You are here
Home > WORLD > WRC > Japon Üreticiler, FIA’nın Yeni Sınıfı İçin Temkinli

Japon Üreticiler, FIA’nın Yeni Sınıfı İçin Temkinli

FIA’nın bir süredir ortaya attığı “Ucuz Super2000” fikri Japon üreticiler olan Mitsubishi ve Subaru tarafından mesafeli bir yaklaşıma maruz kaldı.

Finlandiya Rallisi’nde tam olarak R4 ve Super2000’lerin ilk karşılaştırmasında R4 sınıfının hala S2000’ler den çok uzak bir performansa sahip oldukları açıkça ortaya çıkarken, FIA yeni sınıfın N4 ve R4 sınıfının doğal ölümüne sebep olup olmayacağını tartışıyor.

Bildiği gibi Mitsubishi firması Lancer Evo X’un serinin son versiyonu olduğunu Evo XI olmayacağını geçtiğimiz sene açıklamıştı.

Subaru’nun da 2013 ile WRC dönebilmesi konuşulurken, müşterilerin de Japon üreticilere bağlılıkları bir sorun olarak ortaya çıkıyor.

RalliArt İtalya’nın CEO’su Mario Stagni, “Firma olarak R4 kitleri ile hem Evo X hem EVo IX araçlarımızın uzun süre hizmet verebilmesine olanak tanıdık. Ama kuralların henüz oturmamış olması önümüzü görmemize engel oluyor.” derken, Subaru’nun bir yetkilisi ise “R4 sınıfında faaliyetlerimize devam edeceğiz. Yeni sınıfın önümüzü kesmemesini umuyoruz.” dedi.

FIA’dan sızan bilgilere göre R3T sınıfı baz alacak yeni sınıfın arkadan itişli olması üstüne fikir birliği olduğu konuşuluyor.

Dört çeker sistemlerinin maliyeti arttırması konseyi bu görüşe yönlendirdiği gelen diğer bir bilgi.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top