You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Doruk Gökşin TOSFED Yönetim Kurulu Yedek Üyeliğinden İstifa Etti

Doruk Gökşin TOSFED Yönetim Kurulu Yedek Üyeliğinden İstifa Etti

Türk Otomobil Sporları Camiası’nın en önemli isimlerinden biri olan Doruk Gökşin, TOSFED’teki görevinden geçtiğimiz günlerde istifa etti. Uzun süredir, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun yönetim kurulu yedek üyeliği görevini sürdüren Doruk Gökşin, aynı zamanda Sporculardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi’ydi.

İstifa kararının öğrenilmesinden sonra Doruk Gökşin’le irtibata geçen RalliTürk, istifayı ve istifanın arkasından yatan sebepleri, Doruk Gökşin’le uzun süreli olarak görüştü.

Uzun zamandan beri TOSFED içerisindeki yönetim sıkıntılarından dolayı yaşadığı rahatsızlıkları, Başkan ve yönetim kuruluna aktaran ancak hiçbirinden herhangi bir sonuç alamadığı belirten Gökşin, Federasyonun asıl görevleri olan sporu tanıtma, yayma ve geliştirme faaliyetlerini unuttuğunu, aksine Federasyonun kendi sporcusundan uzaklaşarak, sporu ve sporcuyu, sporun ve sporcunun sıkıntılarını görmezden geldiğini belirtti.

Doruk Gökşin sözlerine şu şekilde devam etti; “Son dönemde gündeme gelen konularla ilgili olarak sayın Başkan ve yönetim kuruluna görüşlerimi bildirdim ancak verilen sözler olmasına rağmen bu sözlerin hiç birisi tutulmadı. Federasyon içinde bazı yönetim kurulu üyeleri ve Federasyon çalışanları arasında gayr-ı ahlaki usulsüzlükler var. Bu usülsüzlüklere daha fazla seyirci kalmamak ve bu usülsüzlüklere dahil olmamak için Federasyondaki yönetim kurulu üyeliğimden istifa ettim. Aslında ilk başta, bana verilen Sporculardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği’nden 02 Aralık 2010 tarihinde istifa etmiştim yani sporculardan sorumlu olma görevimden, ancak Başkan ve yönetim kurulu bunu, yönetim kurulundan istifa olarak algıladı. Ben de Başkanla yapmış olduğum bir telefon görüşmesi sonucunda kendisine hiç itiraz etmeden, 09 Şubat 2011 tarihli ikinci bir yazı ile Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği’nden de istifa ettim. Aslında yönetim kurulu üyeliğim de, başta Başkan ve Federasyon çalışanları nezninde herhangi bir önem arz etmeyen ve dikkate alınmayan bir üyelik gibi görülüyordu. Zira dönem dönem yönetim kurulu toplantılarına çağırılmadım, tarafımı resmen ilgilendiren sporcularla ilgili alınan kararlardan da haberdar edilmedim. Bunlara Pirelli Star ve WRC Akademi Pilotları’nın seçimlerini ekleyebilirim.

TOSFED, bir federasyonun ana görevi olan sporu tanıtma, yayma ve geliştirme faaliyetlerinden tamamen koptu, yönetim kurulu üyeleri ve Federasyon çlaışanları arasında şahsi ve maddi ilişkiler var. Federasyon bütçesinden şahsi ve keyfi harcamalar arttı. Örneğin, 3 aylık bir süreyi kapsayan sağlık raporu bulunduğu halde, bu 3 ay içerisinde Federasyon genel sekreteri, Türkiye’yi temsilen 2010 WRC İspanya ayağına ve Federasyonun düzenlediği Mezopotamya Rallisi’ne götürüldü,  buralarda usulsüz uygulamalara sebep oldu. Aynı süreler zarfında genel sekreter bir federasyonun yönetim kurulu üyesinin firmasında profesyonel olarak çalıştı. Bu ve benzeri durumlarla uğraşan mevcut yönetimin, spora tamamen faydasız olduğunu düşünüyorum. Benim ve mevcut yönetimin, buna federasyon başkanı da dahil, otomobil sporları kavramlarımız arasında büyük farklılar oluştu. Spora bakış açımız ve spordan anladığımız tamamen farklı.

Mevcut yönetim, amatör sporcuları tamamen görmezden geliyor, sporcuların taleplerini hiçbir şekilde dikkate almıyor.

Bu duruma daha fazla seyirci kalamaz ve bunun bir parçası olamazdım. O yüzden görevimden tarafımca geçerli bu sebeplerden dolayı istifa ettim.

Her ne kadar istifa etmiş olmama rağmen, 2 yıldır üzerinde yoğun çaba sarfedip sonlandırma aşamasına gelmiş olduğum yarış otomobillerinin Ulaştırma Bakanlığı’nca TÜVTURK muayene işlemini olarak tanımlanmış periyodik teknik muayene işlemlerinin nasıl yapılacağını belirten genelgeyi tamamlamak üzereyim. RalliTürk aracılığı ile buradan bu haberi bekleyen sevgili sporcu kardeşlerime de gönüllerini ferah tutmalarını rica ediyorum.

Bu sabah itibarı ile Federasyonun dünkü ödül töreninde de yeni bir yapılanmaya ve belli başlı istifalar ile yeni atamalar olduğu bilgisine ulaştım. Bunlar mevcut yönetim kurulunun son çırpınmalarıdır ancak bataklık içerisine düşüldükten sonraki çırpınmalardır, yani dibe doğru gidişi daha da hızlandıracaktır.”

HABER : MURAT GÜNARSLAN
RalliTürk Kurucusu & Editörü
[email protected]

Top