You are here
Home > WORLD > WRC > Ford Fiesta RS WRC Görücüye Çıktı

Ford Fiesta RS WRC Görücüye Çıktı

Ford’un 2011 FIA Dünya Ralli Şampiyonası aracı, bütünüyle yeni Fiesta RS dünyada ilk kez bugün Paris Otomobil Fuarı’nda sergilendi.

Fiesta RS WRC ilk kez 10-13 Şubat’ta 2011 Dünya Ralli Şampiyonasının ilk yarışı olan İsveç Rallisi’nde yarışacak.

Ford Avrupa’nın tasarım ekibi tarafından fuar için özel olarak geliştirilen araç çarpıcı bir renge sahip. Segmentinin en çok satan aracı Fiesta’nın Dünya Ralli Şampiyonası’nda kullanılacak modeli Ford Avrupa ve onun ralli araçları tasarım partneri M-Sport tarafından geliştiriliyor.

Araç, geçen yıl ilk yarışında efsanevi Monte Carlo Rallisi’ni ve 2010’daki uluslararası ve ulusal diğer rallileri kazanan Ford Fiesta S2000 ralli otomobili baz alınarak Ford Avrupa ve M-Sport tasarım ekiplerinin ortak çalışmaları neticesinde tasarlandı.  Sonuç olarak Focus RS WRC’nin yerini alacak heyecan verici yeni bir araç ortaya çıktı.

Fiesta RS WRC her ne kadar bu yılın sonuna ve yarış ekibinin sezon öncesi testlerine kadar geliştirilmeye devam edilse bile, nihai aracın Ford’un çarpıcı ve takdir edilen “kinetik tasarım” izlerini taşıyacağı kesin. Aracın iç tasarımında birçok seri üretim parçasına sahip olması nedeniyle de bir Fiesta RS WRC ralli otomobili olduğu hemen anlaşılacak.

Dünya Ralli Şampiyonasında Yeni Bir Dönem

Fiesta RS WRC yarış otomobili, dünya ralli şampiyonasında yeni bir dönemin parçası olacak. Fiesta ralli otomobili dört tekerlekten çekişe ve yenilenmiş yarış kurallarına uygun yeni Ford EcoBoost motor ailesine dayanan 1.6 litrelik turbo motora sahip olacak.

Yeni Ford EcoBoost motor ailesi, performans ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için direk yakıt enjeksiyonuna ve turboya sahip. Ford Avrupa Motorsporları Müdürü Mike Norton, “Ford’un en son motor teknolojisinin ralli programımızda sunulması motorsporlarına olan bağlılığımızı daha da güçlendiriyor. Ayrıca seri üretim bir motorun Dünya Ralli Şampiyonası’nda kullanılması da sürdürülebilir ve adil rekabet adına süregelen desteğimizi de perçinlemektedir.”

Ford ve M-Sport’tan uzman mühendisler, bu 1.6 litre motorun geliştirilmesinde yakın bir şekilde işbirliği yaptı. Fransız tuning şirketi Pipo Moteur motorla ilgili ek uzmanlık sağladı.

Paris Otomobil Fuarı, Fiesta RS WRC’nin gelecek hafta İspanya’da başlayacak ilk önemli test programının öncesine denk geliyor. Test önümüzdeki hafta toprak zeminde yapılacak. Otomobil şu ana kadar İngiltere ve Fransa’da neredeyse 3.000 kilometrelik test mesafesini tamamladı ve ilk testlerde şu anki WRC motoru, yakın zamanlarda da 1.6 litre Ford EcoBoost turbo motorun bir prototipi kullanıldı.

Bu test BP Ford Abu Dhabi World Rally Team sürücüleri Mikko Hirvonen ve Jarmo Lehtinen ile ekip arkadaşları Jari-Matti Latvala ve Miikka Anttila’ya yeni Fiesta RS WRC’yi ilk kez kullanma fırsatı verecek.

2010 boyunca Ford’un geliştirme programını yöneten Ford Avrupa Motorsporları Şefi Gerard Quinn şöyle dedi: “Ford Fiesta RS WRC’yi Paris gibi önemli bir otomobil fuarında ilk kez tanıtmaktan memnunluk duyuyoruz. Temel aldığımız Fiesta S2000 otomobilinden önemli görsel farklılıklar var; ayrıca dışarıdan görünmeyen bölümlerde de önemli değişikler yapıldı. Tabii ki en büyük değişiklik Ford’un motor mühendisliği ekibi tarafından geliştirilen 1.6 litre Ford EcoBoost turbo motor.”

M-Sport müdürü ve BP Ford Abu Dhabi World Rally Team şefi Malcolm Wilson da yeni otomobil ile ilgili olarak aynı heyecana sahip.

“Otomobilin geliştirilmesinde yer alan herkes için heyecan verici bir dönem” diyor Wilson. “Fiesta RS WRC’nin bu noktaya gelmesi için sayısız saatler harcandı ve otomobilin ilk kez kamuoyunun karşısına çıkması da bizim için gurur verici bir an. Geliştirme çalışmalarımız şu an planlarımıza uygun gidiyor ve şu ana kadar ki testlerden memnunuz. Ekim ayı başında otomobil ilk kez teste çıktığında önemli bir adım daha atmış olacağız.”

Wilson, “Testleri teknik müdürümüz Christian Loriaux’nun yönetiminde yapacağız. Mikko ve Jari-Matti, 2011 WRC’de yeni otomobille mücadelemize liderlik edecekler ve bu nedenle testte onların vereceği bilgiler mühendislik ekibimizin çalışmaları için oldukça önemli,” diye ekledi.

Fiesta RS WRC, rekorlar kıran Focus RS WRC’nin yerini alarak Ford’un şampiyonadaki yeni aracı olacak. Focus RS WRC 2006 ve 2007’de arka arkaya dünya şampiyonluklarını kazandı ve Mayıs ayında Yeni Zelanda’daki zaferi de WRC düzeyindeki 75’inci birinciliğiydi. Bu zafer, Ford’u dünya ralli şampiyonası tarihindeki en başarılı üretici haline getirdi.

Ford, yeni nesil Fiesta Ekim 2008’de piyasaya sunulduğundan beri bir milyon adetten fazla sattı. Ford’un gerçekten global otomobili olan Fiesta Avrupa’da en çok satan 2’inci otomobil.

Ayrıca yeni nesil Fiesta, motorsporlarındaki yeteneklerini daha önce kanıtladı. Fiesta R2 otomobilleri için düzenlenen Fiesta SportTrophy International, FIA Dünya Ralli Şampiyonası için başarılı bir destek serisi ve Fiesta S2000 ralli otomobili de şu anda Dünya Ralli Şampiyonası S-WRC destek serisinde lider durumda.

Amerika’nın ünlü sporcularından Ken Block bu sezon Amerika Ralli Şampiyonası’nda Fiesta ralli otomobiliyle yarıştı ve Temmuz ayında Los Angeles’taki X Games’de hem Ralli Otomobili hem de Süper Ralli yarışlarında altın ve gümüş madalya kazandı.

Gerard Quinn “Ford Fiesta zaten çeşitli global motorsporları etkinliklerinde ciddi bir yarışçı olarak kendini kanıtladı ve önümüzdeki yıl resmi ralli aracımızın son derece zorlu Dünya Ralli Şampiyonasında yarışmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

“Kendisi de global bir başarı öyküsü olan ralli aracının çok satan Fiesta yol otomobiliyle net bir bağı olmasını sağlamak için çok çalıştık. Ford’un tasarım ve ürün geliştirme ekipleri M-Sport ile yakın ve etkin bir şekilde çalıştı. M-Sport’un engin tecrübesi rekabetçi bir ralli otomobilinin geliştirilmesi yanında tasarımıyla da etkileyici ve her yerde Ford Fiesta olarak tanınacak bir otomobil sunulmasında son derece önemli faktör” diye ekledi.

Top