You are here
Home > WORLD > WRC > Fiesta WRC Görücüye Çıktı

Fiesta WRC Görücüye Çıktı

2012 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda yer alacak olan Ford Fiesta RS WRC otomobili, yeni görünümü ile lanse edildi.

Ford Dünya Ralli Takım direktörü Malcolm Wilson ve Ford Avrupa Motor Sporları Başkanı Gerard Quinn’ in de bulunduğu, Birmingham’daki Autosport International Racing Car Show’da Fiesta RS WRC otomobili göz kamaştıran dış görünümüyle ziyaretçilerin ilgisini çekti. Castrol EDGE, takıma verdiği sponsorluk desteğine bu yıl da devam etme kararı aldı. Castrol’ün sınıfının en iyi motor yağı olan Castrol EDGE,  2011 yılında olduğu gibi gelecek sezon da Fiesta RS WRC otomobilinin yeni yüzünde dikkat çekecek şekilde ön plana yer alacak. Dört çekerli transmisyonu ve 1,6 litrelik Ecoboost motoruyla Fiesta RS WRC otomobili, bir kez daha Ford’un 2012 ve 2013 şampiyonalarındaki mücadele edecek.

Finlandiyalı Jari-Matti Latvala ve yardımcı pilot Miikka Anttila, dünya sıralamasında geçtiğimiz sene Rally GB final turu başta olmak üzere çok özel zaferlere imza attılar. Latvala ve Anttila 2012 yılı için takım liderleri olarak açıklandı.  Onlara, eski dünya şampiyonu Petter Solberg ile ikinci takımın Fiesta RS WRC’sini 13 turun tamamında kullanmak üzere bir yıllık bir sözleşme imzalayan Chris Patterson eşlik edecek. 2003 yılında dünya şampiyonluğuna imza atan Petter Solberg’in 13 dünya ralli şampiyonluğu bulunuyor. Dünya ralli kariyerine 1999 yılında adım atan 37 yaşındaki deneyimli Norveçli pilotun bu yıl Ford’la ikinci birlikteliği olacak.

Lansmanda konuşan Castrol Sponsorluk Yöneticisi Donald Smith, hem Castrol’ün hem de Ford’un motor sporlarında uzun soluklu bir ortaklığa sahip olduğuna ve geçmiş rallilerde büyük başarılara birlikte imza attığına dikkat çekerek şunları söyledi: “WRC, otomobiller açısından motor sporları kategorisinin en zorlu yarışı. Biz de WRC’de otomobil ve motor yağı teknolojilerinin sınırları zorluyor, performansımızı en üst seviyeye çıkarmak için çalışıyoruz. Castrol EDGE’nin gücü, maksimum motor performansı sağlamaya yardımcı oluyor. Castrol EDGE, Jari-Matti ve Petter’e bir etapta aynı maksimum performansı tekrar tekrar sağlayabilme özgürlüğünü sunacak.”

Ford’un Avrupa motorsporları yöneticisi Gerard Quinn ise şöyle konuştu: “M-Sport ve takım lideri Malcolm Wilson ile harika bir ortaklığımız, aynı zamanda Castrol’le de mükemmel bir teknik ortaklığımız var.  Güçlü pilot kadromuzda motor sporlarının yükselen yıldızı Jari-Matti Latvala bulunuyor WRC’nin en hızlı pilotlarından biri olarak kabul edilen Latvala, 2011 yılı boyunca  deneyimini her alanda gösterdi.  Ford Dünya Ralli Şampiyonası Takımı’ndaki yeni rolü olan takım liderliğiyle daha da yükseleceğine inanıyor ve dünyanın dört bir yanındaki özel etaplarda temposunu arttırmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Motor  sporlarının en deneyimli pilotlarından olan Petter Solberg, 2012’de, kariyerine start verdiği takıma  geri döndü. Solberg’in 2003 yılında aldığı şampiyonluk madalyası ve 13 dünya ralli şampiyonası zaferi, yeteneklerinin ve deneyiminin en güzel göstergesidir ve bu deneyimler sezon içinde pilot kadromuza fayda sağlayacak.”

Ford’la ve Castrol EDGE ile çalışmaktan mutlu olduklarını belirten Takım Direktörü ve M-Sport Müdürü Malcolm Wilson, takımın geçen yıl gösterdiği güçlü performanstan sonra, bu sezon için şimdiden büyük bir heyecan duyduklarını söyledi. Wilson, “Dovenby Hall’deki çalışanlarımız ile ortaklarımızın deneyimi ve uzmanlığının yanı sıra sahip olduğumuz otomobil ve pilot takımı ile dünya şampiyonluğuna oynayacağımıza dair inancım ve güvenim tam” dedi.

Top