You are here
Home > TURKEY > Rallikros > Avitaş Motorsport, Amerika’daki İlk Yarış Sezonunu Tamamladı

Avitaş Motorsport, Amerika’daki İlk Yarış Sezonunu Tamamladı

Rallycross photos © QNIGAN.COMAmerika’da organize edilen GRC – Global Rally Cross Şampiyonası’nın 2013 sezonundaki son yarışı geçtiğimiz hafta Las Vegas’taydı. Super Car ve GRC Lites olmak üzere iki ayrı kategoride organize edilen rallikros yarışlarında, GRC Lites sınıfındaki tüm pilotlar Avitaş Motorsport tarafından Türkiye’de tasarlanıp üretilen Control 4 yarış otomobilleri ile yarıştı.

Las Vegas oteller bölgesindeki şehir içi pistte oldukça çekişmeli geçen Heat 1, Heat 2 ve LCQ sıralama turlarından sonra yapılan final yarışını şampiyonluğunu geçen yarış ilan eden Joni WIMAN kazandı. Yarışın ikincisi GRC’de ilk defa start alan FAREN, üçüncüsü ise Sebastian ERIKSSON oldu.

Rallycross photos © QNIGAN.COMŞampiyonanın hızlı pilotlarına göre üç kat daha yaşlı olan Türk pilot Halid AVDAGİÇ ise, katıldığı New Hampshire, Bristol ve Los Angeles X-Games yarışlarından aldığı puanlar neticesinde şampiyonayı yedinci sırada tamamladı.

Amerika’da ki ilk yarış sezonunu başarı ile tamamlayan Avitaş Motorsport adına Halid AVDAGİÇ şunları söyledi:

“Son beş yılda birçok özgün yarış otomobili projesini geliştirdik, ürettik ve sattık. 2011 yılbaşında lansmanını yaptığımız Control 2 İngiltere’de, 2012’de lansmanını yaptığımız Control 4 ise dünya ölçeğinde kabul gördü. Faaliyetlerimiz ile teknolojiyi kullanan bir toplumdan, teknolojiyi üreten ve kullanan bir toplum olma onuruna katkı verdiğimizi düşünüyorum. Yurtdışında edindiğimiz tecrübelerimizi TOSFED’in desteği ile otomobil sporlarındaki, TAYSAD’ın desteği ile de otomotiv sanayindeki paydaşlarımıza aktarmak istiyoruz. Zira kendi otomobilini üretmeyi hedefleyen Türkiye’nin bu hedefe otomobil sporları ve otomobil sporları sanayisinin desteklenmesi ile çok daha kısa sürede ulaşabileceğine inanıyorum.”

Rallycross photos © QNIGAN.COMAmerika’nın ardından 2014 İsveç Rallikros Şampiyonası’nda kullanılacak olan Control 4 yarış otomobillerinin teknik özellikleri kısaca şöyle: 320 BHP, arkadan motorlu, dört çeker, 6 ileri sıralı şanzımanlı, konstrüksiyonu tubuler yapıda, iç/dış kaportası yüksek dayanımlı kompozit plastikten üretilmiş.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9lGe1mv7wxU[/youtube]

Top