You are here
Home > WORLD > Ercan Kazaz Sezonu RalliTürk İçin Değerlendirdi

Ercan Kazaz Sezonu RalliTürk İçin Değerlendirdi

2010 Türkiye Ralli Şampiyonası’nı Takımlar Şampiyonu, Gr.N Şampiyonu ve Gençler Şampiyonu olarak kapatan Bonus Parkur Racing’in Direktörü ve Pilotu Ercan Kazaz, 2010 sezonunu ve gelecek planlarını, RalliTürk için değerlendirdi. Yeşil Bursa Rallisi’nde Takımlar Şampiyonluğu’nu ve Fatih Kara’nın Gr.N Şampiyonluğu’nu ilan eden Bonus Parkur Racing, geçtiğimiz haftasonu koşulan Mardin Mezopotamya Rallisi’nde Özen Özer’le Gençler Şampiyonluğu ünvanını da kazandı.

RalliTürk; “Bu sezon Takımlar Şampiyonluğu’na ve Grup N Şampiyonluğu’na ulaştınız. 2010 sezonun Bonus Parkur Racing adına değerlendirebilir misiniz? Sezon başı hedeflerinize ulaşabildiniz mi?”

Ercan Kazaz; “Türkiye Takımlar Birinciliği ve Grup N Birinciliği haricinde, açıkçası iki pilotumuz Burak Çukurova ve Fatih Kara ile genel klasmanı da hedefledik ancak bu sene bunu başaramadık. Halbuki Burak’a ERC’ye Super2000 bir otomobil kiralayarak bu konuda çok büyük destek de verdik, ama bazen olmazsa olmuyor. Yine de çok yaklaştık ve bu manada iyi mücadele verdik diyebiliriz. Bildiğiniz gibi Parkur Racing olarak Özen’e geçen seneden beri yatırım yapıyorduk. Sezonun son yarışı Mezapotamya Rallisi’nde Özen Özer’le gelen Gençler Birinciliği ile de genç pilotların dilinden anlayan ve onlara en iyi imkanları sağlayan takım olarak tekrar podyuma çıkmak elbette çok mutlu etti bizi.”

RalliTürk; “Bu sene çok yetenekli ve hızlı bir kadroya sahiptiniz. Burak ve Fatih gelecek sezonda Parkur Racing çatısında mı kalacak? Sürpriz katılımlar olabilir mi?”

Ercan Kazaz; “Biz Bonus sponsorluğu sayesinde, bu sene gerçek bir takım hüviyetini aldık. Tabiki diğer destekçilerimizinde destekleri yadsınamaz ama Bonus olmasa sadece bir garaj katılımının ötesine geçemezdik. Eğer onlar ve başka sponsorlar bize destek verirse biz Fatih, Burak ve Özen gibi bize inanan ve bize yatırım yapan tüm arkadaşların önünü açmayı çok isteriz. Sonuçta Parkur Racing profesyonel bir ekiptir ve Türkiye dışına başarıları taşan bir çok insandan oluşmaktadır. İlk hedefi para kazanmak olmadığı için de, müşterileri ve pilotlarına çok büyük destekler sunmaktadır. Bunu anlamak için bizimle yarışmak ve ortak hedeflere koşmak gerekir.”

RalliTürk; “Ekibe sonradan Özen Özer ve Bora Arabacı da eklendi ve Gençler Şampiyonası’nda ciddi puanlar topladılar. Gelecek sezonda Gençler Şampiyonası’nı kovalayan ekibiniz olacak mı?”

Ercan Kazaz; “Özen daha öncede söylediğimiz gibi 2009 senesinden beri desteklediğimiz bir pilotmumuzdu. Onu parkımızdaki araçların uygunluğu nedeni ile ERC’ye kadar bekletmek zorunda kaldık. Ama sonuçta çok başarılı bir performans çıkararak gençler şampiyonu oldu. Eğer bize destek sürerse, biz de kaynaklarımızı spora aktarmaya devam edeceğiz kuşkusuz. Genç ya da yaşlı bizim için fark etmiyor.”

RalliTürk; “Takım Direktörlüğü yanında pilot olarak da destek verdiniz. 2011’de sizi tekrar direksiyon başında görebilecek miyiz?”

Ercan Kazaz; “Gelecek seneki mali imkanlarımıza bağlı olarak stratejimizi belirledikten sonra, kaç şapka takacağım belli olur. Ama pilot olarak parkurlara dönmemde bana destek olan başta Kerem Üstünkaya’ya ve tüm ekip arkadaşlarıma ben de sonsuz teşekkür ediyorum. Sonuçta onlar olmasa idi beklide bir kenarda unutulacaktım 🙂 ”

RalliTürk; “Sezon ortasında JRM ile çalışma içine girdiniz ve Türkiye’de ilk kez Evo X’u etaplarda gördük. JRM ile çalışmalarınız devam edecek mi?”

Ercan Kazaz; “Bizler geldiğimiz background sebebiyle, sporun her zaman en iyileriyle çalıştık ve bu sonuçlarımıza yansıdı. Gelecek sene Parkur’la çalışmak isteyen şirketlerden teklifler gelmiyor değil. Bunları değerlendirip bize ve spora en faydalı olacaklarla bulunduğumuz pazarlarda işbirliği yapacağız.”

RalliTürk; “Hem Evo 9’u hem de Evo X’u kullandınız. Merak edenler için iki araç arasında farkları anlatabilir misiniz?”

Ercan Kazaz; “Evo 9 kullanımı çok kolay bir otomobil, bence Türkiye şatlarında halihazırda en iyi ralli aracı. Evo X tabi ki daha yeni, daha güçlü, arka süspansiyonu daha iyi ama biraz ağır bir otomobil. Ben ikisinden de keyif aldım açıkçası. R4 grubu hangisine ne getirecek, onu görüp öyle karar vermek lazım açıkçası.”

RalliTürk; “Parkur Racing olarak araç parkınızın çoğu Mitsubishi’lerden oluşmakta. 2011 sezonu için yeni araçlar görme fırsatımız olacak mı? Takımın Super 2000 araçlara geçme gibi bir düşüncesi var mı?”

Ercan Kazaz; “Super 2000’ler 2012’de tarih olacak…  Bu nedenle ancak bir fabrika desteği ile böyle bir araca yatırım yapabiliriz. Bu yoksa, bu sene gerekli yatırımı zaten Evo X’a yaptık. Onu R4’e çevirip gelecek sene bu senekinden de daha hızlı bir otomobil elde edeceğimizi düşünüyoruz.”

RalliTürk; “Garanti Bonus Card’ın sponsorluğu 2011’de devam edecek mi?”

Ercan Kazaz; “Bu sorunun cevabı daha kesinleşmedi… Biz devam etmek istiyoruz, sanırım bu kadar başarıdan sonra onlarda etmek ister değil mi ?”

RalliTürk; “Historic Klasmanında lider araçlar geliştirip, servis veriyorsunuz. 2011 sezonu için bu klasmanda planlarınız nedir?”

Ercan Kazaz; “Historic sınıfında yaptıklarımız ortada. Bu sene yine Kemal Gamgam’la şampiyonluğu yakaladık. 2011’de Escort’lara ek olarak Porsche planımızda var. Kerem üstünkaya’nın bu grupta parkura dönme planı var. Bizim spora yaklaşımımız belli, parkurda kazanmak için spor ve kuralları içerisinde mücadele edip kazanmak bizim aile terbiyemizde var…”

RÖPORTAJ : MURAT GÜNARSLAN
www.muratgunarslan.com
murat@muratgunarslan.com

Top