You are here
Home > WORLD > IRC > Peugeot Sport Türkiye Sanremo Rallisi’ni Başarıyla Tamamladı

Peugeot Sport Türkiye Sanremo Rallisi’ni Başarıyla Tamamladı

Peugeot Sport Türkiye, 23 – 25 Eylül tarihlerinde İtalya Sanremo Rallisi’ni başarıyla tamamladı.

IRC Şampiyonası’nda Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney’den oluşan ilk ve tek bayan ekip ile Türkiye adına yarışan Peugeot Sport Türkiye, Türkiye Tanıtım Fonu, Türk Hava Yolları, Total, Ansell, Yokohama, Red Bull, Gefco, Golden Bay Tour ve Peugeot Finans sponsorluğunda İtalya’da düzenlenen Sanremo Rallisi’ne katıldı.

Asfalt zeminde yarışan Peugeot Sport Türkiye Ekibi, Türk Bayrağı’nı İtalya’da başarıyla dalgalandırdı. Yarışa, 32 adet S2000 olmak üzere toplam 114 ekip kayıt yaptırdı.

Asfalt zeminde başarılı bir yarış çıkaran Peugeot Sport Türkiye ekibi yarışı Super 2000 araçlar arasında 21. genel klasmanda ise 25. olarak tamamladı. Yarışa Peugeot Sport tarafından geliştirilen yeni Peugeot 207 Super 2000 “Evolution” versiyonu ile katılan, Peugeot İtalya pilotu Paolo Andreucci 1. sırada yer alırken, Kris Meeke pilotajında İngiliz Peugeot Sport Ekibi yarışı 4. olarak tamamladı, böylece bu yeni Super 2000 versiyonu IRC’de ilk zaferini elde etmiş oldu.

Sanremo Rallisi, Avrupa Ralli Şampiyonası ERC’nin bir ayağı olduğu için Türkiye Şampiyonası’na da puan getirme imkanı sundu. Böylece Peugeot Sport Türkiye Ekibi, Madeira Rallisi sonrasında bu yarıştan da aldıkları puanla Türkiye Bayanlar Ralli Şampiyonası’nda birinciliğini sürdürüyor.

Ekiplerin toplam 220 km. uzunluğunda 5 zorlu etap geçtikleri Sanremo Rallisi’nde Peugeot 207 S2000 ile yarışan Peugeot Sport Türkiye pilotu Burcu Çetinkaya yarış hakkında şunları söyledi: “Zor ve rekabetin yüksek olduğu bir asfalt yarışı daha geride bıraktık. Yağmurla mücadelemiz ise sürüyor. Başlarda sık sık değişiklik gösteren hava şartları, yağmur ve dar zemin bizi zorlasa da yarışın sonlarına doğru oldukça adapte olabildik. Sanremo Rallisi’nde Peugeot Türkiye Genel Müdürü Jean Pierre Vieux de bizi desteklemek için ekiple birlikteydi. Bu da bizler için ayrı bir motivasyon oldu. Sırada ise heyecanla beklediğimiz toprak yarış olan İskoçya Rallisi var. Uzun bir aradan sonra daha tecrübeli olduğumuz toprak zemine dönecek olmak bizi heyecanlandırıyor.”

Takımın başarılı co-pilotu Çiçek Güney ise ” Sezonun zorlu yarışlarından bir tanesini daha geride bıraktık. Bu zorlu, dar ve bol virajlı italyan asfaltında notlarımızı da geliştirerek tecrübemizi arttırdık. Hedefimiz bu çizgiyi koruyarak daha da yukarıya taşımak” dedi.

Top