You are here
Home > WORLD > PWRC > Paddon PWRC Şampiyonu

Paddon PWRC Şampiyonu

2011 P-WRC serisinin beşinci ayağı olan Avustralya Rallisi, Yeni Zelandalı Hayden Paddon’un bu sezon kazandığı dördüncü yarış oldu ve genç pilotu şampiyonluğa kavuşturdu.

Yarışa en yakın rakibi Çek Martin Semerad’ın katılmaması ile aradaki 25 puanlık farkı arttırma parolası ile başlayan Paddon, bu sezon ilk kez yarıştığı takım olan Symtech Racing tarafından yarıştırılan Impreza’sı yerine ailesine ait Impreza ile start aldı.

Yarışı baştan sona rahatça domine ederken, önündeki WRC araçların bir bir kalması Yeni Zelandalı pilot’a genel klasman altıncılığını da kazandırdı.

Paddon, “Müthiş bir yarıştı. Şartlar zorlu olmasına rağmen akılcı bir taktik ile zafere ulaşmayı bildik. Elde ettiğimiz genel klasman altıncılığı ve şampiyonluk ise rüya gibi.” dedi. Aile takımına ait araç ile start alması konusuna da açıklık getiren genç pilot, “Avustralya’da yarışmak lojistik anlamında oldukça pahalı. Bende aile takımıma ait Impreza ile start aldım. Aracımız mükemmel çalıştı ve teknik ekip olağanüstü idi.” dedi.

Yarışta ikinciliği Polonyalı Michal Kosciuazko elde ederken, Lancer pilotu, “Yarışın başında şanzıman problemleri bizi yavaşlatınca akılcı gidip en yüksek puanı toplama hedefinde karar kıldı. Aldığımız 18 puan bizim için çok değerli.” dedi.

Üçüncülüğü ise geçen sene Hallı’da yaptığı yüksek zıplama ile dünyanın tanıdığı ve önceki yarış olan Finlandiya’da yüksek hızlı bir kazaya da imza atan Ukraynalı Oleksandr Saliuk elde etti.

Avustralya Rallisi sonrasının da Hayden Paddon 100 puanla şampiyonluğu liderliği ve şampiyonluğu ilan ederken, Çek Martin Semerad 50 puanla ikinci, Ukraynalı Garbon üçüncü sırada yer aldı.

Serinin sondan bir önceki yarışı olan ve 20-23 Ekim tarihlerinde koşulacak olan İspanya Rallisi seri ikinciliği mücadelesine sahne olacak.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top