You are here
Home > WORLD > IRC > Guy Wilks; “Skoda’yı Bırakmak Zor Oldu”

Guy Wilks; “Skoda’yı Bırakmak Zor Oldu”

Hafta ortasında Peugeot İngiltere Takımı ile sözleşme imzalayan Guy Wilks, gelecek sezon için çok heyecanlı olduğunu söyledi.

2011 serisine Monte Carlo ile başlayacak olan İngiliz pilot, “2011 IRC sezonunda Peugeot ve Kronos ile beraber çalışmak çok heyecanlı olacak. Motivasyonum çok yüksek ve Monte için sabırsızım.” dedi.

R: Değişimin sebebi nedir?
Guy Wilks: Peugeot gelecek sezon için güzel bir teklif yaptı üstelik bu teklif uzun bir sure önce geldi. Ancak ben Skoda ile görüşmeden cevap vermek istemedim. Sonuçta Peugeot’dan gelen teklif benim için daha cazipti, üzerimde bir baskı olmadan sezona devam etmemi sağladılar. Ancak İskoçya sonrası artık birşeylerin belli olmasını istediler.

R: Anlaşma hızlı bir şekilde gerçekleşti mi?
GW: Evet öyle oldu. Peugeot her konuda beni dinleyerek bir teklif sundu. Sonuçta gelecek sezon için Peugeot’yu seçtim.

R: Diğer taraftan 2009 yılında şampiyon olan bir aracı kullanmak için 2010 şampiyonunu terkediyorsun…
GW: Peugeot Sport 207 için özellikle toprak performansını artırmaya yönelik önemli çalışmalar yapıyor. Benim de geliştirme çalışmalarına katılmamı istediler. Benim için bu da çok çekici bir teklif oldu. Junior-WRC’de Suzuki ile yarıştığım dönemden sonra ilk kez kullanacağım aracın geliştirilmesi sürecinde yer alacağım. Bu tüm pilotların isteyeceği bir şey. Bu çalışmalara katılmak araçla çok daha fazla test, çok daha fazla zaman geçirmek ve yapılan her değişikliği çok daha iyi hissedebilmek demek. Skoda’da kalsaydım geçen sezon olduğu gibi sadece bir pilot olacaktım. Karar vermek kolay olmasa da Peugeot’yu bana sundukları sayesinde bir adım ilerisi olarak görüyorum. Gelecek sezon benim için çok önemli, üzerimde bir baskı hissediyorum. Başarılı sonuçlar alamazsam ralliye ne kadar devam edebilirim bilmiyorum. Başarılı olabilmek için doğru yerin Peugeot olduğunu düşünüyorum. Dışardan bakınca garip bir karar gibi görünebilir, ama işin detaylarını ve perde arkasını bilince garip değil.

R: Skoda “Fabrika Takımı” yapısı senin için biraz zorlayıcı mıydı?
GW: Evet. Juho takımla birlikte aracın testleri ayarları gibi birçok işi yürütüyor. Jan sakin bir yıl geçirdi. Ancak her ikisinin de Skoda’da geleceği var ve başka birinin takıma dahil olması ve pilotluk dışında birşeylere katılması çok zor.

R: Skoda’da hep 3. pilot konumundaydın. Peugeot UK içinse tek olacaksın…
GW: Evet, doğru. Peugeot Sport bu aracı geliştirmek için çok kararlı. Son 2 yılda Peugeot Sport, Peugeot UK ve Kris’in araç için yaptığı ortak çalışmaları zaten biliyorsunuz. İşte bu tam istediğim şey. Peugeot ralli konusunda ciddi bir geçmişe sahip ben de başarılı olarak Peugeot ve ralli tarihinde yer almak istiyorum.

R: Peugeot ile anlaşmanızın kapsamı nedir?
GW: Gelecek yıl tam IRC sezonu.

R: Kıbrıs dahil 12 yarış mı?

GW: Kıbrısla ilgili bir karar henüz verilmedi. Şu an 11 yarışın tamamı diyelim. Sözleşmemin kapsamından mutluyum ve diğer detayları düşünmek istemiyorum.

R: Skoda’dan ayrılmak zor oldu mu?
GW: Evet, kesinlikle zordu. BFGoodrich “yerel kahramanı” olarak yarışmaya çalışırken Skoda’nın bana gelip “Bizim aracımızla yarışır mısın?” demesinin üstünden neredeyse bir yıl geçti. Benim için çok önemli bir adımdı. Oldukça fantastik bir yıl geçirdik. Araçtaki sorunlarla boğuştuk. Ben araca alışmaya uğraştım. İskoçyada güzel bir kapanış yapmak istiyordum. Benim için en üzücü nokta bunu yapamamam oldu. (Wilks yarışta lider durumdayken şanzıman arızasıyla yarışı terk etti.)

R: Kris Meeke’nin aracını kullanacak olmak nasıl bir duygu?
GW: Ben öyle bakmıyorum. Bu bir Peugeot UK aracı. O mantıkla geçen sene Juho’nun aracını kullanmak nasıldı diye de sorabilirsin. Kris bu araçla iyi işler yaptı, direksiyona geçtikten sonra yapabileceklerim de artık benim elimde. Tabi ki Kris’in hala burada olmaması üzücü, Kris ve ben aynı takımda iyi işler yapabilirdik.

R: Meeke Peugeot ile ilk yılında şampiyon olmuştu, bu üzerinde bir baskı yaratacak mı?
GW: Hayır, sonuçta takım Kris ve benim ayrı insanlar olduğumuzu biliyor. Ve benim de hedefi tabiki şampiyonluğu zorlayabilmek. Burada olduğum için mutluyum. Bundan sonra ocak ayında Monte Carlo startını alırken yüzde yüz hazır olmak için çalışacağım.

OZAN EMRE YAZICI

Top