You are here
Home > WORLD > WRC > WRC Pilotları Start Sıralaması İçin Değişiklik İstiyor

WRC Pilotları Start Sıralaması İçin Değişiklik İstiyor

Geçtiğimiz hafta sonu koşulan ve takımların taktik savaşına sahne olan Ürdün Rallisi’ni Sebastien Loeb kazandı. Yarış sonrasında ise şampiyonluk mücadelesi veren pilotlar, bu taktik savaşının sona erdirilmesi için başlangıç sıralamasında değişikliğe gidilmesinin şart olduğuna dair demeçler verdiler.

Hem Citroen hem de Ford takımları Ortadoğu’daki 3 günlük toprak zeminli Dünya Ralli Şampiyonası’nın 3. etabında pilotlarına avantaj sağlamak için taktik uyguladılar. Citroen takımı Sebastien Loeb’e cumartesi sabahındaki etaplarda temiz yollar sunabilmek için, yolu süpürme görevini Junior Takım sürücüsü Sebastien Ogier’e verdi. Loeb, yarışının son gününe 24,6 saniyelik avantaj ile başlayarak, sabahki dört etaptan üçünü kazandı ve yarım dakikaya yakın bir fark ile 56. Dünya Ralli Şampiyonasını zaferini elde etti.

Yarış sonrasında Loeb, “Yarış boyunca çok fazla taktik konuşuyoruz, evet bu oyunun bir parçası ama bana doğru gelmiyor. Buna bir çözüm bulmamız gerekli.” şeklinde konuştu. Ford takımı ise, Mikko Hirvonen’e cumartesi sabah etabında takım arkadaşı Jari-Matti Latvala’nın önünde gelmesi konusunda talimat verdi. Böylece Latvala’nın önü temizlenerek Loeb’i yakalama şansı oluşacaktı. Yarışı ikinci sırada bitiren Latvala, taktikler yüzünden bu sezonki ilk yarışını kazanma şansını kaybettiğini belirtti.”

Sabahki taktik kararlar günün gerisini ciddi biçimde etkiledi. Konu yol süpürme olduğunda birinci ve ikinci sırada çıkanlar arasında fark çok büyük olurken, ikinci üçüncü veya dördüncü arasında sadece marjinal oluyor. Bu konuda bir şey yapılması şart çünkü izleyiciler arasında akıl karışıklığına sebep oluyor.”

Citroen takım patronu Olivier Quesnel taktik kullanımının “ralli olmadığı” şeklinde konuşurken, Ford Takımı patronu Malcom Wilson ise, taktik kullandıkları için yarışın son günü sabahına kadar birincilik savaşını canlı tuttuklarını söyledi. “Eski sisteme (ilk 15’in ters sıralama ile başlaması) geri dönülürse, ilk günün sonunda yarışı kimin kazanacağını belli olur, bu da iyi değil.”

Ürdün Rallisi ardından birçok alternatif konuşulmaya başlandı. Bunlar arasında en çok öne çıkan ise, yarış öncesindeki Shakedown’da en iyi zamanı yapan pilotların başlangıç sıralarını seçmeleri şeklinde.

HABER : Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top