You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Adil Küçüksarı; “Yeşil Bursa’nın Ardından”

Adil Küçüksarı; “Yeşil Bursa’nın Ardından”

Geçtiğimiz haftasonu sezonun son asfalt rallisini geride bıraktık. Yağmur endişesi ve etapların zorlu olacağını duyan birçok pilot sezonunda sonunu bahane etmesiyle Yeşil Bursa Rallisi’ne katılmadı. 24 ulusal olmak üzere 2 de mahalli kayıt , Eskişehire kıyasla, rekabetin yarıyarıya kesildiğini gösteriyor.

Zorlu asfalt etaplar bu sefer en tepedeki rekabeti de kızıştırdı ve birçok sürprizin ardından Skoda Fabia’sı ile Burak Çukurova-Ünal Tezel ikilisi ralliyi lider bitirmeyi başardı. Fatih Kara-Bilge Ayan ikilisi göstermiş oldukları istikrarları ardından ralliyi ikinci ve Emre Yurdakul- Burak Erdener ikilisi ise müthiş performansları ile ralliyi podyumda bitirdiler. Yağız Avcı ise Ford Fiesta Super 2000 in mekanik arızası nedeniyle yarışı dördüncüde olsa bitirmeyi başarırken takım arkadaşı Murat Bostancı motor arızası nedeni ile yarışa veda etmek zorunda kaldı.

Toplamda 16 kişinin bitirdiği Yeşil Bursa Rallisi’nde ise Neo Motorspor pilotlarından Bursalı pilot Tezcan Dalfidan seyirci noktalarında spekteküler tarzı ile izleyenlerden bolca alkış almayı başardı, bunun yanı sıra Sınıf 8’de birinciliğini geçen yarış ilan eden ekip bu yarışın sonunda ise Eda Özer Türkiye Bayan kopilot Şampiyonluğunu ilan etti.

Diğer bir bayan kopilot olan Bonus Parkur Racing adına yarışan Ceren Ergun ise Türkiye Genç Kopilot Birinciliği’ni ilan ederken bir türlü yarışa konsantre olamayan ve bekleneni Yeşil Bursa Rallisi etaplarında gösteremeyen Simin Bıçakcıoğlu ise Bonus Parkur Racing pilotu  Burcu Burkut’un hemen arkasında ikinci sırada bitirmeyi başardı.

Cumartesi günü sağ el bileğinde ödem oluşmasına rağmen Neo Motorspor’un bayan pilotu Simin Bıçakçıoğlu günü problemsiz bitirmesine karşın Pazar günü artan ağrıları nedeni ile her iki loop’un bitimi olan Hüseyinalan1 ve Hüseyinalan2 etaplarında kopilotluğunu yapan Afşin Baydar bu sefer pilot koltuğuna geçmek durumunda kaldı.

Sıralamadaki genel yeri belli olmasına rağmen Bonus Parkur Racing ekibi olayı etik bulmadı. Kuralların bile izin verdiği ve herşeyden önce sportmence genel klasmanda yerlerine razı olan Simin Bıçakcıoğlu ve Afşin Baydar ikilisi Bonus Parkur Racing’in demeci ardından bu şekilde düşünüldüklerine çok şaşırdıkları ve kuralların bile izin verdiği bu durum karşısında gelen tepkilere anlam veremediklerini dile getirdiler.

Tecrübeli isim Afşin Baydar ise şu sözlerini dilegetirdi;” Art niyetli olmayı düşünseydik, yarışın ikinci gününde diğer etapları da ben geçerdim ve burada ki amacım  Türkiyenin en genç bayan ralli pilotu olan Simin’in katedeceği yolu emin adımlarla ve sağlam temel ile devam etmesi. Rakiplerimiz ile etap öncesi yaptığımız diyalogta ise klasmandaki yerler benim pilotajım yüzünden değiştiği taktirde zaman kontrol noktasına geç girip aradaki kapanan zamanı açacaktık ve bunu belirtmemize rağmen bu gibi polemiklerin yarış dışına taşınması başta Neo Motorspor ekibi olarak hepimizi üzdü. Umarım bu gibi yanlış anlaşılmalar bir daha yaşanmaz. ”

Bunun yanı sıra Hüseyinalan etabının iptal edilme talebi ise tamamen bireysel ve bu spora yeni başlayan sporculardan oluşan Neo Motorspor pilotlarının ve diğer tüm bireysel yarışan pilotların ortak bir fikri olan otomobillerin gereksiz yere kırılmaması ve zor bir şekilde bu sporda tutunmaya çalışırken organizatörlerin bu gibi kırıcı yarışlar düzenleyerek bireysel sporcuların uzaklaşmasına sebebiyet vermektedir.

Sporumuz için tek yürek olmak dileğiyle…

Adil Küçüksarı
NEO MOTORSPOR Direktörü

Top