You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > İskender Aruoba TOSFED’i İstifaya Çağırdı

İskender Aruoba TOSFED’i İstifaya Çağırdı

İskender Aruoba, Formula 1 yarışlarından Türkiye’nin çıkarılması nedeniyle Federasyon Başkanı Tahincioğlu ve yönetim kurulunu istifaya çağırdı.

İskender Aruoba, Formula 1 yarışlarından Türkiye’nin çıkarılması nedeniyle Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ve yönetim kurulunu istifaya çağırdı. Arıoba, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da Formula 1’in hesabını sorması gerektiğini söyledi.

Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone tarafından Türkiye’nin 26 milyon dolar vermemesi üzerine 2012 yarış takviminden çıkarılarak yerine Bahreyn’in dahil edildiğini açıklamasının ardından, Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Yalıkavak beldesinde yaşayan ve restoran işletmeciliğini yapan İskender Aruoba, değerlendirmelerde bulundu.

23-25 Eylül 2011 tarihleri arasında Singapur’da düzenlenen Formula’nın gece yarışını izlediğini ve burada Bernie Ecclestone ile görüştüğünü anlatan Aruoba, Türkiye’nin takvimden çıkarılmasından Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu’nu sorumlu tuttu. Türkiye’de düzenlenen Formula 1 yarışlarında seyirci krizi yaşanmasına, Türk yarışçı yetiştirilmemesi ve Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu’nun kişisel kaprisi nedeniyle oğlunu yarıştırmak istemesinin neden olduğunu ileri süren Aruoba, Tahincioğlu ve yönetimini istifaya davet etti.

“BAKAN KILIÇ BUNUN HESABINI SORMALI”

İskender Aruoba, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın federasyon yetkilileri tarafından yanlış bilgilendirildiğini de öne sürdü. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın, Formula 1’in nasıl elden kaçırıldığını, ülkenin ne kadar zarara uğratıldığını araştırıp hesabını sormasını isteyen Aruoba, “Sayın Bakan medyada yaptığı açıklamalarda Formula’nın şartlarını söylüyor. Bunlar zaten sözleşmelerde olan maddeler. Bakanımız fena halde yanıltılıyor, yanlış yönlendiriliyor. Sayın Kılıç ‘dev tanıtım organize edelim’ diyor. Dev tanıtım organize etmeniz için önce Türk pilotunuz olması gerekir” dedi.

“ECCLESTON TÜRKİYE’DEN VAZGEÇMİYOR”

Formula’nın Singapur’da düzenlediği gece yarışını izlediğini belirten İskender Aruoba, Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone ile görüştüğünü anlattı. Türkiye’nin, Formula 1’den çıkarılmasının çok ağırına gittiğini belirten İskender Arıoba, şunları söyledi:

“Singapur’da Bernie Ecclestone ile görüştüm ve üzüntülerimi dile getirerek, yeniden Formula 1’i alabileceğimizi söyledim. Ecclestone bana ‘Türkiye’deki Formula 1’den de ülkenizden de kolay kolay vazgeçmem. Birlikte çalışalım, şartları yerine getirelim. Türkiye gözden çıkarabileceğimiz bir ülke değil’ dedi. Bu nedenle Singapur’dan döndüm ve önümüzdeki günlerde Sayın Bakanımız Suat Kılıç ile görüşüp Formula 1’in patronu ile bir araya gelmeleri için elimden gelen gayreti göstereceğim. Formula 1’i 2013’te yeniden İstanbul’da görebiliriz.”

Singapur’un Formula 1 sayesinde bir haftada tam 280 milyon Dolar kazandığını belirten Aruoba, “Ancak biz ne yaptık? 300 milyon Dolar vererek yaptığımız pistte 26 milyon Dolar ve seyirci bulamadığımız için, kısacası İstanbul Ticaret Odası ve Otomobil Sporları Federasyonu’nun beceriksizliği ve başkanların kişisel kaprisleri nedeniyle bu yarışmayı Bahreyn’e kaptırdık, milyonlarca dolar gelirden olduk” diye konuştu.

Top