You are here
Home > WORLD > IRC > Barum’da Kopecky ve Skoda Kazandı

Barum’da Kopecky ve Skoda Kazandı

IRC ve ERC sezonunun her zaman en heyecanlı yarışlarından biri olan Barum Zlin Çek Rallisi, bu sene de müthiş bir çekişmeye sahne olurken, 300.000 seyircinin takip ettiği yarışı ev sahibi Skoda pilotu Jan Kopecky yarışı 1.2 saniye fark ile kazanırken, podyumda üç Skoda Fabia Super2000 vardı.

Yarışın üçüncü etabında liderliği ele geçiren ve yarış sonuna kadar kaybetmeyen Çek pilot Jan Kopecky rakiplerine üstün bir performans sergilerken, yarışı 1.2 saniye geride ikinci bitiren Belçikalı Freddy Loix sonuçtan memnun görünüyordu. 2010 IRC Şampiyonu Finli Juho Hanninen de üçüncü sırada finişe ulaşarak şampiyona liderliğini korumayı bildi.

Yarışa genel olarak baktığımızda artık efsaneleşen etapları bir araya gelen Zlin, bütün ekipler için zorlayıcı bir test oldu. Yarışın son gününe 19.7 saniye farkla başlayan Kopecky, son günün ilk etabında arızalanan direksiyon pompasını geçici olarak tamir etmesine karşı, Loix’in ataklarına karşılık vermekte zorlandı. Buna rağmen gün ortası servisine bir saniye farkla lider gelmeyi bildi.     Geçen senede lider gittiği son günde kaza yaparak yarışdışı kalmanın baskısını üstünde hisseden Kopecky, bu sefer aynı hatayı tekrarlamadı.

Peugeot tarafında ise yarışa iyi başlangıç yapamayan Fransız ekip, Thierry Neuville ile dördüncü sırada finişe ulaşırken, Fransa şampiyonu pilot Bryan Bouffier son günün ilk etabında kaza yaparak yarışı bitiremedi.

Juho Hanninen bir türlü istediği tempoyu yakalayamadığı yarışta, rahat bir üçüncülük alarak kendisini şampiyona liderliğinde tutan puanlara uzanmayı bildi.

Yarışın dikkat çeken isimleri ise, kazandığı etaplar ile beşinci sırada finişe gelen Andreas Mikkelsen ve Ford Fiesta Super2000 ile yedinci olan Craig Breen oldu.

IRC İki Çeker Kupası’nda ise İtalyan Stefano Albertini kariyerinin ilk IRC zaferini kazanarak seride ikinci sıraya tırmandı. Seri liderliğini elde ettiği ikincilik ile sağlamlaştıran Jean-Michel Rauox ise yarış sonrası olumlu açıklamalarda bulundu.

IRC Seri Üretim Sınıfında ise, Çek fenomen pilot Vaclav Pech’in favori olduğu yarışı iki arka süspansiyonu da hasar vermesi sonucunda, başka bir Çek Jaroslav Orsak kazandı. Pech son gün SupeRally ile geri dönerek altı etabı da kazanmasına rağmen arzu ettiği birincilikten uzak kaldı.

Barum Zlin Çek Rallisi ardından Juho Hanninen 98 puanla liderliğini korurken, takım arkadaşı Jan Kopecky 95 puanla hemen arkasında ve Freddy Loix 88 puanla üçüncü konumda.

Markalar Kupası’nda ise Skoda 275 puanla Peugeot ile arasında farkı gittikçe açıyor.

Şampiyonanın bir sonraki ayağı 09-11 Eylül tarihlerinde Macaristan’da koşulacak Canon Mecske Rallisi olacak.

1 Jan Kopecky (CZE)/Petr Stary (CZE) SKODA Fabia S2000 2h15m51.7s
2 Freddy Loix (BEL)/Frederic Miclotte (BEL) SKODA Fabia S2000 +1.2s
3 Juho Hanninen (FIN)/Mikko Markkula (FIN) SKODA Fabia S2000 +37.4s
4 Thierry Neuville (BEL)/Nicolas Gilsoul (BEL) Peugeot 207 S2000 +1m59.6s
5 Andreas Mikkelsen (NOR)/Ola Fløene (NOR) SKODA Fabia S2000 +2m05.7s
6 Toni Gardemeister (FIN)/Tapio Suominen (FIN) SKODA Fabia S2000 +3m43.2s
7 Craig Breen (IRL)/Gareth Roberts (GBR) M-Sport Ford Fiesta S2000 +3m47.4s
8 Roman Kresta (CZE)/Petr Gross (CZE) SKODA Fabia S2000 +4m21.5s
9 PG Andersson (SWE)/Emil Axelsson (SWE) PROTON Satria Neo S2000 +4m41.1s
10 Karl Kruuda (EST)/Martin Jarveoja (EST) SKODA Fabia S2000 +4m54.4s

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top