BURADASINIZ
Anasayfa > DÜNYA > WRC 2 > 17 YAŞINDA WRC’DE YARIŞACAK

17 YAŞINDA WRC’DE YARIŞACAK

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC), bu hafta sonu Monte Carlo’da başlıyor. Her sene olduğu gibi bu sene de milyonlarca izleyiciye büyük heyecan yaşatacak WRC’de yarışacak isimler arasında bir kişi dikkat çekiyor. 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Letonya Şampiyonası’nı kazanan 17 yaşındaki Red Bull sporcusu Kalle Rovenpera, tarihin en genç ralli pilotu unvanıyla WRC 2 kategorisinde puanları toplamaya çalışacak. Ülkesi Finlandiya’da yaşı nedeniyle ehliyetini yeni alabilen Rovenpera, geleceğin şampiyonları arasında gösteriliyor.

En çok izlenen motor sporları organizasyonlarından olan Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) ilk ayağı, 25-28 Ocak tarihleri arasında Monte Carlo’da düzenlenecek.

10. yarışı Marmaris’te 13-16 Eylül’de yapılacak WRC’de, birbirinden usta pilotlar yarışacak. Sebastien Ogier, beş senedir kimseye kaptırmadığı şampiyonluğu bir kez daha kazanmaya çalışırken; Thierry Neuville, Elfyn Evans, Ott Tanak gibi isimler de sürpriz kovalayacak.

2018 sezonunda tüm pilotların yanında bir isim dikkat çekiyor: 17 yaşındaki Red Bull sporcusu Fin pilot Kalle Rovenpera. Skoda ile WRC 2’de yarışacak olan Red Bull sporcusu zaman zaman da WRC yönetiminin izniyle usta pilotlarla aynı kategoriyi paylaşacak.

Ülkesi Finlandiya’da 18 yaş altındaki sürücülere destek verilmemesi nedeniyle Letonya’ya yerleşen ve eski bir şampiyon olan babası Harri Rovenpera ile çalışmalarını sürdüren Rovenpera, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Letonya’da şampiyonluk elde etti.

WRC otoriteleri tarafından ‘geleceğin sporcusu’ olarak gösterilen Kalle Rovenpera, ‘İnsanları, usta pilotlara karşı rekabet edebileceğime inandırmak zordu. Ama başardım. Bundan sonra çok daha iyi olacağım’ açıklamasını yaptı ve iddiasını ortaya koydu.

Rovenpera, geçtiğimiz sezon WRC’nin Galler ve Avustralya ayaklarında yarışmış ve yeteneğiyle göz doldurmuştu.

Top