BURADASINIZ
Anasayfa > DÜNYA > WRC > Latvala Tehlikeli Oynuyor!

Latvala Tehlikeli Oynuyor!

2012 sezonu ile Ford takımın bir numarası olan fakat start aldığı dört yarışın üçünde yarış dışı kalan Jari-Matti Latvala’nın ismi Volkswagen ile uzun süreli sözleşme yaptığı iddiaları ile gündemden düşmüyor.

Sezon sonunda Ford ile anlaşması sona erecek Finli pilot hakkında yerel basının manşetlerden verdiği habere göre Alman Otomotiv devi ile 2015’e kadar sürecek bir anlaşma imzaladığı iddia ediliyor. Bu haberlere cevaben konuşan Volkswagen Motorsport patronu Kris Nissen ise, “Şu an tek pilotumuz Ogier. İkinci koltuğumuz hala boş. Ama Latvala’nın da bizimle ilgilendiğini duymak mutluluk verici. Öncelikle Latvala’nın sezon kalanında yolda kalabileceğini ispatlaması lazım” dedi.

İngiliz Autosport’un iddiası ise daha dikkat çekici. Verilen habere göre, Latvala sezon başlamadan anlaşmaya imza koydu. Bu Ford’un WRC geleceğinin soru işaretleri oluşturduğu Kasım-Aralık döneminde olduğu işaret ediliyor. Ford 2013 sezonuna kadar seride kalacağı kesinken sonrası için hala bir belirsizlik hakim.

Ford takımı patronu Malcolm Wilson ise, “Sezon sonu kontratı sona erse de Jari’yi takımda tutmak istiyoruz. Bu tip şeyleri konuşmak için çok erken önümüzde uzun bir sezon var.” dedi.

Asıl dedikoduların kaynağı ise elbet ki Latvala’nın menajeri Timo Jouhki.

Jouhki yaptığı açıklamada, “Finlandiya Rallisi’nden önce her şeyin kesinleşeceğini umuyorum. Volkswagen ve Ford ile görüşmelerimiz sürüyor. Ford’un uzun süreli WRC’de kalması belli değil. Kris Nissen ve Carlos Sainz ile yaptığımız görüşmelere göre, iyi bir araç ve doğru insanlara sahipler.” dedi.

Bu sezonki kötü performansı konsunda ise konuşan Finli menajer, “Sezona belirsizlikle başladık. Jari konsantrasyon zorluğu çekiyor. Geleceği ile endişeleri olan bir pilottan performans beklemek çok doğru değil.” diyerek pilotunu savundu.

Camianın yetkin isimleri ise Latvala’nın menajerinin piyasayı karıştırarak Ford ve Volkswagen’ın Latvala için rekabet etmesini ve olası maaş çekinin yükselmesini sağlamaya çalıştığı görüşünde. Volkswagen eğer bu rekabete girmekten kaçınır ve genç isimlerden birini iki numara yaparsa Latvala’nın kariyeri sona erebilir.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top