You are here
Home > TURKEY > Rallikros > Öğül Orhan: “Otokrosta da lastik patlar mı?”

Öğül Orhan: “Otokrosta da lastik patlar mı?”

Bugün şuna inandım; beş haftadır büyük bir şanssızlık kovalıyor peşimi. Krosta da lastik patlar mı? Parkuru ıslatmışlar; araröz şoförü nerden bilsin bizim arabaların nerede yarışabileceğini?

Sanıyorum bir taş vardı, sonradan ortaya çıkan. İlk turun sonunda araba birden katmaya başladı. Önce anlamadım ama eLli metre sonra lastik olduğunu anladım; araba sola dönüyor ama sağa dönmüyordu. Sağ ön lastik patladı. Seyirciler öyle seyretmek istiyorlardı ben de bırakmadım.

Bitirme kararı vermedim, çok spin atmış olmam da normal. Otomobili istediğin gibi kontrol edemiyorsun. O an bitirmemekle yanlış mı yaptım, bilemiyorum? Otomobile zarar verip vermediğimiz sökülünce ortaya çıkacak. Jant üstünde dört tur yaptık, tahminen beş km yürüdük. Biraz zor oldu ama takdir edildik, seyirciler buraya kadar gelip geçmiş olsun dediler, birkaç seyirci teşekkür etti, ‘gönlümüzün şampiyonusunuz’ dediler. Bu bile benim için mutluluk kaynağı.

Cumartesi günkü yarıştan sonra, Pazar günkü parkurda şov yapmayı planlıyordum ama parkuru bu kadar ıslatacaklarını bilmiyordum. Oysa ben seyircilere Evo’yu döndüre döndüre gösterecektim. Pazar sabahı antrenmanlarda güzel bir görüntü yarattık, herkesin çok hoşuna gitti ki öğleden sonra yarışa çıktığımızda herkes oraya dizilmiş bekliyordu. Görevliler parkuru ıslatıyoruz derken göle çevirmişler. Çamurda yoksa toprakta mı yarıştık, pek anlaşılmadı. Ben parkuru kurutarak sonradan yarışanlara yardımcı oldum.

Hendek’e ısrarlı davet üzerine geldim. Keyifle bir otomobil kullanmak yerine, benim için ızdırap olan, ama kameralara görüntü olan bir şey oldu. Parkur çok yavaştı, otokros için uygun değildi. Biraz daha süratli ve biraz daha tarayarak dönebileceğimiz virajların olması lazım.

Engin Kap bu konuda güzel bir laf etti; ‘biraz gokart pistine benziyor’ dedi. Buna ben de katılıyorum, neden böyle dönemiyoruz diye düşünüyordum, otomobilin hızlanması için zaman yoktu. Bizim için biraz mesafe lazımdı, hızlanması için. Rahat rahat tarayalım, kaydıralım ve öyle dönelim. Gerçi kaydırarak yarışırsan zaman çıkmaz ama seyirciyi memnun edersin. Ki az sayıdaki insan da onu bekliyordu zaten. Bunu yapamamış olduk. Bu zeminde yarış olmaz, hazırlanması lazım. Buraya Antalya’daki seyirci etabının toprağından getirilmesi lazım.

Hendek’e gelişimi Gürsu antrenmanı ile birleştirdim. Dönüşte antrenman yapacağım. Gürsu’da yarışa dört yıl oldu, Palio ile yarışmıştım. Gürsu için planım yok, plan yapınca her şey ters gidiyor. Arabada şu an için bir hasar yok, yürüyeninde bir şey görünmüyor. Akşam göreceğiz, tek korkum kitlilere zarar vermiş olabiliriz.

KAYNAK : www.ogulorhan.com

Top