You are here
Home > TURKEY > Mahalli > İlk İnternet Şampiyonu Belli Oldu

İlk İnternet Şampiyonu Belli Oldu

Castrol desteği ile Rallivideo.com tarafından organize edilen ve 12 yarış üzerinden, Türkiye Ralli Şampiyonası resmi takvimi ile eş zamanlı olarak yapılan Türkiye İnternet Ralli Şampiyonası tamamlandı. Genel klasman ve Sınıf 6’da birinci sırayı elde eden İbrahim Mercan, hem Castrol Türkiye İnternet Ralli Şampiyonluğunu hem de büyük ödül olan gerçek bir rallide start alma hakkını elde etti.

Mercan, “Anadolu’nun küçük bir yayla kasabasında kendi halinde çarpa yuvarlana sanal ortamda sanal bir ralli yaşamaya çalışırken, gelinen nokta film gibi. Gerçek bir ralli, gerçek bir ralli aracı, gerçek ralli pilotları… Müthiş bir şey gerçekten. Yıllardır incarlarını izlediğim haberlerini okuduğum, isimlerini ezberlediğim insanları yakından görme şansı, belki tanışma heyecanı anlatılır gibi değil. Hele birde onlarla aynı etapta start almak! Kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek bir şeyi yaşama imkânı belirdi. Gelmek, yarışmak kısmet olacak mı? Orasını bilemeyiz ancak; Öncelikle Castrol TIRC’ DA yarışan bütün pilotlara saygı ve sevgilerimi sunuyorum. İyi ki varsınız. Castrol TIRC’ DA çok çok şanslı bir sezon oldu benim açımdan, birincilikte en büyük etken usta ve iddialı pilotlarımızın çeşitli sebeplerden kaybettikleri puanlar ve kaçırdıkları yarışlardır. Önümüzdeki dönemlerde çok daha güzel yarışlar, turnuvalar, şampiyonalar yaşayacağımızdan, yeni pilotların yeni arkadaşların katılımıyla çok daha heyecanlı anlar yaşayacağımızdan hiç şüphem yok. Bu harika projeyi (TIRC) ilk düşünen kardeşimiz Baha TURAN’I rahmetle anıyor, tasarlayan, gerçekleşmesi için olağanüstü gayret sarf eden Rallivideo.com ekibine ve her şeyi “SANALDAN GERÇEĞE” dönüştüren sponsorumuz CASTROL’e sonsuz teşekkürler ediyorum.” şeklinde konuşarak duygularını dile getirdi.

Sezon başından itibaren her yarış artan yarışmacı sayısı ile daha heyecanlı bir hale gelen Castrol İnternet Ralli Şampiyonası’nda ikinci sırayı istikrarlı pilotajı ile Necmi Hasbudak elde etti. Onu takip eden ve sezon boyunca Hasbudak ile büyük mücadele içerisinde giren Sedat Bostancı üçüncü sıra ile yetinmek zorunda kaldı.
Şampiyonanın en iddialı isimleri arasında gösterilen Ertekin Dal ise yoğun iş temposu ve yaşadığı teknik problemlerden dolayı sezon ortasında genel klasman liderliğini iki çeker bir otomobil ile yarışan ve dört çeker wrc otomobillere oranla çok daha zayıf kalan otomobili ile İbrahim Mercan aldı. Sezon sonuna kadar yerini koruyarak şampiyonluğu göğüsledi.

A8 klasmanını Pingu Rally Team pilotu Necmi Hasbudak şampiyon kapatırken, genel klasmanda olduğu gibi yine hemen arkasında Sedat Bostancı bulunuyor. Ertekin Dal üçüncü sırayı elde ederken, sezonun son yarışlarında start alan hızlı isim Sinan Topaloğlu dördüncü sırada sezonu kapattılar. Şampiyona ve konumu için yorumda bulunan Sedat Bostancı: ” Daha önce WIRC’da (Dünya İnternet Ralli Şampiyonası) yaşadığımız heyecanı yurtiçine taşıma fikri oldukça heyecan vericiydi. TIRC’da WRC otomobil kullanarak genel klasman mücadelesine dahil olmak istedim ve şampiyona sonunda genel klasman üçüncüsü ve takımlarda da dördüncü olarak bir nebze olsun bunu başardık. Castrol Türkiye İnternet Ralli Şampiyonası kesinlikle Dünya İnternet Ralli Şampiyonası’ndan daha keyifli ve heyecanlı geçti. TIRC Şampiyonunun Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nın bir ayağında gerçek bir rallide RALLİVİDEO tarafından yarıştırılacak olması daha da heyecan verici. Bu organizasyonu düzenleyen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 2009’da daha iyisini yapacaklarından şüphem yok. Ve ben yine orada olacağım.”

Sezonun en büyük çekişmelerine sahne olan A6 kategorisinde Veteran Force Rally Team pilotu İbrahim Mercan şampiyonluğunu son yarışa gelmeden önce ilan etmişti. Özellikle sezonun ikinci yarısında şanssızlıklardan kurtulan Team Bornova menejeri Ozan Baş istikrarlı bir pilotaj ile ikinci sıraya kadar yükseldi. Son yarışa kadar üçüncü sırada yer alan Tepeyle Sol 7 racing Team’den Kemal Çetinkaya bazı teknik problemlerden ötürü Burak Temizsoy’a geçilerek dördüncü sırada sezonu kapattı. Hızlı ve istikrarlı bir diğer isim Ergün Yeşilyurt çok az bir farkla beşinci sırada yer aldı. Baş, “İlk üç yarışa C4 WRC ile başlamak en büyük hatam oldu. Bu otomobil ile hiç finiş göremedim ve bu yüzden birincilik şansımı yitirdiğimi üçüncü yarışın sonunda anladım. Dünya Şampiyonası için de antrenman o lması amacı ile C2 S1600’le sezona devam etme kararı aldım. C2 ile katıldığım ilk yarışı genel klasman birincsi olarak tamamladım. Böylece üst sıralarda finiş görmeye devam edeceğimi gördüm ve sezon bundan sonra benim için daha iyi geçti. Ayrıca takımlarda aldığımız üçüncülük kısa bir dönemde geldi. Seneye Team Bornova olarak ne kadar güçlü olacağımızın göstergesi bu. Organizasyon da çok başarılıydı. Bize her zaman her konuda destek olan İbrahim Mercan’ın şampiyonluğu en çok hakeden isim olduğunu düşünüyordum öyle de oldu.” Şeklinde konuştu.

N4 kategorisinin en hızlı ve en istikrarsız ismi Ali Dinç lider götürdüğü bir çok yarıştan puan çıkaramadığı için mutlak bir şampiyonluğu kazanamadı. Autobot Rally Team pilotu Fatih Yalçınkaya’nın gösterdiği güzel performans ve sezon başında topladığı puanlar şampiyon olmasına yetti. Pingu Rally Team menajeri Ünsal Deniz ikinci, sezonun sonlarına doğru N4 kategorisinde Team Bornova adına yarışmaya başlayan Gökmen Barıkan ise üçüncü oldular.

Onur Sırımoğlu için güzel geçen sezon A5 kategorisinde onu şampiyonluğu getirdi. Bitirdiği her yarışı sınıfında lider kapatan Sırımoğlu’nu Tarkan Başsoy ve Sabri Mutlu izlediler.

Son yarışta yaptığı atakla tartışmasız en güçlü takım olan Veteran Force Rally Team’ı geride bırakan Pingu Rally Team takımlar sıralamasında şampiyonluğunu ilan etti. Güçlü diğer bir takım olan Tepeyle Sol 7 Racing Team devamlı olarak üçüncü pilot sorunu ve Kemal Çetinkaya’nın istikrarsız yarışlar çıkartmasından dolayı son yarışta yerini atağa kalkan Team Bornova’ya kaptırdı. Finiş görmekte zorluk çeken Autobot Rally Team ise beşinci ve son sırada sezonu kapattılar.

“TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Sanal dünyada yapılan şampiyonanın en büyük özelliği, Türkiye Ralli Şampiyonası ile paralel ve eşzamanlı gitmesi. Türkiye Ralli Şampiyonası’nın bir ayağının etap karakteri, hava durumu ve yarışın uzunluğu nasılsa, sanal yarışların o ayağı da aynı karakterde oluyor. Kurallar da Türkiye Ralli Şampiyonası kuralları ile paralel. Şampiyonanın en dikkat çekici kısmı ise, 12 yarışlık maraton sonunda şampiyon olan, bütün masrafları Rallivideo.com tarafından karşılanarak “gerçek bir ralli”de, bir fabrika takımında, yarışma şansı elde ediyor. Üstelik şampiyona kayıtları da ücretsiz.

2008 Yılının Şampiyonu, 25 Ocak Pazar günü İstanbul’da yapılacak olan Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nda Ford Fiesta ST marka araç ile start alacak. Yarışla ilgili detaylı bilgi için: www.isok.org.tr

Bu şampiyonaya benzer ama dünyada tek olan 2 şampiyona daha var. Bunlar Dünya Internet Ralli Şampiyonası ve Avrupa Ralli Şampiyonası. Rallivideo bünyesinde kurulan ve bu şampiyonalarda da start alan Castrol Rallivideo.com Racing Team, dünyanın dört bir yanından katılan ekiplerin karşısında her iki şampiyonayı da 3. olarak tamamlayabilmiştir.

Türkiye Internet Ralli Şampiyonası 2009’da da devam edecek.

Genel Klasman

1. İbrahim Mercan 201
2. Necmi Hasbudak 165
3. Sedat Bostancı 151
4. Ozan Baş 127
5. Ertekin Dal 90
6. Burak Temizsoy 81
7. Ergün Yeşilyurt 72
8. Kemal Çetinkaya 71
9. Fatih Yalçınkaya 56
10. Güray Tevfik 49

A8
1. Necmi Hasbudak 69
2. Sedat Bostancı 63
3. Ertekin Dal 40

N4
1. Fatih Yalçınkaya 42
2. Ünsal Deniz 33
3. Gökmen Barıkan 22

A6
1. İbrahim Mercan 88
2. Ozan Baş 55
3. Burak Temizsoy 30

A5
1. Onur Sırımoğlu 45
2. Tarkan Başsoy 11
3. Sabri Mutlu 6

Takımlar
1. Pingu Rally Team 123
2. Veteran Forge Rally Team 116
3. Team Bornova 94
4. Tepeyle Sol 7 Racing Team 87
5. Autobot Rally Team 46

Top