You are here
Home > MOTORSPORT > TRANSANATOLIA MÜCADELESİ GÖBEKLİTEPE’DE SON BULDU

TRANSANATOLIA MÜCADELESİ GÖBEKLİTEPE’DE SON BULDU

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Türkiye Motosiklet Federasyonu desteğiyle düzenlenen, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası Rally Raid organizasyonu TransAnatolia, 24 Ağustos’ta Bolu Abant’tan başlayarak, 31 Ağustos’ta Şanlıurfa’da sona erdi. Bu yıl 9.kez düzenlenen yarışta, kültür ve tarih dolu 2.300 kilometrelik rota üzerinden geçildi. Zorlu etapların ve sıcak havanın etkili olduğu organizasyonda 7 ülkeden, aralarında 22 kadının bulunduğu 137 yarışçı toplam 84 araçla kıyasıya mücadele etti.

TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar; yarışın 9.yılında katılımın oldukça yüksek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, bu yıl FIA Cross Country Dünya Kupasına aday yarış olan organizasyonun onaylanması halinde Türkiye’ye ikinci bir FIA organizasyonu kazandırmış olacaklarını belirtti. Büyükpınar, etkinliğe destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığına, Sağlık Bakanlığına, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonuna, Türkiye Motosiklet Federasyonuna, sponsorluk desteği sağlayan Mitsubishi Motor, General Tire, KTM, İzeltaş, Power Winch, Jules Verne, Hytera ve Fikirmedya’ya teşekkürlerini ifade etti.

TransAnatolia Operasyon Koordinatörü Orhan Çelen ise; TransAnatolia 2019’un 2.300 km’lik parkurunu oluşturabilmek için 20.000 km’ye yakın bir ön keşif çalışması yapıldığını belirtti. Çelen, oluşturulan parkurun dünya standartlarında bir kaliteye sahip olduğuna ve yarışçıları oldukça zorladığına dikkat çekti. Yarışçıların da bu zorlu parkurdan oldukça keyif aldıklarını ve Türkiye’nin gizli kalmış coğrafi güzelliklerini keşfetme şansı yakaladıkları için çok mutlu olduklarını belirtti.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi önündeki bitiş noktasında düzenlenen ödül törenine katılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, yarışın Şanlıurfa’da sona ermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, sporcuların bölgedeki sıcak havaya rağmen bundan şikayetçi olmadıklarını ve tarihi kenti görmelerinden son derece memnun olduğunu dile getirdi.

Yarışın SSV kategorisinde Bulgar Tsanko Tsankov-Zornitsa Todorava ekibi birinci olurken, Fransız Yves Tartarin-Cedric Duple ekibi ikinci ve Çağdaş Çağlar-Ertuğrul Danışment ikilisinden oluşan Türk ekip ise üçüncü oldu.

Otomobil kategorisinde kazanan ekip Suzuki Grand Vitara ile yarışan Mert Becce-Sertaç Tatar oldu. Genç sporcu Becce, bu zorlu yarışı 2017 yılında da otomobil kategorisinde birinci sırada tamamlamıştı. Mitsibushi L200 ile Bantboru Offroad Team’den Batuhan Korkut-İlayda Hancı Korkut çifti ikinci olurken, Toyota Prado ile yarışan Burak Ahmet Çepni-Hüseyin Afşar yarışı üçüncü sırada tamamladı.

Kamyon kategorisinde ise Antoni Cabini Carlo birinci olurken, İtalyan Giulio Verzeletti ikinci, Marino Mutti ise üçüncü oldu.

Top