You are here
Home > TURKEY > Rallikros > Yiğit Timur Dünya Rallikros Şampiyonası İlk Yarışı İçin Portekiz’de

Yiğit Timur Dünya Rallikros Şampiyonası İlk Yarışı İçin Portekiz’de

Yigit Timur RX LitesOtomobil sporlarına adım attığı günden itibaren başarıları ile gündeme gelen Türkiye’nin genç yeteneği, Dünya Rallikros Şampiyonası’na Avitaş’ın ürettiği Türk yarış otomobili Control 4 ile katılıyor.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda katıldığı yarışlarda genç yaşına rağmen aldığı birincilikler ile adından sıkça bahsettiren Yiğit Timur, Dünya Rallikros Şampiyonası dâhilinde koşulan RX Lites kategorisinde ilk startını 3-4 Mayıs tarihlerinde Portekiz’de Montalegre pistinde alacak.

Geçtiğimiz hafta İtalya’da bütün şampiyona pilotları ile sezon basın lansmanına katılan sporcumuz, dünyaca ünlü bir çok pilot ile bir araya geldi. Şampiyonada Türk bayrağını dalgalandırmaktan dolayı gururlu ama bir o kadar da heyecanlı olduğunu söyleyen Yiğit Timur, aracıyla yaptığı testlerde otomobilinin gücünden çok etkilendiğini, Avitaş’ın Türk mühendislerinin Control 4 ile çok başarılı bir iş çıkardıklarını, ilk yarışta bu başarıyı olabildiğince parkura yansıtmak istediğini söyledi.

Yigit Timur (2)Kategorisinde 5 farklı ülkeden toplamda 10 pilotla mücadele edecek olan sporcumuz, testlerini önce Türkiye’de Körfez Pisti’nde daha sonra da İsveç’te Strangnas Pisti’nde gerçekleştirdi. Motor sporları kariyerinde ilk defa rallikros branşında yarışacak olan Türkiye’nin genç yeteneği Yiğit Timur, şunları söyledi;

”Rallikros ralli branşına göre daha çok seyirci odaklı bir yarış. Takımımızı bu şampiyonada gerçekten zorlu bir mücadele bekliyor. Parkurun toprak ve asfalt karışık bir pistte gerçekleşmesi, RX Lites serisinin resmi otomobili Control 4’ün tüm yeteneklerini ortaya koymak için ciddi bir çalışma gerektiriyor. İki farklı zeminde de performanstan ödün vermeyen ince ayarları bulabilmek için yaptığımız testlerde ulaştığımız sonuç bu hafta sonu Portekiz’de gerçekleşecek yarışta rakiplerin önüne geçmek için ihtiyacımız olan üstünlüğü sağlayacak mı göreceğiz. Kendime ve takımım TokSport WRT’ye güvenim tam.”

Yigit Timur (3)310 beygir gücünde, Türk mühendislerinin başarılı dizaynı ile üretilen Türk yarış otomobili Control 4’e, dünya arenasında oldukça tecrübeli olan TokSport WRT servis verecek.

3 – 4 Mayıs tarihlerinde Portekiz’in Montalegre pistinde koşulacak olan yarışı NTV banttan yayınlayacak.

Top