You are here
Home > MOTORSPORT > GOODYEAR RACING JAPONYA’DA KÜRSÜDE

GOODYEAR RACING JAPONYA’DA KÜRSÜDE

Goodyear, motor sporlarına geri dönüşünü Fuji, Japonya etabında podyumda başarı ile yer alarak taçlandırdı.

FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’ndaki (WEC) tarihi geri dönüş yarışından sonra Goodyear Racing ekibi, 2019/2020 sezonunda 6 saatlik Fuji etabında podyuma çıkma başarısı elde etti.

Öngörülemeyen hava koşullarının araçları ve lastikleri zorlayıcılığı ile ünlü bir pist olan Fuji’de, Goodyear lastikleri, LMP2 sınıfındaki üç ekip (Jota Sport, Jackie Chan DC Racing ve High Class Racing) tarafından tercih edildi. 1 Eylül tarihinde gerçekleşen Silverstone etabında Jackie Chan DC Racing pilotları Ho-Pin Tung, Gabriel Aubry ve Will Stevens değişken koşullarda güçlü bir tempo sergileyerek yarışı dördüncü sırada tamamlamıştı. Silverstone yarışından sonra Goodyear, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’ndaki (WEC) 6 saatlik Fuji etabında da boy gösterdi. LMP2 sınıfında Goodyear lastikleri ile yarışan takımlar yarışı ilk üç sırada bitirdi.

Goodyear Yarışlar Direktörü Ben Crawley, üç takımdan da övgüyle bahsederken, Fuji’yi Goodyear’ın geri dönüş sezonunda önemli bir adım olarak değerlendirdi.“Üç takıma da Goodyear’ı tercih ettikleri için teşekkür ederiz. FIA Uluslararası Dayanıklılık Şampiyonası’nın ilk Fuji etabında çok şey öğrendik ve bunlar gelecek ay Çin’de ilerleme kaydetmemizi sağlayacak.” diye konuştu.

Fuji Uluslararası Yarış Pisti, Tokyo’nun kuzeyindeki Oyama’da, Fuji dağının eteklerinde yer alıyor. 1970’lerde ve 1980’lerde orijinal yapılandırmasıyla Formula 1 ve Dünya Spor Araba Şampiyonası’na ev sahipliği yapan pist, 2000’lerde FIA standartlarına göre tekrar inşa edildi. Tarihi pist üzerindeki bu düzenleme neticesinde hızlı düzlükler sonrasında gelen sert virajlar sebebiyle hem lastikleri araçları ve pilotları zorlayan bir pist haline geldi.

FIA Uluslararası Dayanıklılık Şampiyonası’nın bir sonraki etabı 10 Kasım’da Şanghay’da gerçekleşecek.

Top