You are here
Home > WORLD > WRC > Loeb Almanya’da Yine Zirvede

Loeb Almanya’da Yine Zirvede

2002 senesinden beri WRC takviminde yer alan (2009 sezonu hariç) Almanya Rallisi’nde geçtiğimiz yıl haricinde zaferi kimseye bırakmayan Sebastien Loeb, bu sezonda podyumun en üst basamağında yer aldı.

Cuma sabahı ilk etapla yarış liderliğini ele geçiren Fransız pilot, yarışın tamamını domine ederek rahat bir zafer kazandı. Yarışın ardından konuşan 38 yaşındaki şampiyon pilot, “Almanya gene çok zorlu idi. Sürekli değişen hava ve yol koşulları lastik seçimini zor bir hale getirdi. Herşeye rağmen tempomuzu koruyarak hatasız biçimde yarışı kazandık” dedi. Bu sezonki yedinci, kariyerinin 74. zaferine imza atan Loeb, en yakın rakibi takım arkadaşı Hirvonen ile arasındaki puan farkını da 54 puana taşımış oldu.

Yarışı ikinci bitiren Ford pilotu JM Latvala ise kariyerinin en iyi asfalt derecesini elde etti. Latvala, “Hiç kolay bir yarış değildi. Ama sonuçtan memnunum. Solberg, Loeb ile iyi bir çekişme içinde iken Panzerplatte’nin azizliğine uğradı. Açıkçası aynı etap hepimiz için oldukça zordu.” dedi.

Latvala’nın hemen ardında ise podyumun son basamağında Mikko Hirvonen yer aldı. Finli pilot, “Bu yarışta DS3 WRC’nin asfalt üstündeki becerilerine uyum sağlamak ile geçirdik. Gerçekten çok şey öğrendiğimizi söylemem lazım. Fransa’da çok daha iyi dereceler elde edeceğimize eminim.” dedi.

Norveçli Ford pilotu Mads Ostberg elde ettiği dördüncülükten mutlu iken, “Geçen sene burada kabus gibi bir yarış yaşamıştık. Aldığımız sonuçtan çok memnunuz.” dedi.

Bu sezon Ford ve Citroen ile start alan bu yarışta da Mini WRC’e binen Chris Atkinson ise dengeli bir tempo ile beşinciliği elde ederken, sonraki ayak İngiltere Rallisi’nde toprak zeminde daha iyi dereceler yapacağını açıkladı.

Yarışın en önemli olayı ise, geçen sene bu yarışı kazanan Sebastien Ogier’in Fabia S2000 ile zirveden uzak olsa da WRC’leri geçerek altıncı sırada finiş gördü. Takım arkadaşı Andreas Mikkelsen de yedinci sırada finiş gördü ve Power Stage’de üçüncü olarak bir ilke daha imza attı.

Londra Olimpiyatları’nda bronz madalya kazandıktan sonra parkurlara geri dönen Katarlı Nasser Al-Attiyah sekizinciliğe ulaşırken, Rally 2 ile geri dönen Ott Tanak, Ford Takımı tarafından yarış bitince kapalı parka değil servise dönerek yarıştan çekildiğini açıkladı. Ford, Tanak’ın aracında Fransa Rallisi için bazı deneysel parçalardan olduğundan ceza almamak için bu yola başvurduklarını açıkladılar. Bu karar ile Dani Sordo Rally 2 ile döndüğü yarışı dokuzuncu bitirdi.

Almanya Rallisi ardından Sebastien Loeb dokuzuncu şampiyonluğu yolunda önemli mesafe kat ederken, 199 puanla takım arkadaşı Hirvonen’in 54 puanla önünde yer aldı. Hirvonen’in arkasında üçüncü sırada 104 puanla Petter Solberg bulunurken, Mads Ostberg 102 puanla dördüncü sırada. Takımlar şampiyonasında ise Citroen 320 puanla lider ve Ford 197 puanla ikinci sırada.

Ekipler bir sonraki yarış olan Galler İngiltere Rallisi için 13-16 Eylül tarihlerinde bir araya gelecekler.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top