You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Şampiyon Yağız RalliTürk’e Konuştu

Şampiyon Yağız RalliTürk’e Konuştu

Yagiz AvciRalliTürk : Öncelikle 4. şampiyonluğun için RalliTürk Ailesi olarak seni kutlarız. Duygularını öğrenebilir miyiz? 

Yağız Avcı: Çok teşekkür ederim, ben de sizi kutlarım verdiğiniz emeklerden ötürü. Bir sezon aranın ardından tekrar podyumun en üst basamağına çıkabildik. Geçen sezon Luca Rossetti ile girdiğimiz mücadeleden şampiyona ikincisi olarak ayrılmıştık ve bu sezon yeniden kazanmayı başardık, tabii ki çok mutluyum. Benim 4. şampiyonluğum oldu ve Bahadır Abi ve Castrol Ford Team Türkiye ile de 3. şampiyonluğumuz oldu. Geçen sezon da Doğu Avrupa Şampiyonluğu’nu elde ettik ve her biri benim için çok önemli. Oldukça mutluyum. Takımımız Castrol Ford Team Türkiye’ye, bireysel sponsorlarıma, aileme, dostlarıma, destek veren, emeği geçen ve yanımızda olan herkese çok teşekkür ederim. 

Yagiz Avci Bahadir GucenmezRT: Sezonun genel bir değerlendirmesini alabilir miyiz? 

YA: Sezona 3 asfalt ralli ile başladık. Geçtiğimiz senelerde asfalt deneyimimiz toprağa göre çok azdı ve geçen sezon asfalt performansımızı oldukça geliştirdik, keza yurtdışında 4 yarış yaptık ve Ford Fiesta Super2000 ile güzel ayarlar yakaladık. 3 asfalt yarışın 2’sini kazandık ve birinde de 2.olduk. Sonra ki 4 toprak yarışın ise 2’sini kazandık ve ilk sırada sürdürdüğümüz ERC Cup Boğaziçi Rallisi’nde ise mekanik arıza ile yarış dışı kaldık. Son yarışta ise şampiyonluk ön planda olduğu için çok dikkatli bir yarış çıkardık ve 3. sırada tamamladık. Bizim için çok iyi bir sezondu, co-pilotum Bahadır Gücenmez ile, takımımız ve ekip arkadaşlarımızla çok iyi bir performans gösterdik. Hem pilotlarda hem de takımlarda ilk sırayı almayı başardık. Rakiplerimizle de dostluk çerçevesi içinde çok güzel bir mücadele oldu, herkesi tekrar tebrik ederim.  

yagizavci-eskisehir-2RT: Bu sezon hem asfalt hem de toprakta, en önemli rakibin Fatih Kara’dan daha hızlıydın ama Eskişehir’de yarışı Fatih kazandı. Neler oldu Eskişehir’de? 

YA: Bu spora Fatih ile aynı zamanlarda başladık ve ikimizin de önemli başarıları, iyi yarışları, şanssız yarışları veya sezonları oldu ve o zamandan bu yana hala birlikte yarışıyor olmak çok güzel. Çok sevdiğim bir arkadaşım ve bu sporda önemli bir isim. Dünya Ralli Şampiyonası tecrübesi olan nadir pilottan biri. Özellikle asfalt üzerinde en hızlı pilotlardan biri ayrıca, o yüzden ilk 3 asfalt yarışa kendimi çok iyi hazırlamam gerektiğinin farkındaydımJ Eskişehir’de mücadele oldukça yakındı ve ilk 2 etap sonunda 2 saniye içinde 3 otomobildik ve ilk sıradaydık. 3.etapta ise henüz başlarda bir tepe arkasında frenajı kaçırdım ve yoldan çıktık. Ben kaldık diye düşünürken geriye taktım ve rahat bir şekilde yola döndük. Sonra 3-4 viraj baktım bir şey yok ve devam ettik. 8 saniye Fatih’in arkasına düştük fakat sonraki lupta biraz güven kaybı oldu ve fark 16 saniyeye çıktı. Son lupta ise performansımız daha iyiydi fakat kapanabilecek bir fark değildi Fatih’e karşı.12 saniye ile 2.sırada tamamladık. Bitirdiğimiz için şanslıydık aslında, o yüzden mutluydum.  

YagizAvci-BahadirGucenmezRT: ERC Boğaziçi Rallisi’nde motor arızasıyla yarış dışı kaldın. Sonrasında şampiyonluk için için bir şüpheye kapıldın mı? 

YA: Boğaziçi Rallisi yüksek katsayılı olması sebebiyle sezonun en önemli yarışıydı. Bu sezon geçen senelerin aksine çok katılım olmadı ve tek Finli ekip vardı. Yarışa iyi başladık ve ilk 3 etap sonunda Finli rakibimizin 32 saniye önünde ilk servise geldik. Bir problemimiz yoktu aslında fakat servis çıkışında hararet bir anda yükseldi ve sonra yağ sıcaklığı da yükseldi. Etaba gidemeden yol üzerinde yarışı bırakmak zorunda kaldık. Su pompası arızası oldu ve hep dediğimiz gibi mekanik spor, herşey olabiliyor. Şampiyonluk yarışında önemli bir puan kaybı oldu ve üzüldüm tabi ki ama yine de önümüzde iki yarış vardı. O yarışlara konsantre olup bizim için hayırlısının olmasını diledim. Kazanmak da var kaybetmek de.

RT: Bu yıl Polonya Rallisi’nde start aldın. 2014’te yurtdışı için bir gelişme var mı?

YA: Henüz bir şey söylemek çok erken, tabi ki isteğim ve hedefim Türkiye Şampiyonası’na ek olarak yurtdışında da yer alabilmek ama şu an için bir görüşmemiz olmadı. Kısa zamanda sonuçlandırmak isterim tabi. 

YagizAvci-RallyPoland001RT: Polonya Rallisi sence yurt dışında start almak için doğru bir seçim miydi? 

YA: Bence yanlış yarış seçimi gibi bir şey söz konusu değil. Her yarış ayrı bir tecrübe ve birçok şey katıyor. Toprak bir ralli istiyorduk ve çok seçeneğimiz de yoktu aslında. Polonya en zor yarışlardan biri, çok farklı karakterde bir yarış ve katılım geçen sezonların aksine bu sene çok fazlaydı. Bizim için de toprak üzerinde ilk yurtdışı deneyimi oldu. Pilot ve otomobil kombinasyonları üst seviyedeydi ve yarışın toprak olduktan sonraki tarihinde ilk kez bu kadar yağmur yağdığını söylediler. Bizim de yarışacağımız biraz son dakika belli oldu ve mevcut bireysel sponsorlarımıza ek olarak Kaşmir Halı’nın da desteğini alarak yarışa katıldık. Birçok şey öğrendiğimiz, yanlışlıklar yaparak doğruya yaklaştığımız çok iyi bir tecrübe oldu. Polonya Rallisi’ne tekrar girmek isterim tabi bu sefer kuru olursa sevinirim.

RT: Polonya’da CFFT desteği olmadan yarıştın, 2014’de yine CFFT desteği olmadan yurtdışı yapmayı planlıyor musun yoksa CFFT gelecek sene seni yurtdışında destekleyecek mi? 

YA: Takımımız Castrol Ford Team Türkiye ile 2013 sezonunu çok başarılı tamamladık. Bu sezon yurtdışı programı olarak Murat Bostancı JWRC’de mücadele etti. Tabi ki herşey bütçeyle doğru orantılı. Önümüzdeki sezon için fırsat elde edebilirsem veya bir bütçe oluşturabilirsem tabi ki yarışmak isterim. CFTT ile olabilecek programlar hakkında henüz bir fikrim yok. 

Yagiz_AvciRT: 2014 Türkiye Ralli Şampiyonası için şu an için belli olan birşey var mı? 5. Şampiyonluk için mücadele edecek misin? 

YA: Türkiye Ralli Şampiyonası’nda devam etmek istiyorum tabi ki. Bugüne kadar en fazla kazanılan şampiyonluk sayısı 5 kez ile Ali Bacıoğlu’na ait ve hedeflerim arasında rekora ortak olabilmek ve mümkünse ilerleyen dönemlerde geliştirmek var tabi ama bakalım kısmet.

RT: 2014 sezonu için sponsor görüşmelerin ne durumda? 

YA: Her sezon olduğu gibi 2014 sezonu için de sponsorluk görüşmelerimiz başladı ve devam ediyor. Hem mevcut bireysel sponsorlarımızla hem de yeni oluşabilecek partnerliklerle ilgili görüşüyoruz. Bildiğiniz gibi en zor noktalardan biri bizim sporumuzda ve tabi olduğu taktirde uzun vadeli olması önemli. Yeni bir gelişme olduğu taktirde RalliTürk Ailesi ile paylaşırız tabi ki. 

Yagiz_Avci (1)RT: 2015 sezonununda TRŞ’nin iki çekere dönmesi konuşuluyor. Sence böyle BRC tipi bir ortam sürpizlere yol açabilir mi? 

YA: Farklı açılardan farklı etkileri olabilir diye düşünüyorum. Ekonomik açıdan baktığımızda iyi bir iki çeker otomobil çok da ucuz değil, yani yürütmesi bir Evo’dan daha pahalı ama tabi S2000’den çok daha uygun. Çünkü bence iki çeker şampiyonası olacaksa atmosferik ve turbo beslemeli R3 otomobillerde işin içinde olmalı keza BRC’de de öyle. Farklı markaların spora girmesi ve otomobil sayısının artması açısından faydalı olabilir. Sportif açıdan baktığımızda mücadele artabilir belli oranda, tabi yine otomobil sayısına bağlı. 4 çeker ve 2 çeker sürüş teknikleri de çok farklı olduğundan adaptasyon da önemli bir faktör olur. Eğer olacaksa üst seviye 2 çeker otomobillerin olması önemli bence çünkü hızlı otomobil ile hızlı gidebilmek daha zor. Seyir açısından ise bana göre üstüne gidilen ve zorlanan her sınıf otomobil keyif veriyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CLczYNVesi4[/youtube]

 

Top