You are here
Home > WORLD > WRC > MOTORSPORLARI DÜNYASININ EN HIZLI KADIN YARIŞÇILARI

MOTORSPORLARI DÜNYASININ EN HIZLI KADIN YARIŞÇILARI

Catie Munnings, Juju Noda, Tatiana Calderón, Tamara Molinaro… Bu isimleri bir yere not edin çünkü motorsporları dünyasında onlardan bahsedildiğini sıklıkla duyacaksınız.

Sürekli değişen motorsporları dünyasında son yıllardaki en önemli yenilik yarışlarda pilot koltuğunda oturan kadın sürücü sayısının artmaya başlaması oldu. Michèle Mouton, Danica Patrick ve Susie Wolff gibi isimlerin açtığı yoldan ilerleyen yeni kadın yarışçılar sayesinde motorsporları dünyası artık sadece erkeklere özel bir kulüp olma görüntüsünden uzaklaşıyor.

Sadece 12 yaşında olmasına rağmen olağanüstü başarılara imza atan Juju Noda, motorsporları yarışlarının dahisi olarak kabul ediliyor. Başarılı bir sürüş okulunu yöneten eski F1 ve Super GT yarışçısı Hideki Noda’nın kızı olan Juju adeta yarış dünyasının içinde doğdu.

“Kullandığı aracın limitlerini ve lastiklerin tutuş gücünü hissetmek gibi olağanüstü özellikleri var,” diyor Hideki bize hikayeyi anlatırken. “Bu çok önemli bir yetenektir ve sonradan öğretilmesi mümkün değildir. O, adeta bununla birlikte doğdu. Juju aracının limitlere ulaştığını hissettiği anda geri adım atmasını bilir fakat sakin kalıp yarışa odaklanmaya devam eder.”

İlk defa dokuz yaşındayken bir F4 aracıyla yarışan Juju o gün kendinden çok daha büyük çocukları geride bırakmayı başarmıştı. Şu anda bir F3 aracı ile piste çıkan Juju’nun resmi olarak yarışlarda yerini alabilmesi için 15 yaşını dolduracağı 2021 yılını beklemesi gerekiyor. Gözünü şimdiden F1 kategorisine diken Juju’nun hedefi önce bu düzeyde yarışan kadınlar arasına ismini yazdırmak, sonra da F1’de yarış kazanan ilk kadın olmak.

Sadece yarış kazanmayı değil aynı zamanda Japon Grand Prix’sini de hanesine yazmayı hayal eden Juju’nun bu işi başarıp başaramayacağına aşağıdaki videoyu izleyerek siz karar verin.

Britanyalı sürücü Catie Munnings’in hayatı, kendi ifadesiyle, biraz “alışılmadık” hikayelerle dolu. Aslında o, onu yarış dünyasının içine iten bir kaderle doğmuş.
Eski ralli yarışçısı Chris Munnings’in kızı olarak dünyaya gelen Catie, ailesine ait çiftlikte ATV’lere ve eski otomobillere binerek direksiyonla tanıştı. 17 yaşında ilk defa Peugeot ile test sürüşü yapan Catie’ye göre bütün mesele doğru zamanda doğru yerde olmak.

“Bu benim için yepyeni bir dünyaydı ve takım da o ara sanki benim gibi birini arıyordu. Mühendisler tarafından eğitilecek acemi bir sürücü üzerine projeler üreten yöneticiler, #Projectkt adı verilen çalışma sonucunda Avrupa Ralli Şampiyonası’na katılacak yepyeni bir isim hazırlama kararı aldılar.”

2016 yılındaki ilk sezonunda Catie kullandığı Peugeot 208 R2 ile yarıştığı tüm etapları önde bitirdi ve Kadınlar Avrupa Ralli Şampiyonası’nı kazandı. 2018’de ise ERC3’te dördüncü sırayı almayı başardı. Bu yıl ERC3 sezonununda podyuma çıkmayı hedefleyen Catie’nin bir gözü de katılmayı umut ettiği Galler’deki WRC rallisinde. Henüz 21 yaşında olan Catie, motorsporları dünyasında göze çarpmaya devam ediyor.

Eğer bir motorsporları meraklısıysanız ve bugüne kadar duymadıysanız bundan sonra sıkça karşılaşacağınız Tatiana Calderón ismine şimdiden alışın. 2019’da Alfa Romeo Racing (Eski Sauber) Formula 1 test sürüşü ekibine katılan Calderón, Kolombiya’nın Bogota kentinden geliyor. 26 yaşındaki Tatiana’nın kariyeri henüz dokuz yaşındayken evinin hemen yakınındaki pistte direksiyonuna geçtiği karting serisi EasyKart ile başladı.

Yarış arabalarıyla hızlı bir tanışma dönemi yaşayan Kolombiyalı sürücü 2012’de efsane kadın yarışçı Susie Wolff’un kanatları altında FIA Formula 3 Avrupa şampiyonasında mücadele etmeye başladı ve bu işi üç yıl başarıyla sürdürdü. Hemen arkasından GT3’e transfer olan Tatiana, 2017’de Sauber’ın sürücü geliştirme programına dahil edilince hayalleri gerçek olmaya başladı.

“Kendime her zaman, özellikle de Kolombiya’dayken, gerçekten Formula 1’e gitmeyi istiyor musun, diye sorar ve -Neden olmasın?- diye cevap verirdim. Her sabah bu amaç için uyanıyorum ve şu an tek dileğim bir Formula 1 pilotu olmak. Belki bunu söylememem lazım ama bana bu iş için kaç milyon ödeyecekleri de hiç umurumda değil. İstediğim tek şey o araçları olabildiğince hızlı kullanmak ve kendimi kanıtlama şansını yakalayabilmek,” diye anlatıyordu duygularını geçen yaz formula1.com’a konuşan Tatiana Calderón.

“İşte bunun için GP3’de yarışıyorum ve insanların bana sadece kadın olduğum için şans vermesini istemiyorum. Eğer bu şekilde seçileceksem hiç olmasın daha iyi. Ben işimi iyi yaparak yükselmeyi tercih ediyorum. Sanırım konu buraya gelince biraz duygusal oluyorum ama işimle ilgili aldığım geri bildirimler çok iyi. Geldiğim yeri hak etmek istiyorum sadece…”

Tatiana, 2015’te bir F1 yarışının parçası olan son kadın Susie Wolff’un izinden gidebilmeyi umut ediyor. Bakalım 2019 Tatiana’ya hedeflediği başarıları getirecek mi?

Küçük ve sessiz bir İtalyan kasabası olan Moltrasio’da doğup büyüyen Tamara Molinaro, çocukluğunu kırmızı çatılar, yemyeşil bir doğa ve sakin sular arasında geçirdi. Ortalama bir insan için muhteşem yaşam şartlarına sahip olan Tamara sürekli bir şeylerin eksikliğini hissediyordu ve bir süre sonra bunun gürleyen bir motor sesi olduğunu keşfetti. Genç yarışçı henüz 11 yaşındayken başlayan yarış kariyerinde kademe kademe ilerledi ve bir süre sonra ERC’de 27 yaş altı Junior kategoride yarışmaya başladı.

Catie gibi Tamara da ERC Kadınlar Trophy’sini kazandı ve 2017’de kadınlar kategorisindeki sekiz yarışın dört tanesini kazanarak şampiyonluk unvanına erişti. O yıl toplamda 40 etabı lider olarak tamamlayan İtalyan yarışçı 2018’de İsveç’te ilk defa WRC’nin WRC2 kategorisinde yarışma hakkını kazandı. Tamara, 2019’da bir yandan ERC Junior Şampiyonası’nda da mücadele ediyor.

“Ben kızların motorsporlarında doğru tavır, tutku ve sıkı çalışmayla her şeyi başarabileceğine inanıyorum,” diyor 2018 sezonundaki fia.com röportajında Tamara Molinaro. “Mutlaka güçlü olmak zorundasınız. Burası oldukça zorlu bir dünya ve her an her şeye hazır olmak lazım. Bu işte ben de herkes gibi saygı görmek istiyorum. Bence kadınlar motorsporları dünyasında mutlaka kendileri olarak var olmalılar.”
Motorsporları sevgisi Tamara’nın bu yoldaki en büyük destekçisi ve İtalyan yarışçı bu güçle WRC2 şampiyonasında mücadele ediyor.

Top