You are here
Home > WORLD > WRC > Ogier Durdurulamıyor, Sardunya’da Zafer Fransızın

Ogier Durdurulamıyor, Sardunya’da Zafer Fransızın

OgierWRC’de Fransız hegemonyası Loeb’ün emeklilik kararının ardından Sebastien Ogier ile devam ederken, genç Fransız bu sezon ki dördüncü zaferine rahat biçimde ulaşarak sezona verilen araya rahat gitti.

Yarışı en yakın rakibi M-Sport Ford Fiesta WRC pilotu Thierry Neuville’in 1 dakika 16 saniye önünde sıkmadan kazanan Ogier daha ilk etaptan ele geçirdiği liderliği temiz bir tempo ile yarış sonuna kadar korudu. Ogier’in arkasında ise mücadele çetin geçti. Hirvonen, Sordo, Novikov, Ostberg çok yakın zamanlar ile birbirlerini hata yapmaya zorlarken ilk hata daha ikinci etapta Rus pilot Novikov’dan geldi. Etabın 200. metresinde sağ sert bir viraja aşırı hızlı gelip kayarak sol arkadan duvara vurup takla atarak yarış dışı kalırken, Neuville da hızlanarak podyum grubuna dahil oldu.

Seb Ogierİlk günün sonunda Neuville’ın ataklarına karşı koyamayan Sordo, Latvala ve Mikkelsen Belçikalı’nın ardında kalırken, Ostberg Fiesta WRC ile yaptığı kaza sonucu Rally2 ile devam etmek zorunda kalınca gerilere düştü. İkinci güne atak başlayan ve Ogier ile farkı azaltmaya çalışan Hirvonen; yarışın onuncu, günün ikinci etabında sağ bir virajda kayarak DS3 WRC’i askıda bıraktı. Bu nokta Finli pilot için yarışın sonu olurken, Neuville içinde ikinciliğin yolunu açtı.

Yarışın ardından konuşan zaferin sahibi Ogier, “Mükemmel bir haftasonu geçirdik. Yunanistan’daki hayal kırıklığından sonra burada kazanmak harika. Takım, araç her şey muazzam idi. Gerektiği kadar tempo ile gittik.” dedi.

İkinci olan Neuville ise, “Güzel bir performans yakaladık. Yarışa biraz yavaş başladık ama önemli olan nasıl bitirdiğimiz.” dedi.

Üçüncü olan Latvala Yunansitan’daki zaferi ardından takım arkadaşının ardından şampiyonada ikinci sırada olmanın keyfini yaşıyordu. Citroen’den Sordo dördüncü, Çek Fiesta pilotu Prokop beşinci, Al-Attiyah’ın yerine Fiesta WRC koltuğuna geçen genç İngiliz Elfyn Evans altıncı oldu.

Sebastien OgierYarışın ardından Ogier 154 puanla zirvede yer alırken, takım arkadaşı Latvala 90 puanla ikinci, M-Sport pilotu Neuville 70 puanla üçüncü sırada yer alırken, takımlar şampiyonasında Volkswagen 220 puanla lider, 174 puanla Citroen ikinci, Katar WRT ve M-Sport’da 89’ar puanla üçüncülüğü paylaştı.

2013 WRC sezonu yaz tatiline girerek bir aylık araya giderken, mücadele 01-03 Ağustos tarihlerinde efsane Finlandiya Rallisi ile devam edecek.

Top