez toprak karakterde aracı kullandım ve buradaki şartlar oldukça zordu. Bundan sonra yapmam gereken %100 olarak 2009’daki işim olan M-Sport’a odaklanmak olacak.” derken, Malcolm Wilson ve Marcus Gronhölm, Boon’un kariyeri boyunca henüz 8 yarış yapmış ve bu yarışların hiç birinin toprak olmamasına rağmen tekniği, hızı ve başarısından çok etkilendiklerini dile getirdiler.

Top