You are here
Home > MOTORSPORT > 10 Yıl Önce Bugün Colin McRae’i Kaybettik

10 Yıl Önce Bugün Colin McRae’i Kaybettik

Dünya Ralli Şampiyonası’nın unutulmaz efsanesi Colin McRae, 10 yıl önce bugün; 15 Eylül 2007’de bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Sürüş stili, sürati ve mütevazi kişiliğiyle gelmiş geçmiş en büyük ralli efsanesi olarak kabul edilen Colin McRae, sadece 1 kez Dünya Ralli Şampiyonu olmayı başarsa da, sporculuğunun yanında bir marka olarak da tüm dünyada tanınan bir isimdi. Halen birçok rallisever tarafından efsane olarak kabul ediliyor.

Tam adı “Colin Steel McRae” olan İskoç pilot, 5 Ağustos 1968’te Lanark’ta doğdu. 5 kez İngiltere Ralli Şampiyonu olan Jimmy McRae’in oğlu olan Colin McRae, motorsporları kariyerine motokrosla başladı ve kanuni ehliyet yaşı gelene kadar motosikletle ilgilendi.

Ralli lisansı alabilir yaşa geldikten hemen sonra ralli kariyerine start veren McRae, 2 kez İngiltere Ralli Şampiyonu olduktan sonra Dünya Ralli Şampiyonası’na Subaru Takımı’nda başladı ve 1995’te Dünya Ralli Şampiyonu oldu.

McRae tüm ralli kariyeri boyunca Ari Vatanen’i idol olarak kabul ettiği söyledi ve onun sürüş stilinde yarıştı.

Şampiyonluğu kazanmasının ardından Kraliçe II. Elizabeth tarafından 1996’da MBE (Member of the British Empire – İngiliz İmparatorluğu Mensubu) ünvanıyla ödüllendirildi.

McRae yarış hayatı boyunca; Mini Cooper, Talbot Sunbeam, Vauxhall Nova, Ford Sierra,  Subaru Legacy, Subaru Impreza WRC, Ford Focus WRC, Citroen Xsara WRC, Skoda Fabia WRC ile yarıştı.

Colin McRae ralli kariyeri boyunca; 2 kez İngiltere Şampiyonu, 1 kez Dünya Şampiyonu oldu. Dünya Ralli Şampiyonası’nda 25 yarış kazanan, 42 kez podyuma çıkan İskoç pilot, son WRC yarışını Antalya Kemer’de düzenlenen Rally Of Turkey’de, Citroen Takımı’nda Citroen Xsara WRC ile yaptı.

McRae, 2004 yılında Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışacak bir takım bulamadığı için farklı branşlara yöneldi. Bu dönemde Dakar Rallisi’nde, Le Mans yarışlarında, NASCAR yarışlarında, X-Games organizasyonlarında ve Şampiyonlar Şampiyonası yarışlarında mücadele etti.

2004-2007 arasında dönemde İngiltere ve İskoçya’da düzenlenen çok sayıda ulusal ve yerel rallide de öncü otomobili yada şov otomobilleri kullandı, ralli seyircilerine görsel şovlar yaşattı.

Colin McRae’in küçük kardeşi Alister McRae de babası ve ağabeyi gibi ralli sporunun önemli aktörlerinde biri olarak çok sayıda yarışa katıldı ve zaferler kazandı.

McRae, 15 Eylül 2007’de saat 16:00 sıralarında kendi kullandığı helikopterle 17. yüzyıl’dan kalma malikanesinin yakınına inerken helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

Yaşanan kazada oğlu Johnny, oğlunun en iyi arkadaşı Ben Porcelli ve aile dostlarından Graeme Duncan da hayatlarını kaybetti.

[youtube]https://youtu.be/9YwpYddZ5dA[/youtube]

Top