You are here
Home > WORLD > WRC > Skoda Veda Etmiyor

Skoda Veda Etmiyor

IRC serisini üç kez şampiyon olarak tamamlayan Skoda, 2013’de Avrupa Ralli Şampiyonası’nı fabrika takımı olarak takip etmeyeceklerini takım patronu Michael Hrabanek’in agzından duyurdu.

Michael Hrabanek, Çek üreticinin Skoda Fabia Super2000 ile misyonunu tamamladığını ama bunun bir veda değil sadece yeni bir aracın geliştirme süresi olduğunu açıkladı.

Hrabanek; “Mevcut Fabia şasisine 1.6 lt’lik turbo bir motor düşünmüyoruz. RRC tipi araçlar WRC’nin çok az farklı hali. Zaten grup firmamız Volkswagen Polo şasisi ile bu noktada hazırlık yapıyor. Kimbilir bir RRC’de üretirler. Biz 2014’de R5 sınıfı ile yeni Fabia şasisi üstüne çalışmayı daha uygun bulduk.” dedi.

Hrabanek ayrıca WRC-2 ve ERC’de yarışacak bireysel ve ülke takımlarına desteklerinin süreceğini açıkladı.

Hrabanek; “WRC-2’de hala güçlü bir oyuncuyuz. Bu yüzden ERC ve WRC-2 yer almayı planlayan takımlara desteğimiz sürecek. Aynen bu sezon APRC’i kazanan Skoda takımına destek olduğumuz gibi. Skoda’nın kazandığı her yarış ve şampiyonluk bizim için gurur kaynağıdır. Ama bu şasi Fabia’nın artık geliştirmesi olmayacak. Zaten mevcut aracın geliştirebilecek bir noktası kaldığına inanmıyoruz. Şu an mükemmel durumda.” dedi.

Gelecek sezon en büyük desteklerden birinin Finli genç yetenek Esepekka Lappi’ye verileceğini ve bu konuda görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Çek takım patronu; “Polonya Rallisi’ndeki hızı ve yeteneği bizi açıkçası mutlu etti. Kendisine desteğimizi sürdüreceğiz. Kimbilir 2014’de fabrika koltuklarından birinde olabilir.” dedi.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5v2n9ixaLbk[/youtube]

Top