You are here
Home > TURKEY > ARB > 2018 ALİ SİPAHİ RALLİ KUPASI ESKİŞEHİR’DE BAŞLIYOR

2018 ALİ SİPAHİ RALLİ KUPASI ESKİŞEHİR’DE BAŞLIYOR

Amatör sürücülerin daha uygun şartlarda yarışmasına imkan tanıyan ve 2016 sezonunda Yusuf Aramacı, 2017 sezonunda ise Renç Koçibey adıyla düzenlenen ralli kupası, bu yıl Türk otomobil sporunun duayen isimlerinden Ali Sipahi anısına gerçekleştirilecek.

05-06 Mayıs tarihlerinde sezonun ilk rallisi olan Eskişehir ve çevresinde düzenlenecek Frigya Rallisi ile başlayacak olan kupa, Hitit Rallisi, Kocaeli Rallisi, Ege Rallisi, Yeşil Bursa Rallisi ile devam ederek 08-09 Aralık’ta gerçekleşecek olan İstanbul Rallisi ile son bulacak. Avrupa Ralli Kupası’na dahil Frigya Rallisi 1.1 katsayı üzerinden puan verirken, Hitit, Kocaeli, Ege rallileri 1 katsayı, Yeşil Bursa ve İstanbul rallileri de 0.8 katsayı üzerinden değerlendirilecek.

Kupayı takip eden ekipler, bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak ulusal rallilerde en arkada değil, Ulusal ve Historic klasmanlarıyla karma olarak yarışacaklar. Rallilerin tamamında yarışacak olan ekipler, otomobillerin motor hacimleri ve teknik özelliklerine göre 4 ayrı kategoride mücadele edecekler.

Ali Sipahi Kimdir?

1932 yılında Ankara’da dünyaya gelen Sipahi, otomobil sporuna uzun süre yaşadığı İsveç’te başladı. Türkiye’ye bu spor dalını getiren ve gelişmesi için büyük çaba sarf eden Ali Sipahi, ayrıca Avrupa’da da birçok yarışa katıldı ve önemli başarılar kazandı. Özellikle 1965 yılında Dünya şampiyonasına dahil Yunanistan Akropol Rallisi’ni genel klasmanda altıncı ve grubunda birinci olarak tamamlaması, spor tarihinin en önemli başarılarından birisidir. 1970, 1971, 1972 ve 1974 yıllarında 4 kez Türkiye Ralli Şampiyonluğu’nu kazanan duayen pilot, uzun yıllar eşi Sevim Sipahi ile birlikte yarıştı. 1 Haziran 1980 tarihinde Günaydın Rallisi’nin Çanakkale-Çan bölümünde kalp krizi geçirerek direksiyon başında vefat eden Sipahi adına birçok yarış organize edildi.

Top