You are here
Home > WORLD > SWRC > Andersson Sezonun 2. Zaferine Finlandiya’da Uzandı

Andersson Sezonun 2. Zaferine Finlandiya’da Uzandı

Geçtiğimiz sezondan beri Proton ile IRC ve WRC’de boy gösteren İsveçli PG Andersson, sezonun ikinci SWRC zaferini Finlandiya’da kazanarak seri liderliğine yükseldi.

İsveçli yarışın tamamı boyunca İrlandalı Craig Breen’in hemen arkasında yer almayı başararak, Breen’in Ouninpohja ilk geçilişinde yaptığı büyük kaza ile yarış dışı kalmasını fırsat bilerek zafere uzandı.

Breen ve yardımcı sürücüsü Paul Nagle kazayı yara almadan atlatırken Fiesta S2000 tanınmayacak hale geldi.

Yarışın ardından konuşan Andersson; “16. etapta aks arızası yaşayınca yarışı kaybettiğimi düşündüm. Servis sonrası elimizden geldiğince hızlı olsak da Craig çok avantajlı idi. Craig’in kazasını görüp iyi olduklarını da görünce tempomuzu düşürüp finişe ulaşmayı hedefledik. İsveç’ten sonra bu zafere çok ihtiyacımız vardı. Takıma çok teşekkür ediyorum. Aracımız yarış boyunca müthiş çalıştı.” dedi.

Podyumun ikinci basamağını bu yıl ilk kez WRC’de boy gösteren Suudi pilot Yazeed Al-Rajhi Fiesta RRC ile elde ederken, Proton’un iki numaralı pilotu Juha Salo muhtemel ikinciliği 14. etapta arka lastiğine hasar vererek Suudi pilota kaptırmış olmasına rağmen üçüncü sırada finişe ulaştı.

Bu sonuçlar ardından seri lideri Hayden Paddon motor arızası ile finiş göremeyince liderlik 68 puanla İsveçli Andersson’a geçerken, Paddon 62 puanla ikinci, Polonyalı Oleksowicz53 puanla üçüncü sırada yer aldı.

Ekipler serinin bir sonraki yarışı olan Galler Rallisinde 13-16 Eylül tarihlerinde bir araya gelecekler.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top