You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Ford’tan 2011 Şampiyonasına Bol Puanlı Start

Ford’tan 2011 Şampiyonasına Bol Puanlı Start

Castrol Ford Team Türkiye 2011 sezonuna da iyi başladı. 2011 Türkiye Ralli Şampiyonası’na çifte şampiyonluk hedefiyle start alan Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları, takımlarına sezonun ilk ayağı olan Ege Ralli’sinde değerli puanlar kazandırdılar.

Sezonun ilk yarışına iki Fiesta S2000 ve iki Fiesta R2 ile katılan Castrol Ford Team Türkiye, üç aracını finişe ulaştırarak şampiyonluk için önemli puanlar kazandı. Yarışın ilk günü sonunda sıralamada yedinciliğe kadar düşen Yağız Avcı / Bahadır Gücenmez ikilisi, güçlü rakipleri karşısında mücadeleyi bırakmayarak 2011 sezonuna genel klasman 2’ncilikle başlamış oldu. Takımın diğer Fiesta S2000 ekibi Emre Yurdakul/Burak Erdener rallinin 5’inci etabının son virajlarında yol dışına çıkarak yarış dışı kalmasıyla takımın iki tekerlekten çekişli Fiesta R2’leri tempolarını arttırdı. Takımın en genç pilotları Murat Bostancı/Onur Vatansever ikilisi ve Orhan Avcıoğlu/Burçin Korkmaz ikilisi, dört tekerlekten çekişli rakiplerini geride bırakarak yarışı 8 ve 9’uncu sırada tamamladılar. Ralli Genel Klasman’ında üç otomobilini ilk 10 sırada finişe ulaştıran Castrol Ford Team Türkiye, 2011 Türkiye Ralli Şampiyonası’na 34 puan ile başlamış oldu.

Genç pilotlardan puan desteği

Bu yıl şampiyonaya yeni ve güçlü rakiplerin dahil olmasıyla son etabına kadar kıyasıya mücadelenin yaşandığı Ege Rallisi’nde Fiesta S2000’i ile finişe ikinci sırada ulaşan Yağız Avcı/Bahadır Gücenmez ikilisi, Castrol Ford Team Türkiye’ye 17 puan kazandırdı. Fiesta R2 ile yarışan Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları Murat Bostancı ve Orhan Avcıoğlu, bazı daha güçlü dört tekerlekten çekişli otomobilleri geride bırakarak ekibe toplam 17 puan kazandırdılar. Co-pilotu Onur Vatansever ile birlikte yarışı genel klasmanda 8’inci sırada tamamlayan Murat Bostancı, Ege Rallisi’nde Genç Sürücüler ve Sınıf 6 Birinciliği elde etti.

Ege Rallisi’nde 14 Ford Fiesta yarıştı

Ege Otomobil Sporları Kulübü tarafından 30 Nisan – 1 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Ege Rallisi’nde, Castrol Ford Team Türkiye, 3 otomobilini ilk 10 içinde finişe ulaştırarak sezona iyi bir başlangıç yaptı. 10 özel etap üzerinden koşulan rallide pilotlar iki ayrı günde toplam 382 km yol kat ettiler. 41 aracın start aldığı Ege Rallisi’nde Castrol Ford Team Türkiye’nin 4 Fiesta’sının yanı sıra farklı takımlardan 10 Fiesta mücadele etti. İki gün boyunca değişken hava ve yol koşulları tüm ekipleri lastik seçiminde zorlarken motorsporlarında doğa şartlarının da mücadelenin bir parçası olduğunu hatırlattı.

Serdar Bostancı: “2011 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın zorlu ve heyecan verici bir sezon olarak tarihe geçeceğine inanıyorum”

Deneyimli pilotlar ve güçlü takımların şampiyonaya katılmasıyla rekabetin daha da arttığını dile getiren Castrol Ford Team Türkiye Direktörü Serdar Bostancı, “2011 yılı yüksek rekabetin yaşanacağı bir yıl olacağını gösterdi ve bu Türkiye motorsporları camiası adına son derece sevindirici. Deneyimli pilotların yanı sıra takımların da artık daha rekabetçi olmaları hepimiz için önemli bir kazanç.  Rekabetin artması, sporun her branşında olduğu gibi rallide de önemli. Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yaşanan bu rekabet, Türk pilotlarını hızlandıracak. Bu sayede pilotlarımız, bu yıl ülkemizde gerçekleştirilecek en önemli ralli organizasyonu olan Avrupa Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağı Boğaziçi Rallisi’ne daha da iyi hazırlanmış olacaklar. Bu sezon oluşan rekabet ortamı, uzun bir aradan sonra bir Türk pilotun Avrupa Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağını kazanmasını sağlayacağına inanıyorum. Türkiye Ralli Şampiyonası’nın bir sonraki ayağı olan Boğaziçi Rallisi’nde geçen yıl Yağız, geçen senenin Avrupa şampiyonuna karşı verdiği mücadelede birinciliği kıl payı kaçırmıştı. Bu yıl Yağız’ın kazanabilecek güçte, deneyimde ve motivasyonda olduğuna inanıyorum.”

2011 Türkiye Ralli Pilotlar Şampiyonası Puan Durumu

Burak Çukurova 20
Yağız Avcı 17
Ercan Kazaz 15

2011 Türkiye Ralli Takımlar Şampiyonası Puan Durumu

Bonus Parkur Racing 35
Castrol Ford Team Türkiye 34
Tok Sport 21

Top