You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Murat Bostancı PSD Seçmeleri İçin Hazır

Murat Bostancı PSD Seçmeleri İçin Hazır

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) ve 2008’den bu yana Dünya Ralli Şampiyonası’nın lastik tedarikçisi olan Pirelli işbirliğiyle düzenlenen ve 25 yaş altı genç ralli sürücülerini destekleyerek spora yeni yıldızlar kazandırmayı amaçlayan ”Pirelli Star Driver” seçmelerinde ülkemizi temsil edecek sporcumuz Murat Bostancı, bu hafta sonu Sliven Rally’de görücüye çıkıyor.

2009 Türkiye Ralli Genç Sürücüler Birincisi olan ve bu yıl ki şampiyonayı da lider olarak sürdüren Castrol Ford Team Türkiye sürücüsü Bostancı’ya, Bahadır Gücenmez yardımcı sürücü olarak eşlik edecek. Gücenmez, aynı zamanda şu an Türkiye Şampiyonası lider olan Yağız Avcı’nın da yardımcı sürücülüğünü yapıyor.

Sporcumuzdan başka, Pirelli Star Driver programının Doğu Avrupa seçmelerine iki genç sürücü daha katılıyor. Romanya’dan 1986 doğumlu Vlad Cosma ve Bulgar Nikolay Dikov olacak. Bu iki isimden Cosma, Citroen C2 R2 Max ; Dikov ise N2 Citroen Saxo ile mücadele edecek.

Bu ralli öncesinde ilk kez Fiesta R2’nin direksiyonuna geçen Murat Bostancı, İzmit Körfez Pisti’nde ve Kocaeli’nde bulunan asfalt parkurda testler yaptı. Takımın, Fiesta R2 sürücüsü Emre Yurdakul da bu testlerde hazır bulunarak Fiesta R2 ile ilgili tecrübelerini Bostancı’yla paylaştı.

Sliven Rally’de seçmeler yapılırken her özel etap (10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 ve 1 puan olmak üzere) ayrı olarak değerlendirilecek ve gün sonunda en yüksek puanlı iki sürücü tarihi daha sonra belirlenecek bir sonraki küresel seçmelere katılma şansı yakalayacak.

Küresel seçmeler tamamlandıktan sonra uluslararası takvimde yarış organize eden ülkelerin otomobil sporu otoriteleri (ASN) tarafından belirlenen Avrupa ülkelerinden iki, Afrika Ralli, Asya-Pasifik Ralli ve Orta Doğu Ralli Şampiyonaları’ndan birer olmak üzere toplam beş genç sürücü, 2011 Dünya Ralli Şampiyonası’nın altı Avrupa ayağında tamamen aynı otomobillerle mücadele ederek, ülkelerini en iyi şekilde temsil etmeye çalışacaklar.

Top