You are here
Home > TURKEY > Ralli TR > Sezonun “En”leri: Murat Bostancı

Sezonun “En”leri: Murat Bostancı

Serimizde son olarak, Ankara’da şampiyonluğunu ilan etmeye çok yaklaşan Murat Bostancı ile konuştuk.

GK3_murat_bostanci2014 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 7. ve son ayağı olan Hitit Rallisi, Ankara Otomobil Sporları Kulübü (ANOK) tarafından bu yıl 41. kez düzenleniyor. Rallinin son dönemecine artık sayılı gün kaldı ve bizi özel bir final bekliyor. En son 2006 yılında Ankara’da organize edilen Hitit Rallisi, 8 sene sonra dönüşünü alışılagelmişin aksine asfalt zemin üzerinde yapıyor. Türkiye’nin en eski rallisi olma özelliğini taşıyan ralli, 18 Ekim Cumartesi günü Keçiören Belediyesi önünden start alacak ve Ankara’nın kuzeyini katedecek.

Topraktan asfalt yollara taşınan 41. Hitit Rallisi öncesinde son ısınma turlarını Intercity İstanbul Park’taki rallikros heyecanıyla yaptık. Şimdi tüm gözler başkente çevrilmiş durumda. Biz de sözü şampiyonanın iddialı pilotlarına bırakmaya devam ediyoruz. Yağız Avcı, Simin Bıçakcıoğlu, Yiğit Timur, Ümit Can Özdemir ve Orhan Avcıoğlu’dan sonra sürücüler klasmanının 1 numarası Murat Bostancı’nın da sırası geldi! Sezon boyunca topladığı 103 puanla Ankara’ya büyük bir avantaj taşıyan Castrol Ford Team Türkiye’nin başarılı pilotu şampiyonluğunu ilan etmeye çok yakın. Dört kez Türkiye Ralli Şampiyonu Yağız Avcı ve takım arkadaşı Orhan Avcıoğlu ile güvenli bir fark açmayı başaran Murat Bostancı tam dört yarış birinciliği elde ettiği bu başarı dolu sezonu nasıl özetliyor? Sözü fazla uzatmadan, liderin “en”lerini alıyoruz!

Murat_BostanciSezonunun zirve noktası?
Avrupa Ralli Kupası’nın bir ayağı olan AVIS Bosphorus Rally galibiyetimiz. Bizim için sezonun dönüm noktası oldu. Puan kaybımızı telafi ederek şampiyona liderliğine yerleştik ve şampiyonluk yolunda daha emin adımlarla ilerledik.

Sezonunun dip noktası?
Tabii ki Eskişehir Rallisi’nde yaşadığım kaza. Bana iyi bir ders oldu. Şampiyona kazanacak pilot olma sorumluluğunu orada daha iyi kavradım. Sezonun geri kalanını iyi geçirmemde büyük bir etken oldu.

En keyifli ralli?
Asfaltta önceleri hiç sevmediğim Ege Rallisi’nden bu sene çok keyif aldım. Toprakta ise Yeşil Bursa Rallisi zorlu ama bir o kadar da keyifliydi. Sanırım yeni etaplarda yarışmak her zaman daha keyifli oluyor.

MuratBostanci2En talihsiz ralli?
Eskişehir Rallisi demeyeceğim, çünkü orada benim hatam vardı. Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde lastik patlatarak birincilikten beşinciliğe düşmemiz büyük talihsizlikti. Rahat kazanabileceğimiz yarışı ancak üçüncü sırada bitirebildik. Bu sezon bitirdiğim her yarışı kazanmak istiyordum ama kısmet olmadı.

Favori etabın?
Yeşil Bursa Rallisi’nin eski ismiyle Karakova etabı en keyif aldığım etaplardan birisiydi. Eskişehir Rallisi’nin yeni etabının gece geçilişi de çok keyifli ama bir o kadar da ürkütücüydü.

En zorlayıcı etap?
Eskişehir Rallisi’nin yeni koşulan gece etabı. Gece karanlığında altıncı vitesin üstünde kesicide geçilen görünmez tepeli virajlar, sis, yarı ıslak bir zemin ve yanlış lastik seçimi. Hızlı gitmek için aklınızı rafa kaldırmanız gerekiyordu. İkinci gün aynı etabın gündüz geçilişinde kaza yaptım. Sanırım aklımı rafta unutmuşum. Şaka bir yana ikinci gün kaza yaptığımızda da kuru zemin lastikleriyle etabın ortasında ağır bir yağmura yakalandık.

CFTT-3Yarış hafta sonlarında karşılaştığın en ilginç olay?
Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde antrenmandan önceki akşam lise günlerimize geri döndük. Akşam yemeği sonrasında Castrol Ford Team Türkiye pilotları olarak Kocaeli’nin bir mahalle internet kafesine daldık ve Counter Strike turnuvası yaptık. Buğra Banaz çok başarılıydı. Herhalde hala oynuyor bu oyunu…

Sezonunu üç kelimeyle özetleyecek olursan?
Seneye hedefi büyüteceğiz…

KAYNAK : redbull.com.tr

Top