You are here
Home > VIDEOS > Ozan Baş; “WRC Transfer Dosyası”

Ozan Baş; “WRC Transfer Dosyası”

WRC’de pilot/takım eşleşmeleri yeni bir döneme giriyor. Sebastien Loeb’ün yokluğunda Citroen yaşadığı hezimeti aşamazsa seneye Hyundai ve Ford’un altında kalabilir. Bunun takımın sadece WTCC olarak devam etmesine neden olacağını öngörmek mümkün. Bir de ekonomik olarak para kaynağı olabilecek, takımları ekonomik anlamda rahatlatan isimler de önemli. Genelde petrol zengini ülkelerin ve şirketlerin pilotları. Yine benzer şekilde kendi kaynaklarına sahip ya da güçlü PR’la işi götüren centilmen sürücüler var.

WRC.com’un sürücüler listesini ele alırsak…

Nasser-Al-AttiyahPara Kaynakları

Khalid Al Qassimi; Geçen sene sükseli bir yatırım ortaklığıyla Citroen’e transfer yaptı  Abu-Dhabi. Büyük olasılıkla yola devam edecekler.

Nasser Al-Attiyah;  Hyundai’ye geçtiği ve yanında Neuville’i de götürdüğü söyleniyor. Neuville’in geçtiği doğru, ama kaynak aktarımına Hyundai takımının ihtiyacı olmaması gerek. Sadece dedikodu olarak kalabilir, böylece M-Sport spordaki yerini kaybetmez.

Andreas MikkelsenCentilmenler

Andreas Mikkelsen;  Mr. PR olarak tanımlandırıyorum kendisini.  Sürekli “genç yetenek” olarak kendini lanse ettirmesine rağmen ilk startı 2006 olarak kayıtlara geçmiş. 2011 ve 2012’deki IRC şampiyonlukları tek arabayla tüm yarışları kovalayan Skoda UK sayesinde gelmiş, kesinlikle Kopecky’den hızlı ama bir Hanninen değil. VW’de tutunması bana kalsa çok zor, ama işte PR…

Martin Prokop;  Güzel brandingli bol sponsorlu ve kendi yağında kavrulan Prokop, 2009 JWRC şampiyonluğu ve PWRC 2.’liğinden sonra büyük umutlarla geldi, ama hiç podyum göremedi. Takımı belirsiz, çok da önemli değil.

Evgeny Novikov;  Yakın geçmişteki Deli Pedro kıvamını aratsa da, WRC’den uzak kalacağını düşünmüyorum. Takımıyla arası iyi ve Ford’da kalacaktır.

Rally Greece (Acropolis) 2013Umutsuz Vak’alar

Per-Gunnar Andersson; En son Almanya’da yarışan (yarış dışı kalan) P-G, Suzuki’de hızıyla çok umut vaadeden, ama arabayı çalmış gibi sürenlerden.

Michal Kosciuszko; Ford ve Mini’yle startlar aldı.. falan filan. 🙂

Jari-Matti Latvala; Müzmin kazazede. Süper hızlı, hatta asfaltta bile. Mental olarak dengeli olduğunu düşünmüyorum o şeker/duygusal çocuk maskesi altında. Her etap, her koşulda arabayı kafasına geçirebiliyor. VW’de koltuğu ne kadar sağlam belli değil. Eğer Capito duruma uyanırsa vay haline..

Juho Hanninen HyundaiÇaylaklar: Yatırım yapılması gerekenler…

Elfyn Evans; Daha erken gibi düşünülebilir ama “Evans” soy adı ralliyle eşdeğer, özellikle İngiltere’de, Ford’da takılacaktır.

Juho Hanninen; Kesinlikle bu sene patlayabilir, ya da sakin gidip puanları toplayabilir. WRC klasında olduğuna eminim ve yapacağı yarış ve kilometreyle orantılı sıralamarda yükselecektir. Hyundai’de testlere katılıyor. Kendisini VW’de görmeyi çok istiyorum.

Kris Meeke; Citroen’in gelecek için tek gerçek umudu, Yves yine saçmalamazsa eğer tabi.

Bryan Bouffier; Monte-Carlo’nun her yerini ezberlemiş olan bu ufak tefek Fransız arkadaşa asfalt dışında diğerleri kadar umut bağlamıyorum. Ama asfaltta etkileyici performanslar sunacağına eminim. Hyundai’de testte.

“Bitse de gitsek”ler…

Mikko Hirvonen, Dani Sordo.. Hadi emekli olun artık, geçti sizden.

Şampiyon Adayları

Thierry Neuville Nicolas Gilsoul HyundaiThierry Neuville; hızından ne kadar emin olsak da, Ford koltuğunda bu kadar iyi performans gösterebileceğini tahmin edemezdik. Kendisine oranla tecrübeli isimleri alt etmesi bir yana, takımdaki arkadaşlarının silinip gitmesine neden oldu. Şampiyon olmak hedefiyle yarışmadığı için stressizdi ve verdiği ayarla Yves Matton’u çok üzdü. Hatırlarsak Citroen kendisine tüm sezonu değil, kısıtlı bir seçenek sunmuş, kankası Attiyah’ın ayarladığı Ford’daki tam sezonluk koltuğu geri çevirmemişti. Matton arkasından “şımarık” benzetmesi yaparak “Artık gençlere yatırım yapmayacağız, pahalıya neden oluyor” gibisinden demeç vermişti. Hirvonen ve Sordo, ancak takımlar 2.liğine yetti, kendilerinin ise en kötü performansları geldi, 4. ve 5.lik. Thiery artık Hyundai’de tam fabrika desteği ile 1. pilot sıfatını taşıyor. Hyundai i20, Ford Fiesta ayarında olabilecek mi sorusu önemli.

Sebastien Ogier; Yeni dominatörümüz? 9 yıllık büyük Sebastien’den sonra sıra küçük Sebastien’de mi? Bir 10 yıl daha mı tek adamın sürekli kazandığı yarış ve şampiyonaları izleyeceğiz, bunu zaman gösterecek. Seb, Loeb seviyesinin belki 0.1 tık altında, ama Neuville kesinlikle Hirvonen’den üstün, belki Finlandiya 2010’dan önceki halinden bile. VW’ni bir numarası, göz bebeği.

Unidentified Object (UFO)

Mads Ostberg, bazen hızlı, bazen yavaş. Kesinlikle asfaltta berbat. Karda roket. Hep alıştığı üzere (Subaru olmadığı için) Ford’da olacaktır. Hyundai ve Citroen’in seçimlerine göre Hanninen yada Meeke’in Ford’a gelmesi durumunda 2. pilot kıvamında kalacak.

KubicaListe Dışı Katılımlar

Chris Atkinson;  Hyundai’de testte. Takım pilotu olmasına imkan vermiyorum.

Robert Kubica; Kimi Raikkonen’den sonra yeni F1 seyircisi aktarımı. Bir yandan yanında sponsor desteği de getirecek. Performansının Kimi’den üstün olacağı beklentisi hakim, bunda gerçekten çok iyi bir önden çeker pilotu olduğu bilindiği gerekçe gösterilebilir. Sağ kolu ve eli tam olarak fonksiyonel değil. Performansını ne düzeyde etkiliyor tahmin etmek mümkün değil ama negatif yönde etkisi olduğu bir gerçek. Citroen’in adamı gibi görünüyor, ama takımı kurtaracak bir karakter değil.

WRC2’den bir basamak yukarıya çıkabilecek centilmen sürücüler var. Hepsi arap menşei. http://www.wrc.com/wrc-2/drivers-and-teams/ ‘da tepedeki üçlü olarak ziyaretçileri karşılıyorlar. Al Kuwari, WRC tarihinde ilk WRC startında genel klasman puanı kazanan iki pilottan biri, diğeri Sebastien Loeb.

Şimdilik bu kadar. 2014’ün 2013’ten güzel geçeceğini düşünüyorum, yine de Hyundai’nin performansı ve Yves Matton’un kararları yön verecek gibi görünüyor. İşin tuzu biberi transferleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

OZAN BAŞ

Top