You are here
Home > WORLD > WRC > 2011 WRC Takvimi Onaylanmadı

2011 WRC Takvimi Onaylanmadı

FIA 2011 Dünya Ralli Şampiyonası takviminin açıklanacağı tarihi erteledi. Takvim uzmanlar tarafından tekrar gözden geçirildikten sonra açıklanacak. Bugün Bahreyn’de yapılan toplantıda FIA Dünya Motor Sporları Konseyi kendilerine sunulan taslak takvimi onaylamadı.

Konsey FIA Başkanı Jean Todt, FIA Dünya Ralli Şampiyonası Komisyonu Başkanı Morrie Chandler ve Şampiyona Promotörü Noth One sport’tan taslak takvimin tekrar incelenmesini ve 16 Nisan’a kadar tekrar kendilerine sunulmasını istedi.

Aynı toplantıda Konsey WRC ile ilgili iki önemli karar aldı. İlki yarışmacı güvenliğini sağlamak amacıyla 1. Ve 2. öncelikli pilotların yarıştığı ve şampiyonayı takip eden tüm takımların, WRC dahilindeki asfalt yarışlarda bir “Güvenlik Aracı” bulundurmasına izin verilmesi oldu.

İkinci karar ise gelecek nesil WRC araçların motorları ile ilgili oldu. Yeni düzenlemeye gore 1.6 litre hacimli turbo beslemeli direk enjeksiyonlu motorlara izin verilecek (mevcut Super 2000 düzenlemeleri baz alındı). Bu motorlar üreticinin kendi ticari motoru üzerine geliştirilebilir ya da mevcut teknik düzenlemelere tamamen uymak şartıyla sadece yarış amacıyla üretilip homologasyon onayına sunulabilecek.

Haber: OZAN EMRE YAZICI

Top