You are here
Home > WORLD > WRC > Mini Rüyası Sona Eriyor

Mini Rüyası Sona Eriyor

2011 sezonunun ses getiren ve herkeste heyecan yaratan projesini olan Mini JCW WRC, markanın sahibi BMW ve projenin üstlenicisi konumdaki ProDrive arasında anlaşmazlıklar sonucu sona geldi.

2010 sezonunda proje duyurulduğunda Alman otomotiv devi ve Mini markasının sahibi olan BMW motorların geliştirilmesinden sorumlu olacakken, ProDrive aracın geliştirilmesi ve sponsorlardan sorumlu olacaktı.

2011 sezonunun sonunda katıldıkları yarışlarda müthiş rekabetçi bir araç olabileceğini gösteren Mini, BMW’nin projeye finans aktarmaması ve Prodrive patronu David Richards’ın beklediği büyük sponsorlardan red cevabı alması üstüne büyük sorunlar baş göstermiş ve takım 2012 WRC’de takım kaydı yaptıramamıştı.

Bunun üstüne takımın İngiliz pilotu Kris Meeke’i askıya alan ve tek aracını Dani Sordo’ya teslim eden takım, iki numaralı aracın parayı verene bindireceğini duyurmuştu.

Bu olayların ışığında BMW bugüne kadar olan motorlar ve sonrası için Prodrive’a fatura keseceğini gayri resmi olarak duyurması ile, proje ölmeye mahkum oldu.

2012’de planlanan yarışlarda start alması bile zora girecek olan takımın müşteri araçlarına yoğunlaşacağı ve ayakta kalmasının güç olacağını konuşuluyor.

Takımın en son bel bağladığı Hermann Gassenr Jr’un; sponsoru Red Bull’dan da olumsuz cevap alması ile, bütün gözler David Richards’ın Monte Carlo öncesi yapması beklenen açıklamaya çevrilmiş durumda.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top