You are here
Home > WORLD > WRC > Acropol’ün Yeni Tanrısı Ogier

Acropol’ün Yeni Tanrısı Ogier

WRC’nin 2011 sezonun yedinci yarışı olan Yunanistan Akropol Rallisi’ni Citroen’in genç yıldızı Sebastien Ogier kazandı.

Yarışın ilk etabı ile öne fırlayan Norveçli 2003 Dünya şampiyonu Peter Solberg, liderliğini ancak ikinci günün ortalarına kadar sürdürebilirken, yarışta mutlak bir Citroen hakimiyeti vardı.

İkinci günün ortasında liderliği devr alan Ogier, gün sonunda takım arkadaşı yedi kez Dünya şampiyonu Sebastien Loeb’in ataklarına karşılık vermekte zorlandı.

Kimilerine göre Ogier taktik yapmış olsa da Fransız takımı bunu kesin bir dille reddetti.

Üçüncü ve son güne takım arkadaşının arkasında başlayan Ogier, Loeb’in yolda ilk olup süpürme görevi yüzünden kaybettiği saniyeleri iyi değerlendirerek 16 nci özel etapta son kez tırmandığı liderlik koltuğunu finişe kadar kaptırmadı.

Power Stage’i de Loeb’in 0.009 saniye önünde tamamlayarak ek üç puanı da cebine koyan Ogier finişte çok mutlu idi.

“Mükemmel bir sonuç. Çok zor ve saniyeler içinde büyük bir savaş oldu. Takımıma Loeb ve bana eşit şartlarda yarışma imkanı tanıdığı için teşekkür ediyorum.” dedi.

Loeb ise, “Güzel bir mücadele oldu. Çok risk almadan maksimum puanı almak için mücadele ettik. Akropol sürprizler ile dolu bir yarış. Bir anda yarışdışı kalmanız içten bile değil.” dedi.

Yarışı üçüncü sırada tamamlayan Ford fabrika pilotu Mikko Hirvonen sonuçtan memnun iken, yarışın neredeyse yarısını lider götürüp dördüncülüğe razı olan Peter Solberg ise, “Elimizden geleni yaptık. Fakat özel bir takımın imkanları ile yarış kazanmanız çok zor.” dedi.

Henning Solberg ise yarışı beşinci tamamlayarak hem bu sezonki en iyi finişini hem de “Yarışın Ruhu” ödülünü kazandı.

WRC sezonu 28-30 Temmuz tarihlerinde koşulacak olan Finlandiya Rallisi ile devam edecek.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top