You are here
Home > VIDEOS > Murat Günarslan; “Kışın Güvenli Sürüş İçin Lastik Değişim Zamanı Geliyor”

Murat Günarslan; “Kışın Güvenli Sürüş İçin Lastik Değişim Zamanı Geliyor”

Murat GÜNARSLAN Profesyonel Ralli Pilotu Güvenli & İleri Sürüş Eğitmeni
Murat GÜNARSLAN

Güvenli Sürüş Uzmanları, yaklaşan kış aylarının zorlu hava şartlarında güvenli sürüş için lastik seçiminin doğru yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Uluslararası testlerden başarıyla geçen kış lastikleri, sürücülere daha iyi çekiş ve daha kısa fren mesafesi sunuyor.

Güvenli Sürüş Uzmanları, kış aylarında ağırlaşan yol şartlarında güvenle seyahat etmek için “kış lastiği” kullanmanın şart olduğunu vurguluyor. Zorlu hava şartlarında güvenli sürüş deneyimi için kış lastiği kullanımının yaygınlaşması amaçlayan uzmanlar, sürücülerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda da uyarılarda bulunuyor.

Neden Kış Lastiği Kullanmalıyız?

Kış lastikleri; düşük sıcaklıkta ( 7 derece altı ) veya kar kaplı yollarda özel kauçuk ve sırt deseni teknolojisi ile sürüş hakimiyeti ve kısa fren mesafesi sunuyor. Kış lastikleri karlı, buzlu zeminlerde ve düşük sıcaklıklarda yol tutuşu, çekişi ve kilometre performansı gibi önemli kriterlerde fark yaratıyor. Kış lastikleri, FST ile geliştirilmiş tam silikalı sırt karışımı ile düşük sıcaklıklarda esnekliğini koruma ve karlı/buzlu zeminlerde yüksek tutunma yeteneğine sahip bulunuyor. Bu nedenle kış lastiği kullanımıyla özellikle büyük şehirlerde kış koşulları nedeniyle yaşanan trafik kazalarının, can ve mal kayıplarının önüne geçmek mümkün oluyor. Kış koşullarında hayati önem taşıyan fren mesafesi kış lastikleriyle yarı yarıya azalıyor. Kış lastiği kullanan sürücüler; karlı, buzlu zeminleri dert etmeden emniyetli sürüşün keyfini çıkarabiliyor.

Winter-TyreUzmanlar Güvenli Sürüş Önerileri

• Aracınızdaki 4 lastiği de kış lastiği olarak kullanın. Çünkü yalnızca çekiş lastiğinin kış lastiği olarak kullanılması yeterli değildir.
• Kar ve buz üzerinde etkin yol tutuş için lastik hava basıncı önerilen değerlerin altında veya üstünde olmamalı.
• Karlı ve buzlu yollarda hızınız daha düşük olmalı.
• Takip mesafenizi daha uzun tutun, ani fren, direksiyon hareketleri ve hızlanmalardan kaçının.
• Aracınızın suyunun donmaması için antifriz kullanın.
• Yolda görüşünüzü engellememesi için aracınızın camları ve kaportası üstündeki karları yola çıkmadan mutlaka temizleyin.
• Antifrizli cam suyu kullanın. Cam suyunuzu yola çıkmadan kontrol edin.

Top