You are here
Home > WORLD > ERC > Skoda Kendi Evinde Kazandı

Skoda Kendi Evinde Kazandı

Jan-Kopecky (2) 2016 Avrupa Ralli Şampiyonası’nın 8. ayağı olan 46. Barum Czech Rally Zlín’de zafer Skoda Motorsports Takımı’ndan Jan Kopecký / Pavel Dresler ikilisinin oldu.

Sadece Skoda Fabia R5’lerin ve Çek pilotların kürsüye çıktığı Barum Rallisi büyük çekişmeye sahne oldu.

Yarış boyunca Rus pilot Alexey Lukyanuk ile çekişen Kopecky, yarışın başında aldığı liderliği 8. etapta Lukyanuk’a kaptırsa da, 9. etapta yine liderliği ele geçirdi.

Çek pilot, çok tecrübeli olduğu Barum Rallisi etaplarında mükemmel bir performans sergileyerek 15. etaplık ralliyi kazanmayı başardı.

Jan-Kopeckyİlk etaptan itibaren Kopecky’nin ensesinden ayrılmayan Ford Fiesta R5 pilotu Lukyanuk, son etaba liderin sadece 4 sn gerisinde 2. sırada girmesine rağmen, son etapta yaptığı kaza nedeniyle yarışı tamamlayamadı.

2 gün boyunca sergilediği tempoyla beğeni toplayan Rus pilot, artık asfalt zeminde de çok hızlı olduğunu ispatladı.

Yarışın iddialı isimlerinden Fransız pilot Bryan Bouffier 13. etapta motor arızasıyla yarışa veda ederken, bir diğer önemli isim Çek pilot Jaromir Tarabus da yine 13. etapta kaza yaparak finişe ulaşamadı.

Bir önceki yarışın galiba Polonyalı Kajetan Kajetanowicz de, ilk gün yaşadığı motor arızasıyla yarışa veda etse de, 2. gün SupeRally kuralıyla geri döndü ancak ralliyi genel klasmanda 57. sırada tamamladı.

İddialı isimlerin yarışı dışı kalması yerel pilotlara yaradı, Kopecky gibi Skoda Fabia R5 ile yarışan Tomáš Kostka ikinci, Jan Cerný de üçüncü sırada ralliyi tamamlamayı başardı.

murat bostanci (2)Türkiye’yi temsil eden yarışmacılarımız Castrol Ford Team Turkey pilotları Murat Bostancı – Onur Vatansever ikilisi de, Ford Fiesta R2T ile start aldıkları yarışta, mücadele ettikleri ERC3 kategorisini 5. sırada tamamlamayı başardı.

Tecrübe kazanmak ve önümüzdeki yıla hazırlık amacıyla bu yarışa katılan Castrol Ford Team Turkey pilotları, şampiyonanın geriye kalan yarışlarında da mücadeleyi sürdürecek.

1. Jan Kopecký (CZE)/Pavel Dresler (CZE) ŠKODA Fabia R5….2h07m34.7s
2. Tomáš Kostka (CZE)/Ladislav Kučera (CZE) ŠKODA Fabia R5….+2m34.0s
3. Jan Cerný (CZE)/Petr Černohorský (CZE) ŠKODA Fabia R5….+2m41.9s
4. Pavel Valoušek (CZE)/Veronika Havelková (CZE) ŠKODA Fabia R5….+3m47.7s
5. Fabian Kreim (DEU)/Frank Christian (DEU) ŠKODA Fabia R5….+5m16.1s
6. Martin Vlček (CZE)/Jindřiška Žáková (CZE) Ford Fiesta R5….+5m17.9s
7. Cédric Cherain (BEL)/Filip Cuvelier (BEL) Ford Fiesta R5….+5m40.4s
8. Vojtěch Štajf (CZE)/František Rajnoha (CZE) ŠKODA Fabia R5….+5m43.3s

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=jHWq4gGDg9Q[/youtube]

Top