You are here
Home > WORLD > WRC > Toyota Ralliye Dönüşü Erteliyor

Toyota Ralliye Dönüşü Erteliyor

Toyota Yaris WRC2012 sezonunun ortasında rallilere dönüş yapacağını açıklayan ve yeni Yaris şasisi üzerinden ilk ürünü olan Yaris R1A’yı hazırlayıp homologasyonunu tamamlayan Japon otomotiv devi Toyota, aynı şasi üstünden yapacağı Yaris Super2000’in ilk örneğinin hazırlık takviminin ötelendiğini açıkladı.

Toyota’nın ilk önceliğinin Dünya Endruans Şampiyonası (WEC) olduğu belirtilen açıklamada, önemli rakipler ile mücadele verildiğinden rallilere dönüşün belirsiz bir takvim sürecine alındığını duyuruldu.

TMG sözcüsü, “WEC birinci önceliğimiz. Şu an S2000 veya daha ötesi projeler için belirli bir takvimimiz mevcut değil. Yaris R1A tamamen rallilere giriş için hazırlanan bir tek marka kupası olarak dizayn edilmişti. Fakat başka birçok markanın da (Citroen DS3R1, Opel Adam R2, Renault Twingo R1/2) benzer kupalar düzenlemesinden bizde projeyi 2014’e kaydırdık.” denildi.

Kulislerde bu açıklama TMG’nin S2000 projesi yerine R5 için bir bekle-gör taktiği için projenin askıya alındığı konuşulurken, takımın en erken 2014 başlarında bu projeye ağırlık vermesi bekleniyor.

Aykut Bilir – RalliTürk Editörü

Top