You are here
Home > WORLD > IRC > San Marino’da Müthiş Mücadele’nin Galibi Basso

San Marino’da Müthiş Mücadele’nin Galibi Basso

IRC sezonunun çok az sayıdaki toprak yarışlarından biri olan San Marino Rallisinde zafer ev sahibi isim Giandomenico Basso’nun oldu. Fiesta RRC ile bu sezon ikinci uluslar arası zaferini kazanan Basso, yarış sonrası göz yaşlarını tutmakta zorlandı.
Yarışın ilk etabında Alman Skoda sürücü Sepp Wiegand yaptığı en iyi zamanla lider başlarken, Basso ikinci etaptan itibaren yarışta ağırlığını hissettirmeye başladı. Norveçli Skoda UK pilotu Andreas Mikkelsen Basso’yu ve diğer İtalyan pilotları hemen sıkıştırmaya başlayarak ilk günü Basso’nun 4.1 saniye önünde bitirdi.

İkinci güne Mikkelsen hızlı başlasa da Basso günün ikinci etabında yaptığı büyük atakla aradaki farkı 1.3 saniyeye indirmeyi başardı. Üçüncü etapta çok ilginç bir bicimde genel klasmanda aynı zamanda sahip olarak servise gelen Basso ve Mikkelsen, günün ikinci yarısındaki mücadelenin çok sert geçeceğini işaret etti. Servis alanında basına konuşan Mikkelsen, “Etabın son kilometrelerinde hidrolik direksiyonu kaybettik. Etaplarda ilk olmanın sıkıntısını yaşıyoruz.” derken, Basso, “Mikkelsen çok hızlı. Açıkçası büyük risk alarak limitlerin üstünde gidiyoruz. Aracın ayarlarından çok memnunuz.” dedi.

Servisten sonra Basso ve Mikkelsen arasında saliselik farklar ile geçilen iki etaptan sonra on birinci etapta Mikkelsen liderliği 4.9 saniye ile Basso’ya devir etti. Norveçli pilot etap sonunda, “Basso çok hızlı turbonun avantajını kullanıyor ama pes etmeyeceğiz.” derken, Basso, “Maksimum atak yapıyoruz. Mikkelsen çok hızlı.” dedi. Oniki ve on üçüncü etapta Mikkelsen en iyi zamanları elde etse de Basso’yu geçmeyi başaramayınca 2.8 saniye fark ile İtalyan pilot zaferi elde etmiş oldu. Basso, “Çok mutluyum. Andreas müthiş bir pilot. Aracı mükemmel hazırlayan takımıma teşekkür ediyorum.” dedi. Mikkelsen ise, “Son etaplarda inanılmaz riskler aldık. Ama Basso hatasız sürdü. Büyük bir mücadele oldu.” dedi. Bu ikilinin ardından yarışı üçüncü sırada Skoda pilotu Umberto Scandola tamamlarken, ilk etabın galibi Alman Sepp Wiegand dördüncü oldu.
Genel Klasman beşinciliğini ve ilk IRC Üretim kupasını zaferini kazanan Jarkko Nikara ise elde ettiği sonuçtan çok mutlu idi. Tommi Makinen Racing tarafından hazırlanan Impreza R4 ile zafere ulaşan Finli pilot, “Bizim için zor ve uzun bir yarış oldu. Zaferi elde ettiğimiz için mutluyuz.” dedi. İki Çeker kupasında ise uzun süredir yarış bitirmekte zorlanan 2010 şampiyonu Harry Hunt ise ilk gün yaşadığı şanzıman değişikliğine rağmen zafere ulaştı. Genç İngiliz, “Son etaba kadar çok zor bir mücadele oldu. İlk gün şanzımanda sıkıntı yaşadık. Son gün ise yaşadığımız lastik patlatma az daha galibiyete maloluyordu. Tekrar zirvede olmak harika.” dedi.

San Marino’daki sonuçlardan sonra Norveçli Andreas Mikkelsen 107 puanla lider iken, ikinci sırada 83 puanla Jan Kopecky bulunuyor. Üretim kupasında çok daha yakın bir mücadele olurken, Andreas Aigner 50 punla lider, Marco Tempestini 48 puanla ikinci ve Robert Consani 47 puanla üçüncü sırada. İki Çeker kupasında ise Harry Hunt 53 puanla liderliğe yerleşirken, bu yarışı bitiremeyen Honda Civic R3 pilotu Martin Kangur 33 puanla ikinci sırada yer aldı.

Ekipler bir sonraki yarış olan 19-22 Temmuz tarihlerinde koşulacak Sibiu Rallisi için Romanya’da bir araya gelecekler. Tamamı toprak zeminde gerçekleşecek Sibiu Rallisi için alınan son bilgilere göre, Skoda takımından sadece Andreas Mikkelsen start alacakken, Boğaziçi Rallisini kazanan Juho Hanninen ve Çek Jan Kopecky bu yarışta start almayacak.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top