You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Serkan Yazıcı Kimdir ?

Serkan Yazıcı Kimdir ?

22 Mart 1971 tarihinde Bursa’da doğdu. İlk startını Murat 131 Doğan’ıyla Mudanya Tırmanma Yarışı’nda aldı ve bu yarışı kazandı. Lancia HF Turbo ile birkaç tırmanma ve rallikrosa katılan Yazıcı, 1991 yılında Opel Manta ile Türkiye Ralli, Tırmanma ve Pist Şampiyonası’nda mücadele etti.

1992 senesinde Opel Manta’dan arkadan itişli başka bir model olan Ford Sierra Cosworth’e geçen Serkan Yazıcı yine tırmanma ve rallikroslarda sergilediği görüntülerle ilgi çekmeyi sürdürdü. Daha sonra birkaç sene aralıklı olarak Bursa’da yapılan çeşitli tırmanma ve rallikroslara katılan Bursalı pilot, 1996 senesinde Lancia Delta Integrale ile Türkiye Tırmanma Şampiyonası Kategori 3 Sınıfı’nda zafere ulaşarak ilk resmi şampiyonluğunu elde etti.

Opel Motorsports Turkey takımında 1997 ve 1998 senelerinde Astra GSI ile yarıştı ve 1999 senesinde de İngiltere’de Peugeot 106 Challenge’da mücadele etti. 2000 yılında Team Atakan ile yepyeni bir döneme start verdi. Erkan Bodur ve Toyota Corolla WRC ile FIA Teams Cup’ta üçüncülüğü elde etti. Aynı yıl Türkiye Ralli Şampiyonluğu’nu da kazandı.

2001 yılında Türkiye Ralli Şampiyonası’nda bir kez daha şampiyonluk elde etti. 2002 senesinde Team Taksi’yi kurdu. Bu sezonda şanssızlıklar sonucu şampiyonluğu elde edemese de kelimenin tam anlamı ile hoş stili ile “gönüllerde bir kez daha taht kurmayı başardı.” 2003 senesinde Ford Rallye Sport Turkey ile Forc Focus WRC’nin direksiyonuna geçti. İlk sene şanssız bir sezon geçiren Yazıcı, ikinci senesinde şampiyonluğa uzanmayı başardı.

Yazıcı, 2005 sezonunda Hyundai Assan Motorsports ile birlikte bu kez da Accent WRC’nin direksiyonuna geçti. 2005 senesinde ise parkurlara oldukça iddialı bir giriş yapan Hyundai Assan Motorsports takımına transfer olan Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC ile eski takımı Ford’un pilotları Mehmet Besler ve Nejat Avcı ile büyük bir çekişmeye girdi. Özellikle sezonun ikinci yarısında Mehmet Besler ile rallilerde kıran kırana bir rekabet yaşayan Serkan Yazıcı-Can Okan ikilisi sezonun son yarışı olan Kocaeli Rallisi’ne kadar şampiyonluğa adaydı. Fakat Kocaeli Rallisi’nde takım arkadaşı Ali Deveci’nin yaşadığı üzücü kaza ile takımı yarıştan çekilme kararı alınca şampiyonluğu bu kez Mehmet Besler’e bıraktı.

Sene sonunda Hyundai Assan Motorsports parkurlardan çekilince Serkan Yazıcı da pilotluk kariyerine ara verdi. 2008 sezonuna Lassa Rally Team ile start veren Serkan Yazıcı, şık stili ve tecrübesini Mitsubishi Lancer Evo IX’un direksiyonunda gösteriyor.

Bursa’da yaşayan Serkan Yazıcı evli ve bir erkek çocuk babası.

Kişisel Bilgiler

Doğum Tarihi : 22 Mart 1971
Motorsporları Başlangıcı : 1989 Mudanya Tırmanma
Doğum Yeri : Bursa
Medeni Hali : Evli
Mesleği : Turizm

Yarıştığı Takımlar

Testaş Rally Team
Opel Motorsport Türkiye
Team Atakan
Team Taksi
Ford Rallye Sport Turkey
Hyundai Assan Motorsports

Yarıştığı Co-Pilotlar

Zeki Şahin
Feridun İnak
Can Ünlü
Özgür Okan
Erkan Bodur
Atıl Atılgan
Egemen Ertürk
Can Okan

Önemli Başarıları

1996 Türkiye Tırmanma Şampiyonası Kat-3 Birinciliği
2000 WRC FIA Teams Cup Üçüncülüğü
2000 Türkiye Ralli Pilotlar Şampiyonluğu
2001 Türkiye Ralli Pilotlar Şampiyonluğu
2003 Hebros Rallisi Birinciliği
2004 Türkiye Ralli Pilotlar Şampiyonluğu
2008 Türkiye Ralli Pilotlar Şampiyonluğu

Top