You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Volkan Işık Sezonu RalliTürk İçin Değerlendirdi

Volkan Işık Sezonu RalliTürk İçin Değerlendirdi

Türk Ralli Sporu’nun önemli isimlerinden biri olan Volkan Işık, 2010 sezonunu ve gelecek planlarını RalliTürk için değerlendirdi. Bu yıl, birçok işi bir arada götüren Volkan Işık, bu yıl; DeltaSport’un Direktörlüğü’nü, Lassa Ralli Takımı Pilotluğu’nu, Lassa Ralli Lastikleri’nin Gelişiminden Sorumlu Test Pilotluğu’nu, Ralliye İlk Adım Seminerleri’nin Eğitmenliği’ni yaptı.

RalliTürk; “2010 sezonunu DeltaSport olarak değerlendirebilir misiniz? Sizin ve ekipleriniz için nasıl bir sezondu?”

Volkan Işık; “2010 senesi itibariyle Delta’da yeni bir yapılanma planladık, amacımız ekonomik krize ayak uydurmak ve yeni bir dönem başlatmaktı. Otomobil parkı ve organizasyon yapısını değiştirmek, gelecek açısından parlak bir fikir olmasına rağmen, bu değişiklikler kolay olmadı bizim açımızdan. Sene içinde yeni yapıyı oluşturmak içinde çaba sarfettik. 2 EVO ile başladığımız şampiyonaya, 6 EVO ile devam ettiğimiz yarışlar oldu.  6 EVO planda olmayan bir durumdu. Özellikle ERC, 1 EVO’nun kaza yaparak yarış dışı kaldığı, 5 EVO’nun finiş gördüğü zor bir yarış oldu. Yarıştırdığımız ekipler, genel klasmanda 4, 5, 6 olmak üzere ve sadece Kocaeli’de Dağhan ile 3 olmak üzere, bir başarı grafiği çizdiler.

Serhat; güzel bir tecrübe senesi yaşadı, genelde 4,5 gitti, daha iyi olacak. İyi olduğu yarışlarda şanssızdı.

Dağhan; şampiyonaya geç başladı, erken bitirdi, güzel çıkışlar yaptı, Kocaeli’de 3 olarak, takıma bu sezon en iyi dereceyi getirdi, Lassa lastiklerinin performansını iyi kullandı.

Menderes; genelde 6. olarak bizi ve kendisini memnun eden sonuçlar aldı.

Halim; yıllar sonra rallilere dönerek takıma keyif kattı, ralliler de elini ısıttı, şimdi otokros şampiyonasında lider .

Koray; spora dönüşü ile sevenlerini sevindirdi ve sene içinde istikrarlı olmaya çaba gösterdi ve başardı.”

RalliTürk; “Bu sezon Lassa Rally Team adına İtalya Toprak Ralli Şampiyonası’nda sizi hep podyumda gördük. 2011 için bu proje devam edecek mi? Pilot olarak bu projede yer almaya devam edecek misiniz? Yoksa sürpriz bir isim olabilir mi?”

Volkan Işık; “Lassa Ralli Takımı’nın önümüzdeki günlerde bir yarışı daha var, İtalya Şampiyonası dışında küçük bir ralli, yeni planlar sezon bitiminden sonra alınacak, ama şimdilik birkaç plan üzerinde konuşuluyor diyebilirim. 2010 Lassa Ralli Takımı adına başarılı bir yıl oldu.”

RalliTürk; “Amerika’daki New York Uluslararası Rallisi’ne de katıldınız. Yarışı kazandınız fakat sonrasında bazı olaylar oldu. Bundan bahseder misiniz?”

Volkan Işık; “Amerika daha önce planı yapılmış bir ralli değildi bizim için ve son 15 gün kala planladık, diyebilirim. Standart bir ralli otomobili ile yarışmamıza karşın rakiplerimizin güçlü otomobillerinin 2 dk önünde bitirdik. Aslında bizim orada bulunma amacımız, yeni yaptığımız Lassa Rally4’ü test etmek, yarış lastiği sattığımız Amerika pazarında biraz daha bilinirlik yaratmak. NewYork Ralli, iyi organize edilmiş bir yarış değildi maalesef, yarış boyunca organizasyon tarafından yapılan hatalara rağmen biz, misafir bir takım olarak centilmence sessiz kalıp, organizasyona yüklenmedik. Ancak yarış sonunda bizi tavırları ile çok şaşırttılar. Yarışı birinci bittirdiğimizde, ilk önce bizimle pazarlık ettiler. Arkamızdaki 2., 3., 4., pozisyonundaki İrlandalı sürücülerinin puanlarından dolayı, birincilik puanını almasanız, olur mu diye sordular. Biz de olur cevabını vererek yine de yakınlık göstermeye çalıştık. Ancak bize kupamızı verip bizi 1. ilan etmelerini beklediğimizde söyledik. Herhalde hesaplarına uymadı ve o andan itibaren bizi yapmadığımız şeylerle suçlayarak, ceza puanı vermeye çalıştılar. Spor kariyerimde hiç böyle bir şey ile karşılaşmamıştım. Gerçek olmayan suçlamalarının bir tanesininden dolayı, yine Dünya’da örneği olmayan 45 dk zaman cezası ile bizi 8. ilan ettiler. Amerika kendi kurallarını yazan ve oynayan bir ülke, FIA’yı tanımaz ve bu yüzden de bir üst otoriteye itiraz edecek bir durum yoktu ortada. Böyle olunca biz daha fazla tartışmadan, ülkemize döndük. Amerika’da ralli severlerin tamamı biliyor, biz kazandık…”

RalliTürk; “DeltaSport’un 2011 sezonu planları nelerdir? Araç parkınızda değişiklikler olacak mı?”

Volkan Işık; “Türk otomobil sporlarında ki zorluklara göre bazı hedeflerimiz var, önümüzdeki günler belirleyecek 2011 planlarını. Şu anda fikir boyutunda her şey.”

RalliTürk; “DeltaSport olarak tekrar amatörlere yönelik projeleriniz olacak mı? Palio’ların veliahtı olabilir mi?”

Volkan Işık; “Bizim amatörlere yönelik her zaman planlarımız var ve bugüne kadar spora kazandırdığımız sporcular ile gurur duyuyor ve daha yenilerini de kazanmaya devam etmek istiyoruz. Bu sene sadece kriz ve yapılanma senesiydi.”

RalliTürk; “Lassa Rally Team, Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yarışacak mı?”

Volkan Işık; “2011 ile planlarımız tam oluşmadı ancak, her zaman kendi ülkesinde Lassa sporcuları destekleyecektir.”

RalliTürk; “Lassa Ralli Lastikleri’nin gelişiminin geldiği nokta nedir? Pirelli ve BFGoodrich’e göre karşılaştırabilir misiniz?”

Volkan Işık; “Özellikle bu 2 markanın spor geçmişleri çok eski ve biz de çok yeniyiz. İtalya’daki sonuçlar bizlere çok güzel bir tarif yapıyor ve ümit veriyor.”

RalliTürk; “Lassa Ralli Lastikleri’nin ürün gamı genişleyecek mi?”

Volkan Işık; “Genişletmeye çalışıyoruz, geçmişte yaptığımız lastiklerde de iyileştirme çabaları ile birlikte mühendislerimizin programlarını en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Sadece ralli lastiği yapan bir kadromuz henüz yok.”

RalliTürk; “Şu an Lassa Ralli Lastikleri hangi ülkelerdeki pilotlar tarafından kullanılıyor? Kullananlardan gelen yorumlar nedir?”

Volkan Işık; “Avrupa’da Lassa ralli lastikleri varlığına hassasiyetle bakıyoruz. Ülke şartlarının uygunluğuna dikkat ediyoruz. Yapılan yarışlar aslında birer deneme ve önümüzde ki dönemde sorunuza örnekler verebilir.”

RalliTürk; “Volkan Işık’la Ralliye İlk Adım Seminerleri ne durumda?”

Volkan Işık; “Ralliye ilk adım seminerleri aranılan bir eğitim olarak, yılın belirli dönemlerinde her zaman yapacağımız yolda ilerliyor.”

RalliTürk; “Driving Technics adlı şirketinizden ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?”

Volkan Işık; “Motor sporlarından esinlenerek oluşturduğumuz bu düzen giderek büyüyor ve güvenli sürüş başta olmak üzere sürüş tekniklerine yoğunlaşmış olarak gelişiyor. Güvenli ve sportif bir çok ürünün bulunduğu organizasyonumuz da, şirketlere lansmanlar gerçekleştiriyoruz. Volvo, Alfa Romeo, Bridgestone gibi. Metin Şentürk ile kırılan hız rekorunu da aynı ekip ile başardık.”

RÖPORTAJ : MURAT GÜNARSLAN
www.muratgunarslan.com
murat@muratgunarslan.com

Top