You are here
Home > MOTORSPORT > Aprilia, Dünya Superbike Şampiyonası’nda Zirvede

Aprilia, Dünya Superbike Şampiyonası’nda Zirvede

Aprilia, Fransa’daki Magny-Cours pistinde düzenlenen 2014 Dünya Superbike Şampiyonası’nda iki yarışta da birinci ve ikincilik derecesi elde etti.

2.ApriliaRacing_MelandriPiaggio Group bünyesindeki Aprilia, RSV4 ile Dünya Superbike Şampiyonası sezonunun son etabında yenilmez olduğunu gösterdi. 3 – 5 Ekim tarihleri arasında Fransa’daki Magny-Cours pistinde düzenlenen şampiyonada Yarış 1’i Guintoli kazanırken Melandri ikinci oldu; Yarış 2’de Melandri ilk sırada Guintoli ise ikinci sırada yer aldı. Bu heyecanlı sezon finalinde, RSV4’lerin pistteki hakimiyetini gözler önüne seren Aprilia Kawasaki’yi geride bırakarak 23 puanlık bir avantajla Üreticiler Dünya Şampiyonası’nda zirveye yerleşti. Bu birincilik ve ikincilik Guintoli’nin Pilotlar Şampiyonası’ndaki hedeflerini de yeniden ateşledi; Guintoli, Sykes’ın sadece 12 puan gerisinde yer alırken takımlar şimdi Katar raunduna katılacak.

Aprilia RSV4 birinci ve ikincilik derecesini iki yarışta da kaptırmadı

Sadece Melandri grubun önüne geçerek takım arkadaşına yetişti ve kazanma başarısını daha ilk kısımda gösterdi. Guintoli’nin Yarış 1’deki zaferi, Alplerden gelen pilotun dünya şampiyonası için çok değerli puanlar kazanmasını sağladı. Yarış 2’de Marco takım arkadaşına yetişip liderliği ele geçirerek net bir avantaj sağlarken 2014 sezonundaki altıncı galibiyetin elde etti. Guintoli kazandığı ikincilikle Sykes’a göre çok önemli puanlar elde etti ve Katar’daki son raunt öncesi arada farkı 12 puana kadar indirerek heyecan verici geri dönüşünü sürdürdü.

Aprilia Racing Müdürü Romano Albesiano: “Son birkaç yarış muazzam sonuçlandı. Altı yarıştan çıkarılan beş galibiyet takımımızı üreticiler sıralamasında zirveye taşırken; Pilotlar Şampiyonası’nda liderlik için bastıracak en iyi olası pozisyona yükseldik. Bu da Aprilia’nın değerini ve üzerinde kazanılan beş Dünya Şampiyonluğu ile başlangıç yaptıktan sonraki zaferlerle dolu dört yılı devam ettiren bir proje olan RSV4’ün mutlak rekabet gücünü bir kez daha gözler önüne serdi. Katar’da yüreğimizi ortaya koyacağız” şeklinde konuştu.

01.ApriliaRacingSylvain Guintoli “Takım için harika bir hafta sonu oldu. Şampiyonada hedefe doğru yürümeye devam ediyoruz. Dün akşam hava durumuna baktığımda önemli puanlar almak için iyi bir fırsat yakaladığımızı düşünmüştüm. Yarışların başında birkaç risk aldım ve ardından iyi bir mesafeye çıktıktan sonra gereksiz risk almamaya ve mümkün olan en iyi sonuca ulaşmaya odaklandım. Çok mutluyum ancak şimdiden şampiyonanın sonucu belirleyecek olan Katar’ı düşünmeye başladım. Yakından tanıdığım ve sevdiğim bir pist ve RSV4 ile de uyumlu olacağını düşünüyorum. Keşke yarış yarın olsaydı” dedi.

Marco Melandri ise düşüncelerini “Bugün harika bir iş çıkardık. Motosiklet olağanüstüydü ve Jerez’deki performansımı yineleme fırsatı buldum. Sylvain çok hızlıydı ve ilk etaplarda sollamakta zorlandım ancak hemen rakiplerimizle aramızdaki mesafeyi güzel bir şekilde açtık. Yarış 2’deki galibiyet için kendi emeklerimin ve takımın çabasının karşılığını verdiğini söyleyebilirim ve böylece sıralamalarda üçüncülüğe kadar yükseldim. Sezonun yarısından itibaren iyi bir ivme yakaladım; Katar’da neler yapabileceğimize bakacağız” sözleriyle ifade etti.

Top