You are here
Home > MOTORSPORT > FİLİSTİNLİ KADIN DRİFT YILDIZI ENGELLERE MEYDAN OKUYOR

FİLİSTİNLİ KADIN DRİFT YILDIZI ENGELLERE MEYDAN OKUYOR

Motor sporlarının en ilgi çekici dallarından olan drift, Japonya’da başladığı 1970’lerden bugüne hem coğrafi sınırlarını aşıp küresel hale geldi; hem de erkek pilotlarla anılmaktan çıktı. Son yıllarda tozu dumana katan kadın pilotlardan biri de Filistinli drift yıldızı Noor Daoud. Redbull.com’un haberine göre, başarılı olmanın yanı sıra, engelleri yıkmak için de mücadele eden 28 yaşındaki sporcu “Birçok kişi beni bu spor dalında görmek istemedi. Çok olumsuzluk yaşadım fakat asla vazgeçmedim, vazgeçmeyeceğim” dedi.

Arap dünyasının tamamı kadınlardan oluşan ilk yarış takımı ‘Speed Sisters’ın dört üyesinden biri olan Noor Daoud, yarışırken şampiyon olmak kadar küresel engelleri yıkmak için de mücadele ettiğini söyledi. Redbull.com’a, gençliğini spor dünyasındaki engelleri aşarak geçirdiğini ve yolun daha başında olduğunu belirten Daoud, “Birçok insan benim bu spora girmemi istemedi. Birçok olumsuzluk yaşadım fakat asla vazgeçmedim ve asla vazgeçmeyeceğim. Bu benim hayatım, benim tutkum, beni gerçekten mutlu eden tek şey” dedi.

Motor sporları kariyerine 2009’da başlayan Daoud, aynı zamanda kişisel bir eğitmen, bir muay thai sporcusu ve paraşütle atlamada da oldukça iddialı. Daoud, drift yarışlarından önce boks yaptığını ve bu şekilde yarışa daha iyi odaklandığını söyledi.

Batı Şeria’da büyürken en büyük desteği annesinden aldığını ifade eden Filistinli pilot “Otomobilleri her zaman çok sevdim. Çocukluğumda hep oyuncak araba biriktirirdim. Çok destekleyici de bir annem var. Onun arabasını alıp süpermarketlerin park alanında drift yaptım. İnsanlar hep bana ‘Neden bunu yapıyorsun? Daha iyi şeyler yapabilirsin. Mesela evlenebilirsin’ dedi. Fakat ben hiç yolumdan şaşmadım” diye konuştu.

BELGESELE KONU OLDULAR

Filistinli sporcunun bu gayreti, motor sporları tutkunu başka kadınların da kendisini takip etmesine vesile oldu. Mona Ali, Marah Zahalka ve Betty Saadeh’ten oluşan ve erkeklere karşı yarışmak için kurulan ‘Speed Sisters’ takımı belgesellere de konu oldu.

Daoud “Biz bir takımız. Birbirimizi çok seviyoruz ve destekliyoruz. Filistin’i temsil eden Orta Doğu kızlarıyız. Bu nedenle bir takım kurmamız ve yarışmamız da kolay olmadı” diye konuştu.

Top