BURADASINIZ
Anasayfa > DÜNYA > WRC > 2013 WRC’de Yenilikler

2013 WRC’de Yenilikler

Geçtiğimiz hafta 2013 takviminin açıklanmasının ardından bu haftada gelecek sezon ile bazı uygulamalarda değişikliğe gidileceği FIA tarafından duyuruldu.

Açıklamayı yapan eski WRC şampiyonu yardımcı sürücü Robert Reid, “Öncelikle amacımız WRC’yi daha çekici ve izleyici için daha ilginç hale getirmek.” dedi.

2012 sezonunda sadece toprak yarışlar için uygulanan sıralama turları yeni sezon ile bütün yarışlarda uygulanmaya başlanacak.

Reid bu uygulama hakkında, “Asfaltta en hızlı zamanı yapıp duruma en uygun pozisyonu seçebilmek önemli hale gelecek.” dedi.

En önemli gelişme kuşkusuz ekstra puan almaya sağlayan Power Stage uygulamasında gerçekleşti. Artık yarış organizatörleri istedikleri etabı Power Stage yapabilecekler.

Reid, “Bu sezon Power Stage’lerin hepsi yarışın son etabı olmak zorunda olduğundan sıkıntılı durumlar oluştuğunu gördik. Biz de organizasyona böyle bir esneklik sağlayarak, yarışın en mücadeleci hesaplarının ayrıca bir değeri olmasını sağlamak istedik.” dedi.

Bu kararın ilk denemesi önümüzdeki hafta koşulacak Fransa Rallisi’nde yapılacak. Organizasyon yarışın sondan üçüncü etabı olan 17,5 kilometrelik Vignoble de Cleebourg 2’in Power Stage olacağını duyururken bu etaptan sonra iki etap daha koşularak ekipler finişe ulaşacak.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top