You are here
Home > WORLD > IRC > Basso Monte Carlo İçin Umutlu

Basso Monte Carlo İçin Umutlu

İtalyan sürücü Giandomenico Basso, Monte Carlo testinin, Abarth takımı için 2009 sezonuna daha iyi bir başlangıç sağlayacağından emin. Basso geçen sezonun son iki yarışını kazandı, ancak bu sezon için şampiyonluğu hedefliyor. Bu yüzden, Abarth geçtiğimiz haftayı Fransa’nın güneyinde Monte Carlo Rallisi’nin zeminine benzer bir bölgede test yaparak geçirdi.

Testin amacı; İtalyan takımın ilk defa yer alacakları efsanevi yarışa önceden hazırlanması, yeni parçaları denenmesi ve Grande Punto’nun son versiyonunun test edilmesi.

Basso: “Test, bölgenin karlı ve çok karışık olması dışında oldukça güzeldi. Bazı yerlerde otomobil çok iyi tutunurken bazı yerlerde ise neredeyse sıfır yol tutuş var. Otomobilin hissiyatı iyi ama ayarlar için bir gün daha test yapmak güzel olacak. Bunu yapabileceğimiz için de mutluyum.”

Basso ayrıca BFGoodrich’in çivili yeni kar lastiklerini de test etti. “Bu lastiklere alışmak zaman alıyor biraz. Monte Carlo biraz şans gerektiren bir yarış. Koşullar çok değişken. Biraz tecrübenin gerekli olduğu bir yarış. Ama genelde zekanıza güvenmelisiniz.”

2009 sezonunda Monte Carlo ve seçilen yarışlarda Abarth takımı adına yarışacak olan Luca Rossetti de testte yer aldı. Rossetti’nin kariyerinde birden fazla Monte Carlo startı bulunuyor. Basso ise daha önce Fiat Seicento ile start almıştı.

Basso sözlerini şöyle noktaladı: “Güzel geçmişti ama çok uzun zaman önceydi ve etaplar daha farklıydı. Monte Carlo’da gerçekleşecek şeyler hava durumuna bağlı. Geçen seneki gibi yağışsız olursa normal bir asfalt ralliden farkı olmaz ama ağır kar yağarsa, her an her şey olabilir.”

Top